Sterilet...sunt noua nu "ma omorati"

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu are legatura cu tipul de sterilet, singerarea mai abundenta este si la Mirena. Iar acum ca tocmai vin de la moasa si am discutat asta, cica dupa sarcina in general singerarile sunt mai abundente si mai dureroase, asa ca cine stie, poate nici nu o fi de la sterilet.

Despre cele cu aur sau argint doctorul meu a zis ca nu ar fi suficient testate, fiind mai noi (desi poate nu e el suficient de informat), iar cuprul are si proprietatea de a slabi vigoarea spermatozoizilor astfel incit nu sunt in stare sa mai fecundeze nimic, deci nu e musai metoda abortiva. Doar in cazul in care fecundarea chiar se produce, prezenta steriletului impiedica implantarea ovulului, ceea ce pentru unii inseamna avort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Mai documenteaza te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allisi

va salut e adevarat ca nu am specificat de care sterilet pt.ca sincer nu ma pricep sunt in plop de care,cum.Acu eu nu stiu in mod normal cine hotareste asta de care sterilet(cupru,aur,mirena si care or mai fi)medicul sau alege pacienta?in functie de........bani ,sanatate.intreb ca nu ma pricep sincer.La mine de exemplu argintul nu_l pot purta se negreste imediat deci ma gandesc ca si in corp ar face o reactie zic si eu.,oarecum dupa mine cred ca ar conta ce pui.Giulia eu zic ca ai scapat ieftin ,esti bine?numai bine

Lidia


eu am sterilet T de cupru, valabil 5 ani...ma simt extraordinar de bine cu el, doar prima saptamana dupa montare am avut dureri de spate si burta, dar acum totul e ok...durerile menstruale s-au redus la aproape 0

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

Mai documenteaza te


M-am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

daca optezi pt cel de cupru, nu vei putea face CT, RMN .

plus ca reactiile de respingere sunt mai multe decat la cel hormonal.insa steriletul se pune abia dupa ce ai nascut!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


nu am auzit de asa ceva, nici medicul nu m,-a atentionat ca as avea vreo problema din acest punct de vedere

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Sunt o gramada de linkuri la lucrari stiintifice online, dar uite ceva mai pe intelesul tuturor. Ca sa nu zici ca nu m-am.

http://www.americanpregnancy.org/preventingpregnancy/iud.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Limba romana e pe intelesul tuturorhttp://www.avort.ro/metode-contraceptive-abortive.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

Limba romana e pe intelesul tuturorhttp://www.avort.ro/metode-contraceptive-abortive.php


nu am avut nervi sa citesc chiar totam ramas socata insa cel mai tare m-a frapat aceasta fraza:Un P#462;rinte compara acest sterilet cu « UN #350;ARPE CARE SUGE S#461;NGELE COPILULUI !
si atunci ce facem sa nu suparam Divinitatea, citez "Scopul scuz#462; mijloacele ?
Sunt morale aceste metode? Īn realitate noi NU dorim s#462; avem un copil ci dorim s#462; īmpiedic#462;m o sarcin#462;, o na#351;tere. Oare ne mai l#462;s#462;m īn voia lui Dumnezeu ? Mai facem voia Lui sau a noastr#462; ? Sfin#355;ii P#462;rin#355;i ai Ortodoxiei combat aceast#462; metod#462;. NOI din zilele moderne avem dreptul s#462; schimb#462;m canoanele Bisericii doar pentru a ne argumenta pl#462;cerile ?
Īn concluzie, noi intervenim īn planul lui Dumnezeu prin planificare familial#462; ( planning familial), indiferent de metodele folosite, chiar dac#462; mai nou li se spune « metode naturale » doar pentru a acoperi r#462;ul cu o mantie alb#462;." turnam copiii unul dupa altul si apoi cum o fi? GIZAZ!!!!


giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

e off topic discutia asta :asa si? ce nu e adevarat? orice metoda contraceptiva spune STOP unor viitoare fiinte vii
oamenii ca fiinte rationale fac sex de placere, procreaza folosesc metode contraceptive etc soarecii fac sex de placere nu fol metode contraceptive se inmultesc la greu
eu am strilet cu cupru ma simt bine de doi ani jumate cu el asta am ales eu deocamdata doar doi copii pot sa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Cristinuk, eu iti dau link la lucrare de specialitate rezultata in urma cercetarii stiintifice. Imi produci si mie un document similar in romana? Nu un site cu platforma anti avort. Bineinteles ca orice metoda contraceptiva previne una sau 30 de vieti potentiale, doar de asta o folosim. Metoda calendarului si ea la fel. Dar nu asta era subiectul aici, ca daca o dam in polemici inchid moderatorii rapid si subiectul asta si zau ca e folositor pentru informare. Mie mi-a fost.

Mergi la inceput