sa ne numaram binecuvantarile (cap.8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Asa e. Si mai vine si scoala... care pare faina la inceput, dar dupa mai scurta sau mai lunga vreme devine un chin cu lectii, cu liniute, cu adunari, cu betisoare si tot tacamul. Si la tati nu sunt lectii, nu sunt manuale...



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Claudi@ este normal sa iti fie teama. Viata ta, asa cum a fost ea pina acum nu va mai fi asa. De asta si vrei schimbarea, nu? Va fi mai plina, mai grea si in acelasi timp mai usoara, dar nu cum a fost pina acum. Si asta nu e rau, este bine! Daca ai ajuns la decizia asta si simti ca nu mai pot trai ca in trecut, ca vrei o alta viata pentru tine, atunci inarmeaza-te cu rabdare si treci prin schimbare.
Copiii se adapteaza usor, mai ales la virsta copiilor tai. Ei au un mecanism emotional simplu atita timp cit cerintele lor sint indeplinite de cineva: tu, rude apropiate, prieteni. Chiar nu cred ca vor sta la usa daca tu nu o vei face.
Mamagiuliei a spus bine: iesiti cit mai mult pe afata, pe la prieteni, organizati activitati.
Tu concentreaza-te pe survival deocamdata: cum sa iti gasesti de munca, cum sa procedezi sa beneficiezi de ajutorul guvernului pentru o perioada: cursuri de calificare, indrumari pentru gasire de munca, psiholog, etc.
Ia fiecare zi una cite una. Nu te gindi ce o sa faci saptamina viitoare, luna viitoare, la anul. O sa intri in panica degeaba si o sa te stresezi. Azi este important. Daca treci peste azi cu bine, este ok. Miine devine azi, si tot asa...

Ai incredere in tine si fii buna cu tine in tranzitia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Briantis, noi am trecut demult de faza cu ma mut la tati.
I-am facut bagajul si l-am chemat sa o ridice. Ghinion: ala a venit ca la bombe Asta fu` demult. Giulik s-a calmat, a cantarit cred lucrurile
Acum are camera ei dincolo si abia asteapta sa doarma acolo. Nu stim cand se va intampla asta, dar sunt sigura ca absolut nicaieri nu va gasi ce are acasa la noi (chiar daca e apartament si nu e casa luxoasa si noua, chiar daca se inghesuie lumea sa imi ia locul ).
Si sa fii sigura ca daca ii explici exact cum spue Gabi, va gandi si-si va da seama ca asa e bine, cu regulile de bun simt

Happy, cum esti ?

Qamar, TU cum stai ???

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Astazi ma simt mai bine. Am vorbit cu o fosta sefa la telefon, si mi-a povestit ca s-a angajat in alta parte si voi incerca si eu mai ales ca sotul meu lucreaza acolo si-i cunoaste pe unii patroni(are contract, face electricitatea). Daca nu s-au dat locurile poate am si eu o sansa.
Azi m-am simtit mult mai bine si m-am simtit ca intr-o zi de primavara, nu stiu de ce ca aici e un frig de crapa pietrele.
Fetelor zilele mele sunt pline oricum, eu chiar nu stiu ce as mai putea face, noi nu stam mai deloc in casa. Ma intalnesc aproape zilnic cu prietenele, suntem un grup ce umbla de nebune de colo colo cu copii.
Ne urcam cateodata, chiar in tren (luam bilet pt grupe, e mai ieftin) si mergem pana in aeroport ne plimbam pe acolo, vedem avioane si venim acasa rupti de oboseala. Copii se distreaza de milioane, ca merg cu trenul, e pt ei ca o excursie.
Mergem la locuri de joaca prin alte orase, sau la ferme si nu costa mereu bani. Deci fac destul de mult,prea mult, chiar cateodata si vara suntem numai la piscina. Am o viata destul de plina in materie de iesit, chiar ma inebuneste cateodata. Acum ca nu am masina (cand e Andy acasa am), ma cara prietenele cu ele, se gaseste loc sa merg si eu. Acum doar ce am venit de la piscina, am fost cu familiile, binenteles ca si Andy, caci noi ramanem prieteni si parca ne intelegem mai bine ca prieteni, nu mai este stresul ala intre noi si nu mai am ce sa-i reprosez caci oricum nu mai suntem o pereche.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Sunt extrem de prost dispusa, motive similare cu cele ale lui Alice....

Mami, Ana si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Buna dimineata,

si eu la fel...proasta dispozitie enervant de persistenta!


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Morgano, o mare imbratisare de la mine
O saptamana frumoasa tuturor

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ripley, Herra, capul sus!!!


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Herra,

Eu sunt din aluat d`ala optimist facuta si d`aia cred ca am mai multe zile cu +.
Azi voi face si o fapta buna si asta imi da putere. In juma` de ora merg la niste copilasi aici in Bors, vai de mama lor de saraci si le duc lucrusoare si cateva produse de igiena, cate am avut si eu pe stoc.
In rest, Giulik rosu`n gat, iar - dar asta nu ne-a oprit sa stea 3 ore pe patinoar ieri, io tre` sa merg la pneumoftiziolog, cu tusea ce ma tine din august

Aici e iarrrrna iar...

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

o prietena de-a mea a fost la vreo 2 doctori la spitalul pneumo, zicea ca-s niste barbati de numa-numa frumusei si draguti asta nu mai stia sa spuna daca-s medici buni, doar ca sunt tare ok ca si aspect fizic...
Zicea ca s-a simtit ca in serialul Emergency, cu dr. Ross (adica G. Clooney, tzuca-l mama de frumusete de om)

noi ne pregatim de carnaval, inca nu stim daca vrem zana sau rockerita, trebuie sa ne decidem in cateva zile

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput