Migrene

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Ale mele migrene sunt de o parte si de alta a capului, plus ceafa, stg. sau dr., depinde in care parte ma doare.
Si eu am observat ca migrenele se declanseaza de la vin,( chiar daca e o singura gura), usturoi, mancare mai picanta sau sarata......dar nu chiar intotdeauna.
O sa incerc si uleiul de lavanda.



www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Ar trebui sa sarbatoresc: au trecut 2 luni fara migrena.
De fapt le opresc cu Imigran.
Bine...ma mai doare capul, dar trece.
Nu-mi vine sa cred ca nu mai stau in pat 2-3 zile cu dureri de cap groaznice + varsaturi.
Sanatate maxima si multumesc celor care m-au ajutat.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Si eu mai am dureri de cap (nu migrene), pe care le tratez cu Saridon sau Aspirina Bayer atunci cand nu reusesc printr-o metoda naturala sa inlatur durerea.
Medicamentele de aici tylenol, advil si ibuprofen nu imi fac bine, ma zapacesc mai tare, si durerea de cap tot o simt chiar daca la o intensitate mai mica.

Vroiam sa dau si eu cateva idei naturiste de inlaturare a durerilor de cap, pe care eu le-am testat si sunt f. multumita de rezultate:

1. Daca durerea se declanseaza in urma problemelor legate de fiere, va recomand foarte mult papadia verde, 7-8 frunze crude mestecate bine inainte de mese, fac minuni, ajuta la digestie la ficat/fiere si pancreas, scade glicemia, scade si colesterolul, previne si constipatia, face abdomenul plat, face diureza buna si nu spala organismul de potasiu asa cum fac alte diuretice. Potasiul alaturi de magneziu e foarte bun pt. muschi si in special pt. inima.

2. Daca durerea este declansata de stress, situatii incordate. Atunci aromaterapia ar putea ajuta.
a) o baie relaxanta cu uleiuri esentiale: 5-6 picaturi de ulei esential de lavanda si/sau 5-6 picaturi de geranium (muscata) in cada cu apa;
b) sau bai la picioare in apa fierbinte in care se pune un pumn de Epsom salt si 2-3 picaturi de uleiuri esentiale, de lavanda, portocal, grapefruit, geranium, rozmarin, menta. Menta da senzatia de cooling efect, o singura picatura este de ajuns.

3. Daca durerea e cauzata de rau de miscare. Atunci tot aromaterapia ar putea ajuta, se pune o picatura de ulei esential de eucalipt si una de menta (mentha piperita deci nu spearmint. Combinatia asta este leacul cel mai natural posibil celor cu rau de masina.

Uleiurile esentiale se gasesc la orice magazin de profil naturist. Insa daca nu suportati aromele atunci poate nu e indicat sa le folositi.

Sper sa va fie de folos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Ah fetelor, mi-au revenit migrenele....de citeva zile in fiecare zi ma apuca...e drept ca am scapat la dulciuri, poate de aceea
am inceput sa iau seminte de in, o sa va spun daca da rezultate
o zi frumoasa va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Sorinsonia felicitari pt. cele 2 luni fara migrene, esti o norocoasa.

Msl1 de tine imi pare rau ca ai asa dese migrene.

Am fost si eu acu' o sapt. la control si mi-a schimbat dr. medicatia, care nu m-a ajutat deloc. Acum am primit sumatriptan. Incerc si cu asta sa vedem cum ma simt. Iar pt. tensiunea mea mica am primit midon.
Of, deja m-am saturat sa tot merg prin spitale si sa fiu cobaiul lor...........

Va doresc un week-end fara migrene.




Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

irlandeza,

sumatriptan am luat si eu e foarte bun, sa-l iei imediat la primele simptome, eu pt un efect imediat il luam sublingual, simti imediat efectul dupa ce se topeste poti sa inghiti cu un pahar cu apa, incearca sa te relaxezi si sa practici ex. de respiratie , practica respiratia profunda imediat cum simti o migrena si nu renunta deocamdata la medicamente,ma intai asteapata sa se rareasca migrenele si trebuie sa ajunti organismul sa-si revina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Fetelor,
care ati luat seminte de in, ati avut o crestere a apetitului? in special pt dulciuri? caci eu de cind am inceput sa iau, mi-e foame tot timpul...am renuntat si mi-a scazut apetitul mai ales pt dulciuri...deci la mine e o relatie directa intre aceste seminte si cresterea apetitului, se confrunta careva dintre voi cu asa ceva?

Intre timp, migrenele mele apar si dispar...dupa cum intra si iese soarele din nori...la propriu! cind este o zi senina si ies afara din casa garantat am migrena ziua aceea...prefer vremea ploiaosa si inorata...si stau in Ca unde mai tot timpul e soare
Totusi am reusit sa "omor" majoritatea migrenelor cu homeopate si cite un ibuprofen doar de 2 ori am ajuns la triptan.
Iau si homeopate pt stress s ajuta si ele cit de cit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

msl1,
poate fi cumva o alergie, zici cand iesi afara ai migrene, sant si alergii care provoaca migrene, ar fi bine daci ai merge la un alergist,
eu stiu sigur ca cateva alergii iar vreo 2 imi provoaca migrene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Trei luni fara migrene. Am luat sumatriptan la debutul crizei si am diminuat durerea pana la disparitia ei. Nu-mi vine sa cred ca merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorinsonia

Trei luni fara migrene. Am luat sumatriptan la debutul crizei si am diminuat durerea pana la disparitia ei. Nu-mi vine sa cred ca merge.




!!




msl, nu cred ca are legatura cresterea apetitului cu semintele de in.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput