contarct de inchiriere reziliere

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Din moment ce in contract scrie Rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit se face:
b) la cererea proprietarului, atunci cand chiriasul nu a achitat chiria cel putin 3 luni consecutive; banuiesc ca se poate rezilia. A rezilia nu inseamna si evacuarea chiriasul. Pt asta sigur iti trebuie un ordin judecatoresc daca nu reusesti sa te intelegi cu chiriasul.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=7" target="_blank">Chic Bebe – nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

la cererea proprietarului care tb facuta in instanta nu la Fisc, dupa cum tot explica Mediajust. Si o sa castigi f usor in instanta nu e bai, presupunand ca o sa capeti un termen decent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Avem de vreo 2-3 luni o lege pentru accelerarea solutionarii proceselor (s-a mai taiat elanul tergiversarii avocatesti , s-a simplificat incunostiintarea), deci se mai aerisesc instantele si astfel se mai scurteaza termenele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

Va multumesc inca o data pentru tot
Problema mea este ca pana il dai in judecata ,pana iti gasesti avocat,pana te duci la proces trece ceva timp perioada in care chiriasul sta bine merci tot acolo si nu plateste nimic..si daca instanta se pronunta dupa 3-4 luni el si-a rezolvat treaba...

daca instanta il obliga la plata de X lei cum il constrange sa si plateasca suma?..

tin sa va spun ca noi nu am incalcat cu nimic acest contract ci dimpotriva am facut totul ca aceasta persoana sa fie multumita si sa doreasca sa locuiasca acolo:de la suma pt chirie pana la a transporta mobila din nordul tarii dus intors pt ca nu i-a placut ..etc

multumesc
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_a

Va multumesc inca o data pentru tot
Problema mea este ca pana il dai in judecata ,pana iti gasesti avocat,pana te duci la proces trece ceva timp perioada in care chiriasul sta bine merci tot acolo si nu plateste nimic..si daca instanta se pronunta dupa 3-4 luni el si-a rezolvat treaba...

daca instanta il obliga la plata de X lei cum il constrange sa si plateasca suma?..

tin sa va spun ca noi nu am incalcat cu nimic acest contract ci dimpotriva am facut totul ca aceasta persoana sa fie multumita si sa doreasca sa locuiasca acolo:de la suma pt chirie pana la a transporta mobila din nordul tarii dus intors pt ca nu i-a placut ..etc

multumesc
ana


Cum se constrange orice datornic: executare silita, poprire pe leafa. Socoteala va fi pana la momentul evacuarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

Inca o intrebare va rog..

cat este impozitul pe chirii? in cat timp se inregistreaza contractul la adm financiara si cnad se achita impozitul?

va multumesc

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_a

Inca o intrebare va rog..
cat este impozitul pe chirii? in cat timp se inregistreaza contractul la adm financiara si cnad se achita impozitul?
va multumesc
Ana


Impozitul este 16%, ca la orice venit.

Pana in 2010, procentul se aplica la 75% din suma incasata (25% nu erau impozabili, se considerau cheltuieli).
Nu stiu cum este in noul Cod fiscal, daca s-a pastrat deducerea asta de un sfert.
Contractul se inregistreaza in 15 zile de la incheiere.
Se plateste un impozit anticipat, in patru transe, dupa care se regularizeaza la finalul anului fiscal.
La ANAF primesti toate lamuririle - se emit anual ordine de ministru privind procedurile.
(Exista, la fiecare directie, un birou de relatii cu publicul, cred ca poti primi raspunsul privind datele si prin mail).

Mergi la inceput