Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (55)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Neata,si eu am patut pliant,desi nu prea dorm in el.Vroiam sa-l iau si pe al doilea,ca nu mai incap in unu,dar daca dorm cu noi in pat....nu stiu daca o sa-mi foloseasca.Cu cele de lemn eu am o problema,mi-ar fi teama ca si-ar baga capusoru printre gratii si nu l-ar mai putea scoate.Stiu ca sunt pasarele de-ale mele,dar n-am ce face,asta e.
monas-cu dormitu e de-acum o problema,incearca sa stai pe o parte vreo 10 min chiar daca dau din picioruse,si mangaie usor burtica.Au si ei nevoie de putin timp pana se aseaza,ca-i spatiu stramtdaca nu se linistesc incearca pe partea cealalta si tot asa.Pe spate nu-i recomandat,ca-ti apasa pe inima,si-ti scade pulsul.


mamica de Aniela si Daria 27.09.2010http://www.facebook.com/album.php?aid=10422&id=100001985900837&saved#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

sper c-am reusit sa pun si eu niste poze.Nu-s frumoase mandrele mele

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010http://www.facebook.com/photos.php?id=100001985900837

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Salutare, fetelor!
MONAS, referitor la patuturi, eu am comandat mobila pentru toata camera piticilor, care include si 2 patuturi din lemn, pe care o sa le asez paralel sa se vada intre ei.
Referitor la patuturile celelalte, din fas, sa stii ca eu umbland prin mai multe magazine, am observat ca sunt de 2 tipuri: unele rezistente si stabile (un pic mai scumpe) si altele de o calitate mai slaba (mai ieftine, evident). Eu ma gandesc sa iau si din astea mai tarziu, sa le duc la maica-mea ptr. ca vor mai dormi si acolo piticii cand noi vom fi plecati.
In ceea ce priveste patuturile din lemn, sigur sunt facute in asa fel incat sa fie excluse accidentele, iar mie mi se par mai ok pe termen lung.

O saptamana reusita tuturor!

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

hunii au 2 ani si 4 luni si approx 13kg fiecare si sar in paturile plainte de numa' numa'. nici nu se misca de pe cele 4 picioare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Salutare mamici,

dupa o absenta mai lunga aparuram si noi. Momentan mandrele dorm, asa ca profit de ocazie sa scriu.

Fetele mele sunt racite, mai sa zic ca gata starea lor s-a ameliorat, cand Maia a facut azi dim febra 39,3 ,noroc ca dupa supozitor i-s scazut, si o sa ii mai dau si Ibalgin la 6 ore, tre sa o monitorizez atent.

Curatam in continuare nascul cu batistuta bebelusului. De cand cu raceala, nu le-am mai scos din casa, si ele erau obisnuite sa iasa zilnic.

Sunt un pic suparata, la cantar fata de luna trecuta au luat in greutate doar 200 gr...presupun ca si raceala le-a afectat, ca-s asa de acu 2 sambete. Plus ca Marei i-a iesit primul dintisor si a chinuit-o nu gluma.

Noi am cumparat mai totul pt ele, am primit de la cineva un scaunel de masa, (pe al 2-lea tb sa il cumparam), o saltea de patut (de care nu ne-am bucurat de ea, desi era ca noua, avea impregnat mucegai ), cateva bodyuri si 2 fasuri de la un baietel pe bleu (culoare care imi place la nebunie). Cand sunt in bleu lumea ma intreaba dc-s baietei, desi asta vara fara tichie in cap se vedeau cercelusii.

Noi mai toate hainutele le-am dat, as fi vrut sa mai pastrez din ele, dar nu e spatiu. Plus ca am o nepotica mai mica ca ele cu 5 lunite, asa ca e ok. Ah si tre sa nasca si fina ns si o gramada de alte prietene.

Nu va zic, vine sotu intr-o seara de la munca, si imi zice ca l-a rugat o colega sa ii dam si ei hainute care nu ne mai trebuiesc pt nepotelul ei de o luna, ca nu conteaza culoarea. Asa ca am reusit sa ii pun si lui bebe deoparte, am cautat culori mai neutre.


Cat despre ajutor...mai mult ma incurca decat sa ma ajute, asa ca prefer sa ma descurc singura, iar dc unele lucruri nu le pot face e din lipsa spatiului. O mai las pe mama sa ii dea la lingurita uneia din fete, dar acum mai toti ai casei sunt raciti, si tot singura is.
E bine sa stii ca te poti descurca singur, oricum si ajutorul e binevenit atunci cand e cu intentii bune, si nu cu substrat.

Noi sa fim sanatosi ca sa le putem duce pe toate.


binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANUSKKA

sper c-am reusit sa pun si eu niste poze.Nu-s frumoase mandrele mele

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010http://www.facebook.com/photos.php?id=100001985900837


Nu se vad pozele.

binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Noi avem patuturi de lemn, dar avem si de back-up d-alea pliante, numai bune de concedii . MMmmm......ce bine mi-ar prinde un concediu.

binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Editez sa spun ca fetele nu adorm leganate sau in brate.
Seara dupa biberon le punem in patut, dam drumul la carusel si casca ochi pe tavan la lampa cu proiectie pana adorm.

Mi-a fost teama de legantul pe picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumy_Clt

Citat:
citat din mesajul lui ANUSKKA

sper c-am reusit sa pun si eu niste poze.Nu-s frumoase mandrele mele

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010http://www.facebook.com/photos.php?id=100001985900837


Nu se vad pozele.

binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia


Se deschid cele de la semnatura ta, linkul care se termina cu saved#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Mmmm, ce bebeluse delicioase am vazut!! Asa mi-e de dor sa tin in brate bebemici Ai mei nu mai stau decat cand vor ei!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Ref. Patuturi: noi am avut de la inceput patuturi de lemn (nu, caputurile nu au cum sa le intre printre bare; noi am avut si protectii din acelea de burete tras in bumbac, le mai avem si acum la capete). Am avut si patuturi pliante cam de cand aveau 7 luni, le-am dus in deplasare si le-am tinut la parter, unde ii mai duceam sa doarma la pranz vara, ca era mai racoare. Unul din ele l-am mai folosit anul trecut in concediu la mare.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput