Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Felicitari pentru vestile bune!

Citat:
citat din mesajul lui Leeloo21

buna mamici!

am fost la eco..raportam bebelina superba si buzata de 1228 gr, sarcina de 28+3 zile :)

va ca s-a trezit flacaul:D o zi frumoasa!

Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor,pestisor de 12.03.09 si de fluturas de 28+

nasterea in apa

pozici dragute


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leeloo21

buna mamici!

am fost la eco..raportam bebelina superba si buzata de 1228 gr, sarcina de 28+3 zile :)

Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor,pestisor de 12.03.09 si de fluturas de 28+

Leeloo, felicitari pt bebelina! Sa stea cuminte inca 11 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Scriam la proiect si mi-am amintit ca vroiam sa va spun ceva de cateva saptamani si mereu am uitat. Poate te ajuta si pe tine, amelia. A avut bb o perioada, in prima luna, cand se trezea cum il puneam in patut (aproape mereu) si mi-a venit o idee (recunosc, dupa ce m-am inspirat din sfaturile altor mamici): i-am pus in patut perna multifunctionala pe care am folosit-o in sarcina si de atunci nu prea mai face mofturi.Si nici "migreaza"prin patut, banuiesc ca fara perna pe laterale, il gaseam cu capul si picioarele in gratii mereu O sa fac o poza si o pun in album, sa vedeti cum sta....s-a trezit...nu mai pot scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Elfica, carbune medicinal? Mie mi-a facut foarte bine dupa nastere! "Gugaleste" putin despre el

Bebelu, este normal sa se screama, sa se inroseasca...se chinuie si ea sa faca partz Pana i se obisnuiesc intestinele cu un tranzit normal...doare. La eliminarea mai usoara a gazelor ii ajuta toate minunile astea gen Infacol, Debridat, Colief, fiecare in felul ei. Iar gaze fac pana cand stomacul isi intra in functii pe deplin si incepe sa digere corect. De bubite nu stiu nimic, nu sunt patita.

Amelia, sa stii ca doar in filme exista bebelusi care dorm in patutul lor, iar mamele au tot timpul din lume sa isi recapete viata de dinainte de gravideala In realitate...lucrurile stau asa cum le descrii tu. Nu este singurul copil care face asa si tu nu esti singura mama care trece prin asta . Asta ca sa nu dai in depresie ca ai fi cumva tu sau fetita ta defecta sau ghinionista in vreun fel. Din proprie experienta iti spun ca cu cat imi doream sa doarma/stea puuutin macar fara sa o tin in brate, cat sa fac un pipi macar, cu atat mai tare plangea cand o puneam jos. Cand m-am impacat cu ideea ca trebuie sa ii stau la dispozitie...parca am avut alt copil ( ma refer aici la cea mare, la Vlad deja imi invatasem lectia ). Respectandu-i nevoile, a ajuns sa mi le respecte si ea pe ale mele. Suna la relatie de adulti, dar asa e si cu copiii. Cred ca tine si de standardul pe care ti-l creezi tu, e greu, sunt putini copilasii care la varsta asta dorm cu orele, in patul lor, nu plang si mai au si rabdare sa isi rezolve parintii problemele. Nu e nimic de viata si de moarte acum, stai cu ea, vorbeste-i, joaca-te cu ea, macar pana iti revii din oboseala fizica si din stress. De mancare poate sa faca si sotul, sau puteti comanda, ma rog, solutii exista pentru orice. Acum, la inceput, tu si bebe sunteti cele mai importante. Hai, fruntea sus, nu mai fii necajita!!!

Madalina, sa ii dati de capat eritemului ala nesuferit!

Si nu mai stiu! Inca o pentru Ana si fug

Olga mami de Vlad-Alexandru si Ioana-Sofia

You must be the change you wish to see in the world! ( Mahatma Gandhi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Olga, !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_P spune:

buna fetelor,

le doresc si eu la multe lunite la toti bebei sarbatoriti astazi sa fie sanatosi si cuminti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pissi78ro spune:

Bebelu - - am scris si eu de mai multe ori ca am exact aceleasi probleme cu Ursuleatza mea. Se screme toata ziua, dupa ce mananca scoate niste sunete ciudate ca si cum ii vine iar laptele pe gat, trage parturi, iar kk face f greu. Si eu am tendinta sa ii pun supozitor ca sa o ajut. Si eu sper sa se regleze in timp.
amelia_ilie - si eu incerc sa las bebe in patutz, dar nu prea merge. Noaptea mai reusesc, dar ziua sub nici o forma
Fetele care spuneti ca faceti masaj bebelusilor, vi s-a recomandat de dr. sau stiati voi ca trebuie?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

v-am facut sa va ganditi la vacantele de vara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

madalina, Alexia, Olguta, Amelia multumesc mult de tot pt raspunsuri

Amelia stai linistita ca asa e buburuza mea. nu sta in cos nici sa o pici cu ceara. am incercat cu paturica incalzita, sa o pacalesc cu tot felu, nimic nu a mers. cum o asez, se trezeste instantaneu. iar noaptea adoarme pe pieptu meu si dupa aia o las usor usor langa mine, dar face ce face si se lipeste de mine toata.

Ana am avut cateva zile in care nustiu ce s-a intamplat cu laptele meu. de fiecare data cand ii dadeam san, imediat vomita tot. mananca si ca haplea, repede si mult. dar acu vad k nu mai face asa.de aia i-am dat cateva zile lapte praf. iar cu supozitoru, i-am pus doar o data. k ii dadusem bonisan si cand am vazut-o k o zi si o noapte s-a scremut incontinuu si nu facea deloc caca, nu am mai putut sa o las si i-am bagat unu. de atunci am renuntat la bonisan si nu am mai avut probl. am revenit la prgramu de facut aproape la fiecare masa.
nici nu va inchipuiti ce fericit e tasu cand o vede ca a facut si dupa aia zambeste.

ieri i-am luat si balansoar, am zisk poate asa mai scap si eu un picut. a stat in el pt 10 min, cat i-am facut poze, am probat sa vedem ce si cum, dupa care a inceput concertu. nici k am mai reust sa o punem. deci si cosu si balansoaru sunt in camera sa le sterg de praf, ca tot nu am activitate si mult timp la dispozitie.

si p mine ma intereseaza cum faceti cu masaju. de la ce varsta ati inceput, unde, cum, etc.


noi avem pozele puse la semnatura.k mi-e mai usor asa




Bebelu cu cea mai frumoasa buburuza Natalia Maria (30. 12. 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Vai, numai cand citesc si ma enervez, ca se baga altii cu idei si sfaturi in cresterea copilului. "V-a cerut cineva sfatul?nu, atunci pa si pusi". Cand o aud pe mama ce metode se aplicau bebeilor pe vremea lor (de unele imi aduc aminte ca am o sora cu 8 ani mai mica ca mine), ma mir cum am iesit sanatosi. Dar asta nu inseamna ca nu am trecut prin peripetii. Tot ce era ok inainte, acum e cat se poate de wrong.Frate, ati avut posibilitatea sa va cresteti copiii, acum lasati-ne si pe noi sa-i crestem pe ai nostri. Si daca voi ati fost nevoiti sa va intoarceti la munca dupa 2-3 luni, cat era CM inainte, e probl voastra. Vrei sa ma ajuti?ok, foarte bine si va multumesc. Acestea sunt regulile. Mor cand aud povesti de genul, vreau sa va ajut, uite va dau bani, dar faceti cum zic eu, ca asa cred eu ca e mai bine.

Mergi la inceput