Chirie sau rata la banca?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

In aceeasi situatie suntem si noi.Si nu numai noi,ci multe alte familii.
Sper din tot sufletul sa nu fie mai rau de atat!Si sa avem puterea sa mergem mai departe!Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Normal ar fi sa votez cu banca. Dar daca iti pierzi lcul de munca? Ceea ce azi pare sigur, maine poate fi doar un nor de praf...
De asta mi-ar fi groaza sa am rata la banca.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Noi momentan chirie, dar suntem printre putinii chiriasi care:
- au contract 100% legal, nu hartiutza semnata pe coltul mesei
- au inchiriat de la o firma si nu de la o persoana privata, deci nu ne vine vreo babuta "maica, ati batut un cui?" cand ne e lumea mai draga la usa.

Ne-am mutat de o gramada de ori si ne vom mai muta de fiecare data cand va scadea pretul pietei mult sub chiria pe care o platim sau cand conditiile se vor inrautati ( d ex ne-am mutat cand am descoperit ca blocu e infestat de gandaci, ne vom muta cand implineste copilul 1 an, etc)

Nu am putea sa ne tot fatzaim asa daca am avea rata la banca.

32 +

Mai avem 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Normal ar fi sa votez cu banca. Dar daca iti pierzi lcul de munca? Ceea ce azi pare sigur, maine poate fi doar un nor de praf...
De asta mi-ar fi groaza sa am rata la banca.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat


Este motivata intrebarea si temerea.Vine intrebarea retorica:"ce ma fac daca cade drobul de sare?".Nu stiu...Am o profesie liberala,sper ca nu voi muri de foame...imi este frica sa ma gandesc la acest lucru si nici nu vreau.

La"Previziunea" asta nu ne va raspunde nimeni niciodata.

Este la fel ca atunci cand ai un copil.Nu-ti poate lua nimeni temerile.Traiesti cu bucuriile pe care ti le da copilul si cu temerile ca intr-o zi i s-ar putea intampla ceva.

Gata,ca intru in polemici si nici macar nu am deschis eu subiectul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui iahim



Este la fel ca atunci cand ai un copil.Nu-ti poate lua nimeni temerile.Traiesti cu bucuriile pe care ti le da copilul si cu temerile ca intr-o zi i s-ar putea intampla ceva.




Bleah!Macabra comparatzie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra
Prefer sa am un loc al meu, unde pot sa fac ce vreau, cand vreau si cum vreau:)


Nici in cazul asta nu e al tau, ci al bancii...inca 20-25-30 de ani, singura diferenta ar fi ca nu vin la usa cand iti e lumea mai draga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Asa e...ma uit cu drag la casa mea...ma gandesc ...a mea....si ma trezesc repede din vis....e a bancii


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Tocmai aici e dilema si ghemul din stomac cand ma gandesc sa vand casa "mea". Aici ma simt acasa, am lucrurile mele, stiu ca nu ma suna proprietarul sa-mi spuna ca vinde si trebuie sa ma mut etc. Dar... cand banca mareste dobanda nejustificat, cand ti se refuza refinantarea pentru ca valoarea ipotecii nu mai acopera creditul luat anterior, cand noile dobanzi la aceeasi banca sunt cu 4,5% mai mici decat dobanzile creditelor vechi? Cand am spus chirie, m-am referit la a plati chirie o perioada scurta, pana cand as putea contracta un alt credit, cu o dobanda rezonabila, desi... e rezonabila la inceput, apoi va tot creste.

Copilul nu are nevoie de jucarii, e adolescent si isi doreste multe, vrea sa iasa, sa mearga in excursii, in vacanta, sa mearga la dansuri, la cursuri de chitara, la patinoar; pentru toate e nevoie de bani. Si avem un singur salariu, al meu. Mi le-as putea permite daca as plati chiria de 400-500 lei/luna si nu rata de 1300 lei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

La mine chiria a fost cat rata la banca asa ca am ales rata. Am avut noroc si am scapat de rate, a fost apartamentul nostru dar am vrut mai mult (s-a marit familia si era nevoie de mai mult spatiu). Acum am iar rate, m-am mutat la casa.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=7" target="_blank">Chic Bebe – nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinkav

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra
Prefer sa am un loc al meu, unde pot sa fac ce vreau, cand vreau si cum vreau:)


Nici in cazul asta nu e al tau, ci al bancii...inca 20-25-30 de ani, singura diferenta ar fi ca nu vin la usa cand iti e lumea mai draga...

Alina,

Alexandru Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007


Ba este al meu. Eu sunt proprietara. Nu fac contract de leasing cu banca, sa fie banca proprietar:)
Da, pot pierde casa, daca nu o platesc, e adevarat, dar este a mea.

Iar referitor la intrebarea : "ce ma fac daca pierd serviciul? cu ce mai platesc rata la banca?", este valabila aceeasi intrebare si in situatia in care ramani fara servici si nu mai poti plati chiria, iar proprietarul te va invita sa parasesti locuinta lui.

Poti plati chirie toata viata, iar la final sa nu ai nimic si poti plati rate toata viata si la final sa lasi ceva in urma ta, ceva material.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput