Gravidute prin FIV(67)

Gravidute prin FIV(67) | Autor: catalina2307

Link direct la acest mesaj

Acest capitol este dedicat viitoarelor mamici si proaspetelor mamici!




Aici ne-am continuat povestea de la aspirante:
cap.1; cap.2; cap.3; cap.4; cap.5; cap.6; cap.7;cap.8; cap.9; cap.10; cap.11;cap.12; cap.13; cap.14; cap.15; cap.16; cap.17; cap.18; cap.19; cap.20; cap.21; cap.22;cap.23; cap.24;cap.25; cap.26; cap.27; cap.28; cap.29; cap.30; cap.31; cap.32; cap.33; cap.34; cap.35; cap.36; cap.37; cap.38; cap.39; cap.40; cap.41; cap.42; cap.43; cap.44; cap.45;cap.46;cap.47;cap.48; cap.49; cap.50;cap.51; cap.52; cap.53;cap.54, cap.55; cap.56; cap.57; cap.58
cap.59,cap.60,cap.61,cap.62, cap.63, cap.64,cap.65,cap.66




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!




Proaspete mamici 2011!!!

Angieangie
pe 20 ianuarie s-a nascut......, un de nota 10.







Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.


Viitoare mamici!!!

Cristy1977
FIV1 la Mednewlife cu Prof. Ron-el,ET 19.10.2010 , DPN 09.07.2011


Adria42
FIV3 reusit la Goldenes Kreuz cu prof. Strohmer, ET pe 09.10.2010, DPN 30.06.2011.


Oria77
FIV 2 Polisano Sibiu, dr. Ispasoiu, ET 23.09.2010, DPN 13.06.2011 cu


Alina06st
FIV 1, Polisano Sibiu, dr. Ispasoiu, ET 2.08.2010, DPN 21.04.2011 cu


Monas
FIV 2 reusit la Medlife cu D-na Dr Deliana Predoi,cu si DPN:14.04.2011


Pisucmic
FET dupa FIV3 reusit cu prof.Ron-El (MNL Bucuresti) DPN 11 aprilie 2011 cu


Gabi_B
FIV3 reusit Goldenes Kreuz, prof. Strohmer, ET 13 iulie 2010, DPN 4 aprilie 2010 cu










Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: gravidute_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa dati un PM la miruna79


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro


Diverse utile pt. gravide si bebelusi

www.anunt.net/anunt/vand infacol" target="_blank">INFACOL
www.tandres.ro/magazin/?p=productsList&iCategory=27&iPage=1" target="_blank">Lenjerie intima gravide
www.bebejunior.ro/" target="_blank">Lenjerii patut si mobiler bebe
www.magazine-online.ro/piticulvesel/" target="_blank">Diverse pt bebe
www.bebeplanet.ro/" target="_blank">Bebe planet
Bebelusul tau
www.drbrowns.ro/shop/catalog" target="_blank">Biberoane & stuff



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Sa va poarte noroc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:


Citat:
citat din mesajul lui gheveronica
many_bani fac amnio dupa DT la 17saptamani ..nu cred ca mai are rost sa fac TT...tie ce valori ti-au iesit la DT???

(mutatia 677 stare heterozigota 1sarcina naturala pierduta 7sapt 3IA nereusite.)fiv1 2010 promed system reusit
sapt 16+ cu
multumesc doamne


Am postat la sf. cap. trecut asa ca mai postez odata si aici

Eu la DT am avut asa:
Trisomia 21 risc calculat=1:219, risc statistic 1:274
Trisomia 18 risc calculat=1:10000

Primul care a vazut rezultatele a fost proful de FIV, a pus cifrele intr-un tabel, diagrama ceva scris in araba si a zis ca din punctul lui de vedere nu exista nici un risc. Apoi am mers la dr. cu care am nascut si care a incercat sa ma linisteasca, totul este dat de varsta mea si nu ceva cu bebe.

La TT
Trisomia 21 risc calculat=1:1465, risc statistic 1:274
Trisomia 18 risc calculat=1:10000
NTD risc calculat = 1:9509

Acum sunt si mai batrana dar nu cred ca ma mai sperii asa usor.

Cand am vazut rezultatele astea m-am linistit si eu.




mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Veronica, daca tu esti Rh pozitiv, nu ai nevoie de niciun vaccin. Nu conteaza cum e sotu'
Bafta

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! s29 cu un dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Many, multam pt detalii. Eram curioasa sa stiu cum se procedeaza in cazul decongelarii. Sa stii ca sunt absolut de acord cu ce zici tu in legatura cu bb2. Cum o vrea Doamne, Doamne. La fel gandesc si eu. Multa bafta!

in sapt 27 cu minune de sanatos si vesel.
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Buna seara, fetelor.
Am intrat pentru a va spune ca Angieangie a nascut in aceasta seara un baietel de nota 10.
Si ea si bb sun foarte bine.

Va pup!

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gheveronica spune:

Angieangie



(mutatia 677 stare heterozigota 1sarcina naturala pierduta 7sapt 3IA nereusite.)fiv1 2010 promed system reusit
sapt 16+ cu
multumesc doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Multumim Moshulik de vestile bune.

Angi recuperare rapida, bebe sanatos si papacios. Vezi din acest motiv nu am bagat agitatele la loc, sa fie pregatite ptr. orice.
BRAVO ANGI



mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna fetele,

sarcini usoare si fara probleme la toate va doresc, copii sanatosi si la termen!

Catalina, ce frumos povestesti tu de printesa ta, pentru mine este divin ce traiesc sa stii, fiecare zi este diferita si acum cand progresele si schimbarile se intetesc, timpul petrecut cu puiul meu devine pretios.
Multumesc luyi Dumnezeu ca mi l-a dat si ca ma pot ocupa de el, ca-i pot vedea primii pasi! Sa-i vad zambetul sincer cand ma vede, sau cand chiuie ca s-a intors tatal sau acasa, cum se bucura cand ma pup cu sotul meu, face chiar bravo si rade in hohote.
Toate cele bune tie si familiei!

Mani, merci de informatiile legate de alaptat si FIV, bagat la cap gata. Ne mai dorim copii si incercam sa mai incercam pana si varsta ne permite, nu mai vb de statul prin partile astea.
la vara gandesc sa mai facem un FIV, daca nu se intampla nimic natural pana atunci.
Bafta multa si pupici la strengarel!

Pisumic, picioarele mi s-au umflat si mie, ba amandoua ba numai dreptul, era imens uneori, se intampla in aceeasi perioada a sarcini ca si la tine. Trece sa stii, m-au ajutat masajele zilnice, eventual cu o crema de gravide speciala de picioare, daca nu baie mai rece la pici si apoi masaj, dormit cu ele mai sus, stat cat mai putin cu pici suspendate.
Probabil stiai toate astea

Alina06st, draga mea mi-am dorit enorm un copil, ca voi toate de aici de pe forum. Psihic eram pregatita pentru tot, sarcina cu probleme ( n-a fost deloc asa, am avut o sarcina de vis), nastere grea ( am nascut prin cesariana si a fost superb), colici ( nu a avut nici macar o zi de plansete colicioase), aparitia dintilor ( are deja 7 dinti si nu au fost probleme la nici unul)
Deci tu te implor sa fii optimista, sa speri numai la bine, nu-ti mai face 1001 probleme din ale altora. Inconjoara-te de oameni pozitivi si ai mare grija de tine: ce mananci, sa te odihnesti, sa vezi un fiml bun, sa citeti, sa te pregatesti cu cumparaturi si toate cele necesare pentru bebelusul ce trebuie sa vina.
Nu va fi chiar asa o poezie, dar te asigur ca resursele vor veni, vei face fata la toate, iti vei invata copilul, ii vei cunoaste incet limbajul, el are nevoie de o mama calma, pozitiva, calda si surazatoare, altfel de unde sa invete si el sa fie tot timpul vesel?
Prima luna de viata a baietelului meu mi s-a parut mai delicata, eram doar eu si sotul meu, cartea cu mama si copilul si telefonul de sunat la mama mea. Invatasem cartea deja, asteptam fiecare mic progres, cand a zambit la o luna am plans de bucurie, apoi momentele aste se repeta asa des ca nici nu mai stii ce faceai inainte cand nu era mica minune in viata ta.
Bafta multa si mult optimism, mesajul este pentru tine si toate fele care asteapta sa devina mamici, este superb sa stiti!

ma uit la pozele sale de cand se nascuse si ma apuca nostalgia, mai vreau bebelusi! Este superb sa-l stii asa mic, inert, se lipeste de tine si brusc se linisteste, tace cand iti aude vocea, fatuca sa cand suge o iubesc la nebunie!

sarcini usoare dragelor si zambete pe chip!


castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_B spune:

Castelana, ma faci sa anticipez cu mare bucurie ce urmeaza sa se intample! cuvintele tale ma ung pe suflet si ma fac sa astept cu rabdare in continuare!!! poti sa-mi spui, te rog, cum se cheama exact cartea de care zici si de unde ai luat-o?

BRAVO, ANGIE!!! refacere rapida si bebe sanatos si mancacios!!!
dar iarasi vad ca o cezariana programata e devansata de natura!!!
what's going on? cand poti sa ne dai detalii, le asteptam cu interes!

Cristy, felicitari pentru perechea de comori! cei mai fericiti parinti! pereche mi-am dorit si eu intotdeauna, poate ca dupa un timp, o sa adoptam si o fetita...

pisucmic, adria, many-bany, alina, multumesc, dragelor, pt incurajari!
vesti bune de la eco!
Grasunelul are 1500 de grame si e totul in regula cu el (cel putin asa a afirmat dr Pop, sper sa fi verificat toate cele).
Eu marturisesc ca am priceput mai putine din ce masura el acolo fata de data trecuta, nu mi-a mai facut poze 3D si nici CD (ceea ce a insemnat 2 milioane mai putin! si cu nu stiu ce reducere de fidelitate). Dar am incredere in el, mi-am mai linistit paranoia, cel putin pana la urmatoarea eco, la 32 de sapt!
Bineinteles ca am placenta "imbatranita" si ca ar trebui sa iau Clexane sau Aspenter, dupa parerea dr Pop, dar nu-mi mai bat capul si cu asta!!! Colul e inchis, 3,4 cm. Rezistente pe arterele uterine 0.43 si 0.37. Rezistenta pe artera ombilicala 0.51. Cred ca-s bune, nu-i asa?

va pe toate!
Gabi+29
placenta previa centrala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Wow! Angie, ce veste!!!! Surprinzatoare!!! Eu care ma pregateam cu sustinatoare pt marti... ca si tine
Abia astept sa ne dai detalii despre ce si cum a fost... Sa fiti sanatosi si fericiti!

Moshulik, multam pt vestile bune! Dar despre tine si bebe nu ne spui nimic?

Castelana, cat de frumos povestesti... . Eu sunt sigura ca va fi greu dar nemaipomenit de frumos. Ca si celelalte fete de pe aici, nu pot sa va spun cat astept sa se nasca bebe...

Gabi, ai vazut ca ai venit cu vesti bune??? Bebe e chiar grasunel. Nu stiu cat ar fi in grafic la varsta asta a sarcinii, dar mi se pare foarte bine.

Va pup pe toate

in sapt 28 cu minune de sanatos si vesel.
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput