sa ne numaram binecuvantarile (cap.8)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

asta a fost al doilea we; primul a fost 11-13 martie.
eu zic ca nu am lasat sa se vada nimic nelalocul lui, o data ce cred ca asta e cel mai bine pentru baiat, sa petreaca timp cu taica-sau.
cat de calitativ este acel timp petrecut nu pot sa controlez.

i-am spus fostului (desi mi se pare f ciudat ca el nu-si da seama singur de asta, nu-ti trebuie multe studii ca sa deduci) ca e f greu pentru baiat; nu-i de ajuns ca ne-am separat ca deja din ceea ce vede poate ajunge f usor la concluzia ca taica-sau ne-a inlocuit pe amandoi, nu numai pe mine (locuieste cu o alta partenera si cu copilul ei).

au fost si situatii de genul "baiatul ala are o biblioteca plina de jucarii dar nu am avut voie sa ma joc cu niciuna";

ii repet mereu ca el va ramane pe primul loc pentru tati, nu conteaza ca acum are alta partenera de viata si aceea "intamplator are si ea un copil";

uneori ma intreb daca varianta "plec din oras si ne continuam viata numai noi doi deocamdata" nu ar fi fost mai putin traumatizanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Herra, ceea ce lasi tu sa se vada- cu asta poti fenta o batranica curioasa de pe palier, dar copilul simte... pentru el e clar, ca tu te prefaci ca e ok, dar te doare in adancul sufletului. Daca pleci din localitate, copilul va trebui sa mearga la tati in vacante in loc de weekenduri... eu as prefera totusi weekendurile.
Ai divortat deja, nu? cum v-ati inteles la vizite? el are si vacante sau doar weekenduri?


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce trist, Herra.
Dar ... unii barbati sunt atat de prosti

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

da, am divortat; la mine e greu pana iau o decizie, dar o data luata am incercat sa termin repede si "civilizat".
singurul meu regret este ca nu am avut taria de a o face mai demult, cand baiatul ar fi fost mai mic si poate mai putin afectat.
si, bine-nteles, regret ca am putut sa am asa un tipat de defectuos si asa niste gusturi putin discutabile in materie de barbati.

chiar cred ca sunt mai bine fara el, dar ma tulbura groaznic suferinta si lacrimile baiatului. dar nici in aceste conditii nici macar nu imi da tarcoale vreun gand de genul "dar daca am mai incerca"; sper ca timpul si rabdarea si grija mea il vor ajuta si pe el.
(si terapia psihologica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Herra, gandeste-te ca daca nu-l aveai pe magaru', nu aveai nici copilul. Considera-l donator de "materie" sa ai un copil frumos
Cat despre terapie, noi am mers si la un consilier familial, unde am invatat EU in primul rand sa accept weekendurile astea. La noi chiar era de cosmar, ca veneau flamanzi, isterici acasa... De cand am invatat sa tratez problema asa mai senin, am ajuns chiar sa ma pot bucura de libertatea weekendurilor, si sa-mi gestionez in asa fel timpul liber, incat muncile casei sa le las pe weekendurile cu exu, iar ale noastre sa fie libere.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

asa, donator de materie, dar nu era musai drept "recunostinta" sa-mi mananc proprii ficati atata timp...
cand spui "noi am mers" - te referi la tine si la copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui herra

asa, donator de materie, dar nu era musai drept "recunostinta" sa-mi mananc proprii ficati atata timp...
cand spui "noi am mers" - te referi la tine si la copii?

da. Mai ales cuc ea mica, fiindca ea avea intarziere in vorbire, pampers noaptea inca la 4-5 ani.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ana spune:

Sunt singura in azi caci deh copii sunt la fostul. Trec prin tot ce trece Herra dar sper sa fie mai bine. Inca ma mai roaga sa il aduc pe tati inapoi dar mai rar. Sunt bucurosi sa il vada si vin veseli de la el si cred ca e cel mai important.

Mai tb sa imi rezolv probleme mele de a nu ma simti vinovata pentru prostia lui.
Vor veni si clipe mai grele cand se va muta cu ea si baiatul ei. Unii barbati chiar nu stiu sa aprecieze ce au. Si nu cred ca sunt chiar asa fericiti.

In week-endurile libere ne-am putea vede la o cafea ca meritam si noi un respiro.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ana spune:

Gabi, ai dreptate copii simt totul. La mine vine si imi spune mami nu mai fi trista desi nu arat asta. Le datoram zambetul nostru din toata inima.

Claudia, si eu voi avea infatisarea curand . Sper sa se termine la fel de repede ca si la tine. SImt ca nu ma voi simti prea bine caci sincer nu mi l-am dorit ...dar trebuia sa o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Buna ziua!

V-am citit e prima data cand intru aici...la acest subiect...si mi se potriveste. Spun asta ca miercuri am depus actele divort din cupla comuna. Termen...tarziu 13.09.2011. Si azi vine sa ia copilul. Vladimir destul de afectat si el. La 4,8 ani cat are e un baiat destept care incearca sa inteleaga lucrurile si sa ne iubeasca pe fiecare pt ce-i putem oferi. Am mari emotii. Va fi prima data cand va sta fara mine, doar cu ex. Nu s-a mai intamplat.

Ioana si Vladimir
POZE

Mergi la inceput