Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (55)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

ELENA, o sa vezi ca o sa devina tot mai constienti unul de prezenta celuilalt. Si ai mei erau cam "paraleli" pana aproape la 1 an, acum nu mai pot unul fara celalalt, cum nu se vad, cum incep sa intrebe: Unde-i Dadu? Unde-i Anatatita? Sa vina Dadu inapoi!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata, mamici dragi,
Ne-am intos si noi aseara de la printi din provincie, eram rupta de oboseala. Acum am dormit mai bine , ca acasa nu dorm nicaieri. Am citit sfaturile voastre despre ajutor "extern", bineinteles ca daca voi primi ajutor , nu-l refuz, insa nu stiu cum o sa fac asta. Si mama si soacra stau in alt oras, si ca sa vina sa stea tot timpul cu noi, intr-un spatiu asa de mic (avem doar doua camere) , chiar nu ma vad in stare. Asa, pesntru o zi sau doua, da, dar mai mult....nu. La vara o sa incerc eu sa stau putin pe la mama, ca locuiest ela curte, insa voi vedea cum voi face si daca ne place. Sunt prea obisnuita sa stau cu sotul meu (nu mai stiu cine spunea ca dupa 11 ani de stat in 2 s-au trezit ca-s 4 ; noi dupa vreo 15 ani, asa ca va dati seama ) Dar oricum nu e nimic batut in cuie, ne vom adapta pe parcurs situatiei. Am primit de la soacra cercelusi pentru fetita (avem baiat si fetita)si sper ca la sfarsitul acestei saptamanis a merg la cumparaturi cu o prietena care stie ce si cum si sa cumpar o mare parte din imbracaminti si alte cele necesare. Mi-e teama ca trece timpul, eu ma deplasez din ce in ce mai greu si raman cu lucruri necumparate. Un lucru ma cam ingrijoreaza: nu prea mai imi gasesc poaiztie de dormit. Dr mi-a spus ca sa dorm numai pe cate o parte, nu pe spate. Si burta saraca...capata niste forme...un benib cade peste celalalt, cel strivir da din picioruse, celallat de deasupra parca e un bolovan, mi-e asa mila de ei si nu stiu cums a stau sa le fie si lor bine dars a ma odihnesc si eu. Voi cum procedati cu dormitul cand aveati burtica mare?
sugubina: zilele astea caut in spate linkul pentru colacei, ca vreau sa cumpar si eu neaparat pentru bebici. o prietena m-a enervat spunand ca pentru ce arunc banii de pomana, insa mie mi se par f f buni, vreau sa invat copiii sa nu se teama de apa, sa inoate acolo cat vor putea, chiar daca cresc si apoi nu mai incap in ei. daca nu mai gasesc linkul, o sa te barai la cap sa-l mai pui o data pe forum..
inca nu sunt decisa de care patuturi sa luam: de lemn sau din celelalte? e drept ca cele de lemn sunt mai grele (dar nu am de gand sa umblu prin casa cu patutul) insa cand vor incepe sa se ridice, ma gandesc ca-s mai zdravene si nu se balanseaza cu ele...chiar nu stiu cums a procedam.
Cam atat pentru de dimineata, va doresc un inceput de saptaman bun, si va astept aici oricand aveti putin timp

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Acu copii au aproape 4 luni, de pe la cate luni e cat de cat mai usor, sa te poti intelege putin cu ei? (Ma gandesc ca nu voi tine bona la nesfarsit, motivul fiind si financiar.)

Hai ca m-am intins ca o placinta si nu am spus mare lucru
pe toate



noi n-am avut ajutor decat dupa ce au implinit hunii 2 ani si am inceput job-ul. se impunea, eu ajungand f tarziu acasa, trebuia sa ii ia cineva de la cresa si sa stea cu ei pana ajungea macar sotul. a fost greu, este inca, dar nu ma plang.

in rest, sunt etape si etape, insa mie perioada de inceput mi-a parut cea mai usoara. cand nu mergeau, unde ii puneai, acolo ii gaseai, cel mult rostogoliti. acum alearga care incotro, se catara sau se ascund pe te miri unde, si nu stii ce poate iesi din asta... mi se pare ceva mai dificil acum, desi sunt si multe avantaje: vorbesc si se joaca intre ei, au momente in care sunt linistiti doar ei doi...
insa cele mai dese sunt momentele in care trec de la joaca la bataie, sau momentele in care nu fac nimic fara mine, nu pot sa ma dezlipesc de ei nici ptr 5 minute. dar in continuare, nu ma plang, sunt si astea tot etape, vor trece si ele, si ce rau o sa-mi mai para dupa...
asadar, se poate sa fie mai greu mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

neatza..
asa spun si eu, cu cat cresc este ceva mai dificil ca trebuie supravegheati mai mult, ca le trec tot felul de nebunii prin cap:)))
am pus cateva pzoe noi..cum i-am tuns
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000225799068#!/album.php?aid=60613&id=100000225799068


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bogdana, eu nu reusesc sa vad pozele. ti-am dat insa add pe FaceBook, initialele mele sunt LM.

monas, noi am avut paturi pliante. nu stiu care sunt mai avantajoase, ca de lemn n-am avut, insa iti pot spune ca cele pliante nu sunt deloc instabile, daca se ridica in picioare n-o sa cada cu ele, asta e sigur. nu prea au insa de ce sa se agate, ca sa se ridice, in schimb scapi de aparatori si esti sigura ca nu se vor lovi cu capul de barele din lemn. si le poti lua cu tine si in calatorii, pe noi si asta ne-a ajutat f mult. hunii le folosesc si acum, ce-i drept, doar jumatate din noapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

te-am adaugat luminita


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Ziua buna,


Monas,noi avem patuturi pliante.Am optat pt ele pentru ca stiam ca, din cand in cand ,ne vom muta cu catel si purcel la parintii mei in alta localitate,iar patuturile pliante se pretau mai bine la deplasari ;le-am avut cu noi si la mare...


Eu am cam avut ajutor in marea majoritatea a timpului,ba mama,ba soacra. Cand nu era nimeni la dublaj era pentru ca asa imi doream ...ma cam saturam sa am pe altcineva in casa in permanenta...plus ca ele se cam alegeau cu partea distractiva (jucat,plimbat) si eu aterizam la bucatarie... Cel mai usor mie mi s-a parut perioada de inceput,cam de la 3 luni pana pe la 9 luni,cand a inceput Dragos busilatul si venea peste Eva si o dobora... cam de atunci au cam trebuit supravegheati mai mereu, nu stat in coasta lor,dar se jucau cu usa deschisa si ii urmaream in timp ce pregateam masa,etc.

Acum merge decat Dragos, cam del a Craciun,si tot da ture si nu se uita pe ce calca... iar jucariile sunt imprastiate peste tot.. un pas gresit si buf... nicio cazatura serioasa pana acum,doar vanatai micute. Cand se va hotari si Eva sa o ia la picior... atunci,cel putin o perioada, cred ca vor fi monitorizati din aproape


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

te-am adaugat luminita


Daca ar fi sa o iau maine de la capat, nu as schimba nimic la viata mea!
www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre


you back!
am vazut si pozele, sunt niste scumpi! si mi se pare ca seamana ff tare intre ei toti 3, si cu Andrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Citat:
citat din mesajul lui petrean

te-am adaugat luminita


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre


you back!
am vazut si pozele, sunt niste scumpi! si mi se pare ca seamana ff tare intre ei toti 3, si cu Andrei!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

www.sos-satelecopiilor.ro/" target="_blank">O mama imaginara nu e o mama!

da Lumi..mersi. Unii spun ca am tripleti:))


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Hola mamici!

Apropo de dormit - ale mele erau mataite pana acu vreo 2sapt. Adica dupa baie incepea discoteca. Mancau, puneam la pat, latrau, papau iar, luat in brate, latrau..Pana cand am zis PUNCT. Erau imbaiate, mancate (bine), schimbate. Am pus Puficele la patucin, am stins lumina, tv-ul tot, am inchis si usa lasand-o totusi intredeschisa si am plecat. Ce credeti? Au mai scancit usor asa, vreo 10min si apoi LINISTE totala! AM bagat un cap: dormeau duse. Ele de fapt se matzaiau ca erau obositeeei si noi mai mult rau le faceam ca le agitam intrand si luandu-le in brate..Deacu in fiecare seara asa facem. Plus ca fiind doo nu imi permit performante de genu sa ma plimb in brate cu ele.

ANUSKKA si io deabia astept sa se joace impreuna!

Monas uite linku aici. Felicitari pt fetita si baiat . La ce nume te gandesti?
http://cgi.ebay.ie/Safe-Baby-INFANT-Bath-Swim-Aids-Neck-Float-Ring-yellow-/250730824122?pt=UK_Baby_Baby_Bathing_Grooming_LE&hash=item3a60b8c1ba
Prietena ta nu stie ce zice, e super distractie si plus vorba ta nu o sa se teama de apa, si faci din ritualu baitei unul f placut. Sunt unii care refuza noul..ce sa ii faci.Nici nu sunt scumpi la 6lire buc. Eu in lei am dat cred 60lei pe tot cu transport inclus.

Ia patut din lemn-doar unu pt inceput. Cele din fas sunt mai instabile si cand cresc am cit si eu pe forumuri ca nu is chiar ok. PT calatorii mi-aj dori un dinala ca se pliaza si il iei cu tine. Cand om merge la mare la vara cre ca iau unu dupa okazii.


PS: POze noi - la semnatura.


sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput