Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (55)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

sunt convinsa ca patuturile de lemn sunt sigure pt bebici,dar am si eu o pasarica,am recunoscut.
daca nici acu nu se vad pozele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ANUSKKA, inca nu am ajuns la prietena la care am dat scoica de masina, dar incerc sa ajung saptamana asta sa vad daca o mai are, in ce stare este.

Am vazut poze cu cpoii frumosi si dulci! Sa va traiasca!!

In urma filozofarii feciorului meu de acum cateva minute ("maaamiii, gemenii sunt atunci cand unul coloreaza cu stanga si unul coloreaza cu dreapta") , vin cu o intrebare-sondaj: copii vostri sunt amandoi dreptati, stangaci, sau unul dreptaci si unul stangaci?
La noi Rares foloseste dreapta, Bianca stanga (si la scris/colorat si la mancat si la apucat-dat obiectele).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

O ce subiect sensibil ai atins Laura

Fiica-mea e stangace 101% adica pe langa mana stanga foloseste si piciorul stang in diferite activitati

M-am resemnat, familia sotului e aproare toata stangace deci chiar nu se putea sa nu am si eu un stangaci in familie.
M-am aprovizionat cu ustensile pt stangaci, la gradinita are foarfeca ei pentru stangaci, creioanele colorate speciale si tot asa.
Daca aveti nevoie de ceva linkuri cu si despre stangaci, am ceva informatii adunate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Salut. Abia acum am reusit sa mai intru pe forum. Multumesc ca mi-ati impartasit din experientele voastre.

Nu mai retin exact cine intreba, dar eu am baiat si fata.

Copii au avut cateva zile mai bune, chiar ma gandeam ca m-as descurca singura. Dar de 2 zile au reaparut crizele.
Baiatul meu plange inainte de a adormi, chiar si in rest cateodata, face niste crize de imi vine sa plec unde vad cu ochii. Nu stiu de ce, e schimbat, e mancat. Cateodata se linisteste daca il iau in brate, lucru pe care il evit cat de des pot, dar nici luatul in brate nu are efect tot timpul. Nu stiu ce ar putea cauza aceste crize, de multe ori ma gandesc ca poate are ceva. Dar ce? Si somnul il are mai agitat, isi da cu mainile peste fata apoi incepe sa scanceasca. De cele mai multe ori cand vad ca ii este somn il infas (desi are 4 luni), ca sa doarma linistit.Si bineinteles ca nici asta nu este o solutie tot timpul pentru ca se enerveaza , se strange, se foieste, pana ori ii dau eu drumul, ori se elibereaza singur.
fetita este mai linistita, mai face si ea crize de plans dar mai rare, iar cand adoarme...doarme.

Plec la somn ca sunt epuizata, asta seara au avut ora de canto amandoi. Sper sa intru si eu in curand sa pot spune ca ma descurc cu amandoi, singura.
pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Baiatul meu plange inainte de a adormi, chiar si in rest cateodata, face niste crize de imi vine sa plec unde vad cu ochii. Nu stiu de ce, e schimbat, e mancat.


Pnetru ca un copil nu are nevoie numai de mancat si schimbat, are nevoie si de alint, are nevoie de bratele mamei, sa te simta aproape. Colici pot fi si la 4 luni si la 6 luni. El are nevoie de tine, nu vrea sa fie lasat in patut, vrea sa te simta aproape. Dar cum nu poate striga "maami, mai tine-ma putin langa tine!", plange. Asta e singurul mod de comunicare.

Citat:

Cateodata se linisteste daca il iau in brate, lucru pe care il evit cat de des pot


De ce? Nu esti tu mama lui? unde crezi ca ii este lui mai bine? Langa tine, sa te simta, sa te miroase, sa il alini, sau plangand singur in patut? De ce te inversunezi impotriva lui, cand totul ar putea sa fie lin si frumos? In loc sa iti faci o mie de draci, el sa ramana suparat si neconsolat, nu e mai simplu sa il iei in bratele tale si sa il linistesti?

Presupun ca nu esti singura cu amandoi in fiecare seara. In loc sa il lasi sa planga si sa te enervezi, mai bine ia copilul in brate, plimba-l, vorbeste-i, alina-l. Asta e ceea ce are el nevoie la fel de mult ca si de scutec curat sau burta plina.

Imi cer scuze daca par inversunata, dar cred ca gresesti tare. E un bebe de 4 luni, e normal sa vrea in brate, e normal sa te vrea aproape. Dale'ncolo de prejudecati si prostii cu alintatul (nu exista coil alintat/rasfatat la 4 luni!!) ia copilul in brate si o sa vezi ca daruind dragoste o sa primesti zambete si gangureli. Nu plans si tipete.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

luludani, pe mine ma intereseaza scule pt stangaci si link-uri sa le dau peste ochi la cei din familie care ma preseaza (ca pe Bianca nu ii las sa o streseze deloc) sa o oblig sa scrie si sa manance cu dreapta. Culmea e ca cel mai inversunat in insistenta de a-mi explica ca gresesc si ca daca o las asa fata o sa aiba un handicap in fata colegilor ei este tatal meu, care e stangaci. Dar a fost fortat in scoala sa scrie cu dreapta si i se pare normal sa facem si noi cu Bianca asa.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Laura,

Maria, ia-l in brate, momentele astea trec asa repede...
Uite o dedicatie pentru voi, din "pimu'" preferat al gandaceilor mei:
http://www.youtube.com/watch?v=y7JvL2ap3Cg

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

mariadan, laura are perfecta dreptate, nu pot sa gasesc cuvinte mai potrivite, a spus ea totul f bine... as adauga doar ca infasatul nu-l ajuta, iti spun cu experienta unei mame care si-a infasat copiii cand si cand in primele luni. mai rau e daca-l deranjeaza ceva cand e infasat si nu se poate misca. si dupa ce ca nu vorbeste, nici sa se miste in voie...

laura, un munte de pentru ce ai scris mai sus, eu am obosit sa mai tot explic...

luludani, si eu vreau info despre stangaci.

laura, eu sunt stangace, dar la huni e inca prea devreme ca sa ma pronunt. au momente cand papa si cu stanga si cu dreapta, Robi deseneaza numai cu stanga si suteaza frecvent cu piciorul stang... dar nu mi se pare ca s-au definit clar in sensul asta. insa am tot citit ca in cazul gemenilor unul dintre ei are sanse mari sa fie stangaci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Mariadan, stiu cum e sa ramai cu amandoi singura si sa simti ca ai scapat situatia de sub control.
Imi pare rau, tot ce pot sa-ti zic sa te simti mai bine e ca o sa treaca si or sa vina momente din ce in ce mai frumoase.
Din experienta mea pot sa-ti zic doar ca trebuie pastrat calmul, eu chiar si cand zbierau le vorbeam, le cantam,ii plimbam pe amandoi in brate.
Faza cu luatul pe amandoi a mers pana pe la 6 luni ca apoi incepeau sa se impinga unul pe altul sa-si revendice bratele.
Am incarcat niste poze ca sa-ti exemplific cam cum ii plimbam pe amandoi in brate:
http://s562.photobucket.com/albums/ss67/luludanilulu/?action=view¤t=P3290002.jpg
Cand nu mai puteam sa ma plimb din cauza greutatii lor stateam pur si simplu pe un fotoliu cu ei in brate ei ei erau foarte fericiti
Cresc tare repede sa stii si cu momentele astea nu te mai intalnesti, pe Bob al meu il fugaresc prin casa sa-l mai iau in brate oleaca.
Noroc cu fata care-i o iubareata si ar sta si acuma numai in brate, o port ca pe o maimutica agatata de mine prina casa
Incearca si tu toate variantele fara nici o prejudecata ca se vor invata in brate sau altele, pana ajungi sa gasesti o metoda sa va fie bine si tie si copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

luminita2008 iti trimit pm

Mergi la inceput