Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (55)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata fetelor,
Mirela, multumim pentru ca ne-ai raspuns. Nu stiam si ma gandeam ca poate asa este la gemenasi. Ce fac bebicii? Nu ne mai pui si alte poze?
Eu de vreo doua zile sunt cam...ingrijorata. Bebeii mei ma bat numai pe undeva in zona colului..nu stiu cum sa le spun ca taman acolo sa nu loveasca. Dar dau, nu se incurca..uneori am senzatia ca ies afara pe acolo. Nu stiu ce i-a apucat.
Eu m-am trezit gata obosita. Nu prea pot dormi...incep sa ma framante gandurile, nu stiu ce e cu mine.


28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smmiha spune:

Salutari!
Sunt si eu o mamica de 3 beietei, cel mare are aproape 6 ani, iar gemenii au aproape 3. Ma gandeam la tine Mirela2 ca suntem mamici de cate 3 muschetari.Pt ca piticii tai cei mici fac in curand o luna le doresc sa fie sanatosi!
Va pup pe toate mamicile si viitoarele mamici de gemeni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui smmiha

Salutari!
Sunt si eu o mamica de 3 beietei, cel mare are aproape 6 ani, iar gemenii au aproape 3. Ma gandeam la tine Mirela2 ca suntem mamici de cate 3 muschetari.Pt ca piticii tai cei mici fac in curand o luna le doresc sa fie sanatosi!
Va pup pe toate mamicile si viitoarele mamici de gemeni!




multumesc frumos de urare

vom fi soacra cu 3 nurori

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Pentru primele luni chiar pana la 1 an, cele mai bune pentru transportul in mashina sunt scoicile... asta daca va ganditi la sigurantza bb-ilor. E clar ca lor nu prea le place si ar prefera in bratze, mai ales ca stau cu spatele la directzia de mers (asha sunt majoritatea modelelor). Si pentru scosul afara tot scoici recomand... sunt un pic mai greutze decat coshuletzele, dar au multiple intrebuintzari: transport in mashina si de acasa pana la carucior, balansoar, loc de hranit pana se ajunge la nivelul scaun de masa...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui smmiha

Salutari!
Sunt si eu o mamica de 3 beietei, cel mare are aproape 6 ani, iar gemenii au aproape 3. Ma gandeam la tine Mirela2 ca suntem mamici de cate 3 muschetari.Pt ca piticii tai cei mici fac in curand o luna le doresc sa fie sanatosi!
Va pup pe toate mamicile si viitoarele mamici de gemeni!



bun venit in clubul gemenilor..si al viitoarelor soacre cu 3 nurori:))


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Pentru primele luni chiar pana la 1 an, cele mai bune pentru transportul in mashina sunt scoicile... asta daca va ganditi la sigurantza bb-ilor. E clar ca lor nu prea le place si ar prefera in bratze, mai ales ca stau cu spatele la directzia de mers (asha sunt majoritatea modelelor). Si pentru scosul afara tot scoici recomand... sunt un pic mai greutze decat coshuletzele, dar au multiple intrebuintzari: transport in mashina si de acasa pana la carucior, balansoar, loc de hranit pana se ajunge la nivelul scaun de masa...


_
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare





Perfect de acord cu tine! Sunt f. bune si foarte practice.
Dar ANUSKKA intreba ce sa ia in primvara, cand fetele ei o sa aiba deja cam 7 luni. Eu personal nu cred ca merita investit bani in 2 scoici pe care o sa le foloseasca apoi 4-5 luni. Eu una cu aceeasi bani as lua scaune pt 9-15 kg pe care sa le foloseasca 2-3 ani (de ex. eu am luat la mandra mea scaun pt >15 kg abia in toamna asta, deci la 5 ani, pt ca nu a avut pana la momentul respectiv 15 kg). Asta e parerea mea, dar desigur ca se prea poate sa fie una gresita .








www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Un vot pentru Rareshic - lau.jpg



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

neata fetele
mersi de informatii legate de tensiune
eu acum imi iau tot in "joaca" de doua ori pe zi tensiunea si e ok, adica undeva la 101/65 seara
desi tensiometrele astea care le avem acasa nu prea sunt ok, din cate am inteles ca nu inregistreaza chiar cum trebuie...
si de azi am scos din meniu jumatatea aia de ceasca de cafea cu lapte pe care o savuram dimineata
o sa merg saptamanal la un medic sa imi masoare tensiunea ca sa stau linistita...
In ce priveste transportul cu masina al copiilor cat sunt mici pana la 3 luni eu stiam ca e ok sa ii transportam numai cu landourile ca nu e ok in scoica...asteptam acum un carucior din germania care are si landorui si sper sa reusim sa le introducem in masina
Si noi stam la etajul 6, oricum caruciorul nu intra in lift, dar am gasit ca jos la parterul blocului avem uscatorie, asa ca o sa apelam la ea sa lasam macar cadrul de la carucior...
in rest oricum nu e usor cu gemeni cred, noi vedem numai ca pregatirele necesita mult mai multa atentie decat in cazul unui singur copil, cum le aranjezi camera, ce carucior luam etc etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

neata fetele.O zi ingrozitoare ieri.Fetele s-au trezit gata mofturoase,Daria m-a plans o ora si dupa dat mancare,schimbat,tinut in brate.Partea proasta e ca mi-am iesit din fire la un moment dat si am zgaltait-o un pic.Saraca,s-a oprit din plans si a facut niste ochi mari la mine....ca-mi venea sa-mi dau palme singura.Nu mi-am revenit toata ziua,oare o iau razna de n-am putut sa ma controlez?Sper ca nu fetele au nevoie de o mamica cu toate mintile la locul lor.Vi s-a intamplat si voua sau sunt singura mama denaturata.Am nevoie de voi

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Anuskka,da, mi s-a intimplat cind avea Amelie vreo 3 luni,dar nu am zgiltiit-o.Eram atit de obosita,dupa muuulte nopti nedormite,urlete,nonstop,incit intr-o noapte am crezut ca imi pierd mintile.M-am dus intr-o camera si am ars citiva pumni in perete cu sete,apoi am iesit afara si am fumat 3 tigari aprinse una de la alta(ma lasasem de fumat).
Eu zic mai bine sa spargi citeva farfurii,da cu pumnii in pereti,orice altceva decit sa o zgaltai copii,asta nu e bine deloc.Las-o sa plinga intr-un loc sigur(patut) si mai bine du-te undeva departe de copii,lasa pe altcineva sa se uite la ele pina iti trece.Stiu,am fost si eu acolo,te inteleg perfect.Dar nimic nu e mai periculos decit sa ne varsam oboseala,nervii,frustrarea,pe niste gagalici de citeva luni.



Mami de Amelie si cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smmiha spune:

Anuskka, cred ca toate am avut momente cand am cedat, e importanta reactia ta de dupa, pentru ca sunt sigura ca nu vei mai repeta gestul. Asa cum a zis si Rayuela, mai bine le lasi sa planga putin, pana te calmezi si asta este. Eu asa faceam, ii puneam in patut ca sa fie in siguranta, inchideam usa si ieseam putin pe terasa pana ma calmam.
Pana pe la 6-7 luni mie mi s-a parut cel mai greu, apoi cand au inceput sa fie interesati de jucarii si au inceput sa misune de-a busilea, a fost mult mai bime.
In legatura cu cosuletele acelea scoici, eu am avut de la inceput, dar urlau ingrozitor cand ii puneam in ele, era un cosmar orice drum cu masina, oricat de scurt. Cam in jur de un an, am trecut la scaunele normale cu fata spre directia de mers si mult mai inalte, incat puteau privi afara si in acelea stateau cu placere. Pe la 6 luni e inca devreme totusi pt acestea. Eu mai am un scaunel din acelea scoica, dar vad ca nu suntem din acelasi oras, ca ti l-as fi dat cu placere.
Multumesc mult pt primire, se pare ca suntem mai multe soacre cu 3 nurori!
Va pup,

Mergi la inceput