Migrene

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Denizel multumesc de explicatii si de linkuri, l-am citit pe cel cu "stirul", foarte interesant .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Cu multa placere, Saskia!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Hop si eu....tot cu migrene,( pe care le am din copilarie), diagnostic pus de neurolog 9 acum 2 ani ). In Ro. am primit propanolol si ceva injectii care se fac in burta, nu mai stiu denumirea, dar pt. ca doctorul mi s-a parut cam neserios si neinteresat de ce-i povesteam eu, nu am luat nimic, ca nu am avut incredere.
Apoi de un an merg si aici la spital, si am primit amitriptyline care se ia zilnic pt. a preveni durerea, iar daca totusi apare( si bine-nteles ca apare)zomig, de la care ultima data mi s-au umflat gatul si limba, de era sa chem salvarea. Si cica asta e o reactie normala ( 1 din 10 pacienti patesc asta).
Oricum, amitriptyline nu mai iau ca ma ametesc rau dupa ele si parca sunt ca o leguma......iar zomeg de asemenea l-am intrerupt. Acum trebuie sa merg sa mi le schimbe. Ultima data vroia sa-mi inlocuiasca amitriptyline cu ceva ce se da epilepticilor, dar scade f. mult tensiunea si eu deja am tensiunea mica. Asa ca nu stiu ce voi face.....
Eu am renuntat si la servici, pt. ca mergeam 2-3 zile dintr-o sapt. si nimeni nu te tine in servici asa, sa vii doar cand poti......si in ultima perioada nu mai ma concentram la servici din cauza durerilor.

Msl1, saskia,pastilele din gama antidepresivelor sunt si pt. migrene, si in dosarul pe care-l aveti la spital scrie clar ca ati primit tratament pt. migrene nu pt. depresie. Asa ca nu va feriti sa le luati, poate va face bine.

Amitriptyline is a medication used to treat various forms of depression, pain associated with the nerves (neuropathic pain), and to prevent migraine headaches. It is sold in the United States under the brand names Elavil and Endep.

ZOMIG is a prescription medication used for the treatment of migraine headaches in adults. ZOMIG is not for the prevention of migraines. ZOMIG is not for other types of headaches.

Oricum, fara prescriptie medicala nu luati nimic, pt. ca s-ar putea sa va faca mai mult rau decat bine.

Sanatate multa va doresc.



www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

vin si eu aici o suferinda de migrene crunte de 10 ani la activ
acum vindecate,

migrenele mele erau foarte violente cate 3 -4 pe saptamana, insotite adesea de varsaturi , dupa atac foarte obosita cam cateva zile pt recuperare , nu imi reveneam bine cand incepea alt atacsi tot asa
viata mea nu a mai existat, nu tu servici, renuntat la scoala , prietenii mau parasit, familia cam aproape la fel, sa nu mai detaliez ce perle primeam cu privire la conditia mea, cea mai tare perla venita de la o prietena "de asta sant bolnava ca stau acasa ia sa ma duc si sa muncesc toata ziua atunci nu as mai avea timp sa am migrene"
ea saraca nu constientiza ca eu nu eram in stare sa ma tin pe picioare dapai samai merg sau sa conduc masina , eu mergand prin casa tarais, alte perle vai de mine da asa de tanara ....eu cas mai in varsta si nu am nimic...etc etc
si da doare al nabii de rau sa vezi ca atunci cand ai mai mare nevoie de ajutor toti iti intorc spatele , pt ei e de neconceput ei ce e asa de rau doar ai o durere de cap, si stai sa le expici ca nui acelasi lucru, dar tot raul e spre bine asa vezi cinei alaturi si cine nui



vreau sa specific durerea de cap e diferita de obicei trece cu usoare analgezice sau odihna, in schimb migrena nu trece odata declansata decat cu sumatriptan

de ce sumatripatan ? pt in timpul migrenei vasele de sange se contracta sau intra in spasm, la fel si muschii din zona cefei
care daca devin prea stresati si incordati pot declansa migrene,
deci comprese calde in zona cefei pt relaxarea muschilr( am renuntat dupa 2 luni in care am avut palpitatii severe)
pe mine mau pus pe medicamente pt relaxarea muschilor atentie sant foarte periculoase, mai bine apelati la masaj, comprese calde si relaxare

cafeaua neagra si tare ajuta imens de mult faceti o cafea puteti sa o luati si cu sumatriptant si combinata cu ibrupofen, pt cele cu un stomac mai sensibil nu recomand ibrupofen sau naproxen
atentie naproxenul are ca efect negativ retentia de apa



am citit ce sa scris aici si sumatriptanul e cel mai bun, pt prevenirea atacului, eu recomnad pt efectul imediat eu am luat 50 mg sublingual, deci plasati pastila sublingual si asteptati efectul , dupa ce sa dizolvat inghititi cu apa, efectul e garantat

pt irlandeza, am luat si eu cateva luni amitriptilyne dar nu prea am vazut rezultate si doctora mea zicea ca previne dar la mine nu a ajutatat

am refuzat tratamentul pt depresie pt ca eu nu ma consider depresiva din contra sant o persoana vesela si alte tratamente ca betablocers etc

ce a dat rezultate la mine
dieta
aveti grija ce mancati sant anumite alimente care declanseaza migrenele
de ex.
ciocolata
vinul (are sulfiti)
MSG monosodiul glutanat
preparatele din carne( au tot felul de preservs sau E-uri , )
aveti grija chiar si carnea e injectata cu sucuri pt fragezime
cititi cu atentie etichetele
si branzeturile mai ales cele fermentate

am o lista data de dr. mea care e specializata pe migrene am sa o cat si sa o pun la subiect

si e foarte important sa inveti sa te relaxezi, exercitii de respirat, si muzica pt relaxat , f f important,

de asemenea ce a dat rezultat la mine (am facut si terapie sdar nu am avut asa succesc, eu scriu numai ce a dat rezultat si ce merge cu adevarat , nu frectii la piciorde lemn, am primit si eu tot felul de sugestii, pai incearca aia sau aialanta , pe mine sa ma lasati in pace ca am incercat orce, daca numi veniti cu facts si studii e doar asa HAI SAMI DAU SI EU CU PAREREA ca asa citi yo, ca nus cobai ,:) , apropo mai imi zicea cineva pai pune frunze de varza pai si ce am pus si trecu migrena...??? nu , ca ia durerea si etc sau cartofi sau lamaie , totusi poate merge odata asu de deoua ori dar sigur nu merge si a treia oara,)

ce am vazut rezultate,
-dieta, fiti atente la ce mancati, tineti un jurnal, eliminati mancrurile care declanseaza migrena,
-eliminati stresul, incojurativa de prietenii veseli si optimisti, renuntati la stiri, (eu nu mai citesc ziarele si nu mai ma uit la stiri de vreo 7 ani, am relizat ca imi fac rau intru intr-o stare de stres care poate duce la migrene, m-am abandonat in bratele lui Dumnezeu, rugagiunea mea pe care o folosesc mai ales cand intru intr-o stare de stres :DOAMNE TOATA GRIJA CEA LUMEASCAO LAS IN GRIJA TA: sau catutai sa va rugati sau folositi o alta rugaciune ce simtiti voi ca va ajuta, ce ma ajutat pe mine personal foarte mult si aci ma ajutat 3x3 sa iert si let go,sa numi mai ascult ego, ego-ul meu era foarte mare si ma ducea numai la probleme , terapia iertarii foarte mult ma ajutata , rugaciunea sau cine prefera meditatia, orce simti ca esti confortabil
-ascultativa corpul, fiti atente la semnele care le primiti , la inceput e mai greu dar cu timpul o sa invatati sa recunoasteti imediat ce va spune de la atac de stress la primele semne de migrena, de obicei nu dati atentie , lasa ca mai am de terminat ceva, acum nu am timp copii etc sant ok etc e foarte important, cele care aveti acces la un Doctor Osteopat recommad , dar fiti atentie DOCTORI SPECIALIZATI MD, care au terminat facultatea de medicina, nu orce sarlatani sau chiropractici care eu nui recomand, eu merg de trei ani la doctor osteopat si asa am invatat sami ascut corpul , e masajul meu ei lucreaza cu nervii si muscii neuromuscular foarte subtil;ii prefer orcand in locul unei sedinte de masaj is net superiori

ok , mai am mult de scris
dar nu mai am timp
revin peste cateva ore daca nu am timp deloc azi , maine
va pup

eu



si va doresc din suflet vindecare completa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Belladonna, multumesc ca ai raspuns la subiect!
Ne intereseaza lista aceea specializata pe migrene!

Denizel, am incercat terapia de care ai zis antiinflamator nesteroidian plus rizatriptan; bineinteles ca nu intentionat dar alaltaieri am avut migrena toata ziua si in final am luat rizatriptan si nici de la ala nu mi-a trecut am luat cu tot riscul un ibuprofen; mi-a trecut dupa el! a 2 a zi nu am avut migrena de loc si m-am simtit bine toata ziua am functionat la capacitate maxima! ceea ce rar se intimpla... azi a 3 a zi inca nu am migrena dar totusi nu mai functionez 100%, ma simt foarte obosita, parca-mi pica ochi in gura efectiv...(e simptom premergator migrenei probabil miine ma paste una)...totusi nu ma incumet sa iau prea mult ibuprofen cind stiu ca pina la urma voi avea efecte adverse de la el am luat in trecut si nu am suportat la stomac. din cind in cind merge cred.
e minunat sa mai am cite-o zi cind ma simt bine pe cuvint!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

msl1,
pai cam tot ce am scris era pe lista de la dr., dieta foarte importanta
ca sant alimente ce declanseaza migrene, si la fel gandirea pozitiva si eliminarea stresului,
deci fi atenta la ce mananci, si eu am luat multe ibrupofene si am avut probleme cu stomacul,
eu iau de un an de zile vit. D3 si sincer vad o mare diferenta, iau cate 10000UI pe zi, anul trecut am luat 6000UI si tot aveam deficienta de vit. D,
foarte important sant si analizele hormonale, deci eu le recomand, si vezica biliara poate provoca niste atacuri de migrene oribile

pt hidratatre folosesc apa cu electroliti,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna


pt irlandeza, am luat si eu cateva luni amitriptilyne dar nu prea am vazut rezultate si doctora mea zicea ca previne dar la mine nu a ajutatat

am refuzat tratamentul pt depresie pt ca eu nu ma consider depresiva din contra sant o persoana vesela si alte tratamente ca betablocers etc



Nici pe mine nu m-a ajutat, dar am zis sa incerc.

Cat despre tratam. cu Amitriptyline scrie clar : is a medication used to treat various forms of depression, pain associated with the nerves (neuropathic pain), and to prevent migraine headaches. Deci nu e doar pt. depresii, de aceea am si incercat medicamentu, dar fara rezultate.





www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

BellaDonna, vit D cine ti-a recomandat-o ? Ai facut analize in prealabil ?
Si apa cu electroliti cum o obtii ? Sau e de cumparat ? Cine ti-a recomandat-o ? Si mie mi s-a recomandat sa beau apa mult, 3-4 l/24 ore, pt. ca eu sunt si cu tensiunea f. mica, orthostatic hypotension.....

Analizele hormonale....astea tin de endocrinolog ? Ca mie mi s-a recomandat anul trecut di Ro. sa merg , dar n-am mai avut timp....., iar vezica biliara de ce departament apartine ?

Daca ma crezi sunt atat de satula de spitale si de doctori......

Cat despre evitarea stersului....cam greu, probabil daca am sta intr-un glob de sticla......Si apoi mai conteaza si cum esti "construit", cum e cel de langa tine "construit"....sunt multi factori care nu depind de noi si pe care nu-i putem elimina......



www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Tot eu....Am mai citit pe net despre sumatriptan si zice asa :
Despite that sumatriptan is highly effective in relieving migraines, it unfortunately does not prevent or reduce the number of attacks.
Deci nu previne si nu vindeca, doar trece durerea de moment.

Si ce am mai constatat citind pe net, ca toate aceste medicamente pt. migrene au efecte secundare, destul de serioase. In acest caz, mai am curaj sa le iau ca sa-mi tratez migrenele ( de moment ), dar sa apara alte probleme........in unele cazuri fatale? V-ati gandit si voi la asta ? Ca eu nu prea mai stiu ce sa fac acuma.



www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

pt. Irlandeza,

vit. D,
eu stau intr-o zona unde e mai tot timpul inourat, aprox. 6 luni de iarna (ca in romania) iar vara ulta umiditate deci soarele e cam anemic,soare mai stralucitor doar primavara si cam o luna toamna, am inceput sa iau din propia initiativa si din disperare nu mai stiam cesafac dar mare surpriza cand am facut analizele miau gasit deficienta de vit> D, desi luam 6000UI de un an de zile asa ca am crescut doza la 10000UI si sant ok, aici multa lume are deficienta de vit D, chiar si copii care stau pe afara deci surpriza, eu deja mi-am pus copilul pe vit. D.
deci fati analizele'

da sumatriptanul nu previne dar e cel mai eficent cand ai un atac de migrene il ei la primele semne si scapi
pai si acetominofenul poate da dependenta iar ibropofenele/naproxen distruge stomacul deci.....

da pt analize hormonale vezi un endocrinolog

si ai grija mare la dieta si ce mananci aici vine de la doctora mea neurolog specializat in migrene sant alimente care provoaca migrene le-am enumerat mai sus in alt measj

la stres depinde de tine, poti face ex. de respiratie care ajuta foarte mult si evita situatiile stresante se poate ai nevoie de vointa, nu santem asa construite, nu am invatat cum sa facem fata,dar se pote invata, sant metode ca meditatia, espiratia si rugaciunea si trebuie invatate,






Mergi la inceput