cum se brodeaza?

cum se brodeaza? | Autor: A_driana

Link direct la acest mesaj

buna,
vreau sa-i fac un cadou fratelui meu, vreau sa-i brodez initialele lui, ale sotiei si a baietelului lor pe niste servete de masa din material textil...vreau sa fie ceva mai deosebit si facut de mainile mele...
problema este ca nu stiu sa brodez...imi place mult sa cos de mana...mi-ar place sa stiu si broda.
daca ma puteti ajuta...cum se face, eventual poze...pe net nu am gasit mare lucru.
multumesc.


A_driana , de minunea mea David-Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eu stiu sa brodez insa explicatii nu prea stiu sa dau.Cred ca cea mai buna solutie este sa cumperi un numar din revista Lucru de mana ,acolo vei gasi spre sfarsitul revistei modele de broderie pe intelesul tau.Cel mai sigur gasesti revista la standurile de ziare din mall sau hipemarketuri.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

mersi pt raspuns, o sa caut revista.
daca nu o gasesc, am gasit pe net un model simplu de brodat...voi face asa.


A_driana , de minunea mea David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Daca nu ai mai brodat niciodata ... s-ar putea sa nu-ti iasa din prima ... Nu e mare smecherie, dar trebuie un pic de experienta.

Daca nu te descurci singura, da-mi un PM, stiu pe cineva in zona care te-ar putea ajuta.


*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Daca esti indeminatica, te prinzi repede cu scheme din reviste. Un sfat : fa una, doua incercari pe o pinza neutra si nu direct pe servetele.
bafta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

multumesc fetelor.
am prins o smecherie gasita pe net...am incercat pe un material, imi place cum arata...acuma mai trebuie doar sa gasesc servetele...sper sa nu caut iar (ca intotdeauna ) ceva ce nu exista...


A_driana , de minunea mea David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Eu nu stiu sa brodez, dar uite cateva tutoriale (in engleza) simple de pe Net (poate sunt prea "de baza" pentru tine?...):

http://www.purlbee.com/embroidery-tutorial/

http://www.needlenthread.com/2006/07/basic-embroidery-stitches-detached.html

La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

e dragut gestul pe care vrei sa-l faci, insa...

esti sigura ca vei gasi servete de masa de calitate ? ce anume cauti ? servetele acelea (de obicei sunt in set cu fata de masa) care ar trebui folosite in locul servetelelor de hartie la mesele mai simandicoase sau prosoape de bucatarie, de folosit zilnic ?

esti sigura ca vor fi folosite si nu vor sfarsi in raftul unui sifonier ?

plus ca va trebui sa fii atenta la firul cu care executi broderia, pentru ca daca materialul e de culoare deschisa si broderia colorata, in situatia nefericita in care servetele se vor pata, sa nu iasa culoarea broderiei in materialul servetului (sau pe alte rufe), la spalare cu apa calda/fierbinte...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

...esti sigura ca vor fi folosite si nu vor sfarsi in raftul unui sifonier ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Apropo de ce spune Corina mai sus si eu am de la bunica si soacra tone de servetele, mileuri, fete de masa, prosopele fine de maini, set de asternuturi... Unele le folosesc destul de des
(iubesc, in special, broderia sparta), pe altele le tin de dragul bunicii, dar nu am ce face cu ele, unde le pune.
Cred ca depinde de om, de relatia ta cu ei, daca apreciaza munca de mana si, de ce nu, cat sunt de inventivi si pro "shabby" (am vazut de ex. servetele crosetate, rotunde, modelate prin apretare (cred), pe fundul unui bol, scoase dupa forma si transformate la randul lor in castronele , asa:

http://2.bp.blogspot.com/_fiIu7IZkZP8/TIup0H4wY9I/AAAAAAAAAzY/q_qAx6_O5UA/s1600/CrochetBowl2.jpg)

Succes si sa le aprecieze

P.S. Un blog dragut pentru inspiratie, mai ales pentru copii sau poate adulti cu suflet de copil (pana la urma ceva similar voi face si eu cu prosopelele de la soacra ):

http://www.weewonderfuls.com/stitchette.html

Sa ma scuzi ca tot am logoree... daca ai deja un model lucrat de cineva si iti este pe plac dar iti lipseste creionul acela special de trasat, il poti copia pe materialul tau cu o lingura de aluminiu . Ha, ha, si acum o vad pe bunica cu lingura frecandu-se in cap (par) si apoi apasand tare, in cerc peste o parte din panza (dedesubt se afla broderia model). Repeta figura pana ii aparea tot modelul original pe panza ei. Se vedea gri ca si cum ar fi fost trasat cu creionul. Iar ca "tepusa" pentru broderia sparta avea un spin urias de nu stiu ce arbust, nu unealta de gaurit finuta cu maner de sidef ca a soacrei . Culturi si culturi, posibilitati si posibilitati...

La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

wow, chiar nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri...
sa va spun in doua cuvinte povestea
fratele meu ii casatorit in Spania, am vazut ca la socrii lui acasa numa servete din alea pun la masa...el vine acasa marti...l-am intrebat ce ar avea nevoie prin casa, bucatarie, etc...sa luam un cadou practic si nu inutilitati....mi-a spus sa le luam servete de masa...

deci corina servete care se pun la masa, in locul celor de hartie

am gasit, am cumparat 8 bucati...sunt albe, si cu un model finut dar tot alb...oare mai merge o broderie intr-un colt cu 3 initiale?

si m-am gandit ca daca ele sunt albe, sa brodez cu ata colorata...dar daca ata s-ar decolora la spalat habar nu am
m-am uitat pe site-urile pe care le-ati pus, multumesc, trebe sa ma chiorasc bine sa ma prind de spil...
broderia sparta este aceea ca niste inele prinse unu de altu? aia imi place...

si pt brodat se foloseste ceva ata speciala, mai groasa ca aia normala de cusut? sau ii buna si aia de cusut?...


A_driana , de minunea mea David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Pentru brodat folosesti fir tip MOULINE sau MATASE, in genera lpus in 2 fire. Nu stiu daca ai lucrat cu mouline, firul este compus din 6 fire subtiri rasucite, tu trebuie sa separi 1 fire si il dai in doua ca sa faca o bucla la capat si sa poti coase fara sa faci nod.
In nic un caz cu ata de cusut, e prea grosolana.

Pentru a evita decolorarea trebuie sa folosesti ata de calitate, cele mai bune moulineuri de pe piata sunt marca DMC, pe locul doi ANCHOR, pe locul 3 COATS PUPPETS (ultimele sunt mai bumbacoase). DMC si ANCHOR s\e pot spala si la masina, pana la 95 de grade (dar fara clor).

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput