contarct de inchiriere reziliere

contarct de inchiriere reziliere | Autor: oana_a

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Am rugamintea sa ma sfatuiti in legatura cum se procedeaza in legatura cu rezilierea unui contract de inchiriere imobil la initiativa proprietarului.Am un imobil inchiriat pe durata de 1 an si am constatat ca chiriasul are restante la intretinere si plata utilitatilor , restante care depaasesc nivelul garantiei depuse initial.
In contract am stipulat ca daca se constata acest lucru conatrctul poate fi reziliat unilateral de catre proprietar.

Am incercat sa il avertizam ca putem rezilia contractul inainte de termen daca nu isi achita pana la sf lunii datoriile si a fost f ofensat ca am precizat lucrul acesta si l-a luat ca amenintare si a invocat motive fara nici o legatura cu neplata datoriilor.

Tinand cont de cele prezentate, puteti sa imi spuneti care sunt pasii care trebuie urmati pentru reziliere?(documente de incheiat, martori?
.In cazul in care chiriasul se opune sa paraseasca imobilul la data la care ii comunicam, inainte de termen, cum se procedeaza?

Va multumesc anticipat

Ana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Incearca intai varianta amiabila, notifica-l invocand pactul comisoriu expres de grad IV (respectiva clauza) din contract.
Daca nu merge - cerere in instanta in rezilierea contractului si evacuarea chiriasului.
Poate totusi nu ajungi aici - dar daca nu exista alte solutii, va trebui sa dovedesti cu inscrisuri ca intra sub incidenta pactului (extrase privind datoriile respective, de la furnizorii de utilitati, administratia imobilului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Ana trebuie sa merga proprietarii la finante cu contractul (original). Acolo se completeaza un forumular. Mie mi-a plecat chiriasul dar nu mai gasesc contractul .

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui nma

Ana trebuie sa merga proprietarii la finante cu contractul (original). Acolo se completeaza un forumular. Mie mi-a plecat chiriasul dar nu mai gasesc contractul .

Nico


Si ce sa faca Finantele, sa rezilieze contractul??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

Multumesc pentru ajutor.

Sincer mi se pare ciudat ca trebuie sa aplez la instanta ca sa mi se eibereze casa..sa mai cheltui alti bani din cauza acestui chirias care intre timp sa stea bine merci tot in casa mea pana ce se pronunta instanta..timp in care el sa beneficeize in continuare de toate utilitatile iar datoriile sa se adune...eu de ce nu pot sa ii arunc lucrurile in strada?...daor nu eu am incalcat contractul?....

cu finantele ce rezolv?..pe ei ii intereseaza impozitul si atat...

nu imi explic cum de nu i-au taiat lumina si gazul....aveti idee in ce conditii se sisteaza furnizarea?....


va multmesc tuturor inca o data
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_a

Multumesc pentru ajutor.

Sincer mi se pare ciudat ca trebuie sa aplez la instanta ca sa mi se eibereze casa..sa mai cheltui alti bani din cauza acestui chirias care intre timp sa stea bine merci tot in casa mea pana ce se pronunta instanta..timp in care el sa beneficeize in continuare de toate utilitatile iar datoriile sa se adune...eu de ce nu pot sa ii arunc lucrurile in strada?...daor nu eu am incalcat contractul?....

cu finantele ce rezolv?..pe ei ii intereseaza impozitul si atat...

nu imi explic cum de nu i-au taiat lumina si gazul....aveti idee in ce conditii se sisteaza furnizarea?....


va multmesc tuturor inca o data
Ana


Furnizarea utilitatilor se sisteaza in conditiile contractelor. Trebuie vazut fiecare ce prevede - dupa ce perioada de neplata ramane fara ele. Oricum va fi obligat sa plateasca tot, deci banii ti-i vei recupera, inclusiv cheltuielile de judecata.

Nu stiu de ce ti se pare ciudat ca trebuie sa mergi in instanta - incalcarea contractului trebuie constatata de o autoritate exterioara partilor. Tu zici ca n-au fost respectate clauzele - poate nu-i asa, poate tu ai incalcat prevederile... fiecare dintre voi are drepturile lui ce rezida din contractul de inchiriere, iar daca fiecare ar hotari singur cand si cum s-a incalcat contractul nimeni n-ar mai avea certitudinea executarii lui (de ex., chiriasul s-ar putea trezi in strada de pe azi pe manine pentru ca proprietarului nu-i place freza lui).
De asta este chemata instanta sa se pronunte in legatura cu respectarea clauzelor, pentru ambele parti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

spune-i si cand capata primul termen la instanta, macar sa moara de acum :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Mediajust eu acolo am incheiat contractul. Am fost de curand si am intrebat ce trebuie sa fac ca sa il reziliez. Probabil sunt mai norocoasa. Sincer nu vad de ce sa merg in instanta. E cu acordul partilor, de ce sa ne complicam?
Am gasit si eu contractul, maine sper sa imi fac timp sa merg sa il reziliez.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=7" target="_blank">Chic Bebe – nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui nma

Mediajust eu acolo am incheiat contractul. Am fost de curand si am intrebat ce trebuie sa fac ca sa il reziliez. Probabil sunt mai norocoasa. Sincer nu vad de ce sa merg in instanta. E cu acordul partilor, de ce sa ne complicam?
Am gasit si eu contractul, maine sper sa imi fac timp sa merg sa il reziliez.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=7" target="_blank">Chic Bebe – nma1 si nma2
Nico



"Acordul partilor" inseamna ca ambele parti sa consimta. Aici una nu prea vrea.
Eu nu stiu ce contract ai tu, asa ca nu inteleg de ce sa-l inchei la Finante si la notar sau pe masa din bucatarie (ca-i la fel de valabil).
La Finante mergi sa-l declari pentru impozitare, pentru ca este un venit din cedarea folosintei bunului (altfel - se cheama evaziune). La fel, te duci si declari ca l-ai reziliat, nu il reziliezi acolo.
Deci, ce cauta un tert in "acordul partilor"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Deci, eu am primit de la DIRECTIA FINANTELOR PUBLICE A JUDETULUI .... un model de CONTRACT DE INCHIRIERE. Dupa ce am trecut toate datele l-am semnat (proprietarii si chiriasul) si eu consider ca acesta e contractul de inchiriere (daca nu e asta atunci imi pare rau ca dau sfaturi eronate ).
In contract scrie:
Rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit se face:
a) la cererea chiriasului, cu conditia notificarii prealabile intr-un termen minim de 30 de zile;
b) la cererea proprietarului, atunci cand chiriasul nu a achitat chiria cel putin 3 luni consecutive;
c) chiriasul nu si-a achitat obligatiile ce ii revin din cheltuielile comune pe o perioada de 3 luni, daca ... etc.
Contractul s-a incheiat in 3 exemplare, cate unul pt fiecare parte si un exempar pt organele fiscale teritoriale.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=7" target="_blank">Chic Bebe – nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui nma

Deci, eu am primit de la DIRECTIA FINANTELOR PUBLICE A JUDETULUI .... un model de CONTRACT DE INCHIRIERE. Dupa ce am trecut toate datele l-am semnat (proprietarii si chiriasul) si eu consider ca acesta e contractul de inchiriere (daca nu e asta atunci imi pare rau ca dau sfaturi eronate ).
In contract scrie:
Rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit se face:
a) la cererea chiriasului, cu conditia notificarii prealabile intr-un termen minim de 30 de zile;
b) la cererea proprietarului, atunci cand chiriasul nu a achitat chiria cel putin 3 luni consecutive;
c) chiriasul nu si-a achitat obligatiile ce ii revin din cheltuielile comune pe o perioada de 3 luni, daca ... etc.
Contractul s-a incheiat in 3 exemplare, cate unul pt fiecare parte si un exempar pt organele fiscale teritoriale.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=7" target="_blank">Chic Bebe – nma1 si nma2
Nico



Ca l-ai semnat acolo, nu are relevanta (probabil ca Finantele pun la dispozitie formulare pentru a usura semnarea contractului si a nu-i pierde la impozitare).
Da, se reziliaza, dar CUM? Raspunsul este: ori amiabil (la cererea unuia), ori in instanta.
Un contract nu este reziliat doar daca spui tu "gata, nu mai este de azi, ca nu mi-a platit" - ci printr-un act care sa consemneze motivat acest lucru. Acest act este ori unul aditional la contract, in care partile convin sa nu mai respecte termenul inscris initial pentru ca unul nu mai poate plati si altul nu-l mai tine degeaba, ori prin hotararea instantei care constata ca da, sunt motive de reziliere, si se reziliaza.


Mergi la inceput