Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (55)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici alese ,
Am incercat si de dimineata sa scriu ceva aici, dar de ametita ce sunt am inchis inainte de postare. M-am enervat pe mine si nu am rescris mesajul. Intre timp mi-am consumat nervii dar si energia , si ar trebui sa ma duc la farmacie si la piata...mai vad eu.
Referitor la tensiune, Ramo1981, sa stii ca si mie mi-a spus sa o monitorizez (adica o data pe saptamana- bine eu mi=o iau si dimineata si seara..asa , in joaca). Cred ca e normal sa o tinem sub supraveghere, insa dr mea s-a speriat ca o data la control am avut-o cam mare (nu i-am spus ca-mi crescuse atunci din cauza ca daduysem 3 ocoale pana am gasit loc de parcare).Si eu subscriu ca tensiunea ta e buna, eu o am mai mica..
Mirela, sper sa nu te superi daca te intreb de ce taietura de la cezariana este verticala la tine? Asa se face deobicei pt gemeni? Intreb ca sa stiu la ce sa ma astept..pt ca eu ma gandeam ca va fi orizontala.
Adishor_1975, si eu sunt tot dupa dr mea. Insa mi-a spus ca pot alege orice clinica privata, pt ca eu contracte de colaborare si poate veni. Asa ca as vrea sa te intreb, daca poti sa-mi spui bineinteles, mai exact cat costa la Medlife nasterea cezariana pt gemeni, si daca voi o sa preelvati si celule stem. Am inteles ca pentru gemeni sunt kituri speciale si tare mi-ar prinde bine sa stiu si aici cat costa si alte amanunte. De maine ma apuca sa cercetez la CMU Regina Maria conditiile contractuale si la Euroclinic.
Citesc mamicilor la voi cum faceti cu iesitul la plimbare, si -mi storc creierii cum o s afac eu, ca stam la etaj 4 fara lift. Deja am cosmar pe tema asta, acum doua zile am visat ca lasasem un bebic jos pana urcam unul, si cand am coborat (f repede) sa-l iau si pe al doilea, mi-l furase cineva. A fost , cred, cel mai oribil vis din viata mea.
Va pup

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

monas parerea mea e ca ar trebui sa lasi caruciorul in portbagajul masinii daca nu ai o boxa pe la parter si cobori cu bebeii in cosulet,cat sunt mici pana pe la 3 luni incap amandoi in unul.Sunt niste cosulete cu torti ca la sacose,eu din astea mi-am luat 2,sunt utile cand ies cu fetele la dr.sau in alta parte ca sa nu-mi trebuiasca a 3-a persoana:sotu conduce,eu cu fetele in cosulete in spate.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Monas,taietura mea e orizontala,cred ca majoritatea asa o avem...chiar sunt curioasa si eu de ce e verticala a Mirelei.
Si eu am nascut la Medlife(cu Albu cum va naste si Adishor si cred ca si Mirela tot cu el),vezi ca au preturile pe site,se alege un pachet cazare+operatie+prelevare celule(astea optional).
Nasterea cu medici colaboratori e mai scumpa decat cu medicii de la Medlife,cred ca sunt toate info pe site... nu mai sunt la curent pt ca acum m-am reorientat spre pediatrie



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

mire, si eu vroiam sa te intreb acelasi lucru, de taietura. si la mine tot orizontala este si fff mica.
sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

O intrebare pentru mamicile cu vechime.Care scaune de masina sunt mai bune?cele standard sau cele tip scoica?vreau sa le iau in primavara la fete si nu stiu de care.Ce ma sfatuiti?

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANUSKKA

O intrebare pentru mamicile cu vechime.Care scaune de masina sunt mai bune?cele standard sau cele tip scoica?vreau sa le iau in primavara la fete si nu stiu de care.Ce ma sfatuiti?

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010


In primavara o sa aiba cam cate kg? Daca crezi ca vor avea cel putin 9 kg, eu as zice sa le iei din alea pt >9kg. O sa le poti folosi pt mai mult timp, o sa stea mai comod dupa ce vor sta in funduletz si vor vrea sa vada tot. Cele tip scoica sunt bune in primele luni, dupa aia le cam limiteaza campul vizual, le obliga sa stea cumva cam prea tare pe spate si nu le poti folosi pt mult timp.





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Un vot pentru Rareshic - lau.jpg



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Nu cred sa ajunga pana la 9kg dar pe-acolo.acum au Aniela-5800 si Daria 5400.Deci mai bune-ar fi cele standard.S-a marcat.Merci Laura.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Se plangea una din viitoarele mamici de arsuri.M-am luptat si eu cu ele.Am gasit pe net alimente alcalinizante care dilueaza si reduc aciditatea sucului gastric.Nu le retin pe toate dar eu am mancat multe piersici,nectarine,caise.Ultima masa cel tarziu 7-7,30 apoi mancam doar ce-am scris mai devreme.La mine a functionat.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

buna fetele,

taietura mea este orizontala si destul de micuta, aproape ca nu se mai vede si nici nu au trecut 2 luni.

noi avem scaunele de masina tip scoica.

ramo - nu vreau sa te speri dar cu tensiunea nu e de glumit, mai ales in ultimul trimestru. cum a sarit de 14 imediat mergi la dr., deocamdata e buna. eu am avut probleme am ajuns si la 16 cu 9 in ultimul trimestru si deaia am ajuns si la cezariana de urgenta la 35 de saptam si 4 zile. eram la un pas de eclampsie.
asa ca mare atentie!!!!

va poop

elena fericita Radu si Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

pt ca a fost facuta peste cezariana veche
acum 11 ani mi au facut cezariana la urgenta....si idiotii au facut o vertical
acum dr nu a avut cum sa mi faca orizontal
n am nascut cu Albu, am nascut la filantropia cu Varlas

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput