Migrene

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Fetelor, de cind am scris data trecuta nu am mai avut migrena! eh doar un pui asa mic un inceput si am luat rapid homeopate si mi-a trecut; sa bat in lemn ca prea bine mi-e in astea citeva zile; sper sa ma tina starea asta fara migrene! ieri chiar am putut merge prin mall fara sa ma apuce migrena!ceea ce este mare lucru pt ca de obicei nu suport sa merg in mall ca ma apuca migrenele urite...este adevarat ca a fost inorat in ultimele zile deci fara lumina caci lumina imi produce migrena mie;
Vit.D iau si eu e drept ca doare 400-800 de u pe zi consider ca e de ajuns adica sper ca e de ajuns...
cu analize hormonale doar de tiroida au vrut sa-mi faca, am cerut analize de hormoni estrogen si progesteron si mi-a spus medicul ca nu imi scrie pt ca chiar daca am ceva lipsa nu imi poate da nici un fel de hormon din cauza riscului de avc si infarct la mine

irlandeza, daca ai probleme cu colecistul un ecograf e de ajuns sa depisteze problema de obicei, si eu am diskinezii si iau maganghinar si este f bun ajuta mult

Zile cit mai multe fara migrene va doresc fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

pt. Irlandeza,

vit. D,
eu stau intr-o zona unde e mai tot timpul inourat, aprox. 6 luni de iarna (ca in romania) iar vara ulta umiditate deci soarele e cam anemic,soare mai stralucitor doar primavara si cam o luna toamna, am inceput sa iau din propia initiativa si din disperare nu mai stiam cesafac dar mare surpriza cand am facut analizele miau gasit deficienta de vit> D, desi luam 6000UI de un an de zile asa ca am crescut doza la 10000UI si sant ok, aici multa lume are deficienta de vit D, chiar si copii care stau pe afara deci surpriza, eu deja mi-am pus copilul pe vit. D.
deci fati analizele'


Si eu stau in Irlanda, deci umiditate multa, ploi destule, vant, soare anemic, poate 2-3 luni/an de soare, max. 25 grade.
Analizele de sange le fac in fiecare an in Ro. cand merg in vacanta, si de 2 ani am o schema de tratam., eu am lipsa de minerale in general , iar calciu, fier, magneziu sub limita normala, de aceea am facut si perfuzii, asimilez f. greu.....De vit. D nu mi-a zis nimic, nu stiu daca am facut-o sau poate nu am probleme cu ea. Fiicei mele ai dau si eu, ca ea are lipsa de vit. D.

Citat:

pai si acetominofenul poate da dependenta iar ibropofenele/naproxen distruge stomacul deci.....


Cu nurofen ma tratez si eu, de ani de zile, inca stomacul meu rezista......pana cand, nu stiu....


Citat:

la stres depinde de tine, poti face ex. de respiratie care ajuta foarte mult si evita situatiile stresante se poate ai nevoie de vointa, nu santem asa construite, nu am invatat cum sa facem fata,dar se pote invata, sant metode ca meditatia, espiratia si rugaciunea si trebuie invatate,


Stresul nu prea stiu cum sa-l combat. Ma enervez f. repede, nu prea mai am rabdare.......De fapt am observat ca si atunci cand ma bucur prea tare sau sunt prea entuziasmata, ma i-a durerea de cap, in general de la agitatie, pozitiva sau negativa.
Ma bucur ca ai reusit sa inveti sa te controlezi. Ai avut ajutor ? Singura cred ca e mai greu.....

A, si despre dr. osteopat, e cumva vorba de kinetoterapeut?

Sanatate multa




mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!

[/quote]



www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Msl1 ce veste buna, fara dureri. Tine-o tot asa, daca poti Eu din pacate nu am fost asa norocoasa. Alaltaieri pe seara m-a luat durerea si m-a lasat tocmai azinoapte. Iar acum parca simt un inceput....E si tarziu......
Sa sti ca uneori si mie agitatia din mall , magazine in provoaca migrene, indiferent daca-i innorat sau soare.

Cu colecistul nu stiu daca am probleme, nici cu tiroida....Astept vara sa merg in Ro. unde pot sa-mi faca cate si ce analize vreau. Aici astept cateva luni bune pt. o programare, stiti si voi cum e sistemul sanitar.Si nici nu e sigur ca-mi fac analizele pe care le-as vrea.

Te asteptam cu vesti bune, in continuare.



www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Pentru migrene merita incercat uleiul esential de lavanda: 3-4 picaturi intr-o lingurita de miere in fiecare dimineata pe stomacul gol

Numai bine!


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Anda08,

sa intleg ca si tu ai avut migrene si a dat rezultat uleiul de lavanda?

deci in cat timp ai avut rezultate ?
mai sau nu migrene si cate pe saptamana mai ai sau ai avut?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Multumim Anda, unde se gaseste acest ulei? La farmaciile naturiste ?



www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Citat:
BellaDonna Publicat la - 27/02/2011 : 21:09:20
--------------------------------------------------------------------------------
Anda08,

sa intleg ca si tu ai avut migrene si a dat rezultat uleiul de lavanda?

deci in cat timp ai avut rezultate ?
mai sau nu migrene si cate pe saptamana mai ai sau ai avut?


nu eu ci sotul a fost cel in cauza; rezultatele au aparut la el destul de repede, durerile au cedat treptat, plus ca are un efect calmant incredibil (poti sa mai pui o picatura si pe incheietura mainii)

Citat:
irlandeza Publicat la - 27/02/2011 : 21:14:16
--------------------------------------------------------------------------------
Multumim Anda, unde se gaseste acest ulei? La farmaciile naturiste ?


da - eu am cumparat de la farmacia naturista, o sticluta de 10 ml de ulei esential de lavanda te costa aproximativ 12 lei


sanatate multa !


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Buna fetele,

Am si eu o intrebare.
Este cineva dintre voi, cu migrene dar cu o dieta vegana sau raw-vegana?

Multumesc si multa sanatate !

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Bella Donna multumesc de mesaj, mie mi s-au lamurit ceva lucruri cu ocazia asta.

Eu daca mananc ciocolata sau beau vin (am diferite obligatii de serviciu, de participat la diferite petreceri, etc) imediat se vad efectele, dar o sa renunt la el total (ce chestie cu sulfitii astia, o sa caut si pe net).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

saskia,
mai am de scris o lista de la dr. mea nu am avut timp sa stau sa scriu,
mai mult de jumatate din ea am scris deja,

Anda08,
migrenele la barbati sant diferite, de obicei sant cele cu aura care sant mostenite, celelante daca sant nu sant asa de intense in durere si au o durata mai scurta,
rog fetele care au incercat uleiul de lavanda la inceputului atacului de migrena sa ne scrie rezultatele, eu personal am incercat ceaiul si am avut un saculet cu flori sub perna si nu am vazut nici un rezultat

migrenele si ele sant de mai multe feluri:
cefalee, migrene cu aura(cand nu mai vezi nimic intuneric si pe urma lumintite, am avut si eu vreo doua), deo parte si de alta a capului , crestet, etc
mai pot fi si din cauza sinusurilor de obicei sant in zona fruntii,
etc


Mergi la inceput