de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Stanucel, imi pare nespus de rau.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Teodora, imi pare rau ca treci prin asa ceva. Vad insa ca vrei sa faci pe psihologul si il pui pe sotul tau inainte de orice. Nu este rau, insa gandeste-te si la tine. Ce se va intampla in momentul in care il vei ajuta sa isi dea seama de ceea ce doreste? Ce se va intampla cu tine daca el si-o doreste pe ea? Sau pe alta...crezi ca vei sta asa la nesfarsit? Vei indura toate aceste lucruri toata viata? De cat timp sunt ei impreuna? Ce te face sa crezi ca ei vor termina relatia? Deja lucrurile sunt serioase intre ei, nu mai au de ce sa se ascunda pentru ca tu stii, si mai rau ACCEPTI lucrul asta!!! Ei isi pot trai linistiti "dragostea" si nu se mai simt vinovati deloc!! TU INSA?? Cum bine a spus si Marina, avem doar o singura viata, trebuie sa o traim cum stim mai bine!!


Iti spun din experienta mea de copil care a luat parte la toate lucruile astea: tatalui meu si acum ii plac domnisoarele. Si toata viata lui cam asta a facut. Mama a stat cu noi 3 acasa iar el...a tot umblat. Mama mereu a stiut, insa a spus ca nu vrea sa se desparta ca suntem noi la mijloc. Noi insa am crescut, si am inceput sa intelegem motivele certurilor lor. Iar lucrul asta ne-a marcat. Ba inca au fost momente cand ne certam noi cu tata si ajunsesem sa credem ca il uram pentru ca ne facea sa suferim. A fost un tata ok per total, dar sunt lucruri pentru care nu il putem ierta.

Nu incurajez divortul, Doamne fereste...tu stii mai bine ce vrei exact. Am impresia insa ca iei prea mult apararea. NU ARE SCUZA pentru ce a facut!! Pentru ce face!!! Trebuie sa fie responsabil pentru tot...nu numai pentru o fufa.

Eu sper sa treci cu bine peste toata aceasta poveste!! Si sa ai un final asa cum iti doresti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui teodora77

asta inseamna ca de fapt ma iubeste pe mine< din cauza asta nu pleaca?
vreau sa va spun ca am avut o cadere acUm cateva saptamani ca un atac de panica ; nu puteam sa ma misc ;vroiam doar sa nu mai fiu ; si totusi el la cateva ore s-a dus la ea (chiar ea mi-a spus) i-a povestit ei despre mine in ce situatie sunt , ea l-a trimis acasa sa o lase si el ii spunea ca va trece si ca o iubeste. Pe cine iubeste sotul meu ? Poti iubi doua femei in acelasi timp ? Mie sa imi spuna ca ma iubeste si sa am rabdare ca lucrurile se vor aranja si ei sa ii spuna la fel ca nu poate trai fara ea (i-am vazut mesajele catre ea) , ca ii umple golul din inima lui, si ea la randul ei sa aiba rabdare ca vor fi impreuna? Cum se poate asa ceva? Deci daca nici macar atunci cand mi-a fost rau tot a continuat cu ea , tot nu o lasa , o minte si pe ea la fel? Cum sa il las cand nu stiu exact ce este in mintea lui ? Poate ca nici el nu stie ...daca il intreb spune ca ramane cu mine si totul va fi bine ... dar o suna si dispare pt cateva ore , ii trimite mesaje . Eu o cred pana la urma si pe ea ca e in aceeasi situatie ca si mine , amandoua mintite sau nu, nu stiu ce sa mai zic. Sa il ofer ei? Sa lupt ? De ce penduleaza el atata? ma agat de el pt ca inainte de ea era totul bine , e un om bun in fondul lui, nu m-a jignit niciodata , se purta frumos cu mine, cu copiii e f dedicat , ii spala , ii imbraca .


Eu as spune ca nu va iubeste cu adevarat pe niciuna. Nici nu va iubeste nici nu va respecta suficient. Trebuie sa aibe doua femei ca sa compenseze asa idealul lui de femeie. Cum ar veni ambele sunteti 2 in 1. Tu ai avantajele tale, ea pe ale ei. Ce nu are de la una are de la cealalta, si tot asa intr-un du-te - vino. In momentul de fata, cand el deja nu se mai ascunde, face ce doreste pe fata (si deci nu mai exista fructul oprit) nu ar fi exclus sa apara si o a treia, care sa aibe ce nu aveti voi doua. Deja stie ca nu i se poate intampla nimic rau si ca viata lui e foarte palpitanta asa, deci nu are rost sa se mai abtina de la nimic.
Ai intuit foarte bine, amandoua sunteti mintite. Ti se pare asta o dovada de iubire?

Pune piciorul in prag, nu fi slaba si nu accepta o situatie de compromis, chiar daca iti cade cerul in cap.
Te-ai gandit vreodata sa te comporti ca o femeie libera sa iubeasca din nou? Poate daca vede ca esti dispusa sa-ti faci viata ta fara el si cu eventualitatea sa intalnesti pe altcineva si sa-l inlocuiesti, o sa-i vina mintea la cap.



Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Am mai citit, am revenit.
Imi pare rau, imi plange sufletul pentru tine Teodora. Si pentr toate femeile in situatia voastra. SUnt sigura ca si casniciile fericite au momentele lor de cumpana si ca persoanele care vin si spun: eu as face asta, au fost puse in situatia concreta de a se gandi " la ce-i mai rau".
Poti sa-i dai timp sa-si puna ordine in ganduri si in ceea ce vrea, fiind departe de tine! Nu e sanatos sa te chinuie asa, iar tu sa incerci sa-l intelegi. SI copiii ce fac in timpul asta? Nu pot sa cred ca nu simt nimic, ca nu stiu ca sufletul tau e rupt, ca tatal lor e in alta parte cu inima si cu minte. Bun, a fost ani de zile sotul tau bun si tata bun pentru copiii tai. Poate fi in continuare un prieten bun, ca doar aveti un trecut impreuna, un tata pentru copiii vostri, dar nu neaparat si partenerul tau. Daca suferi ca el are pe alta, daca speri ca el va fi candva numai al tau si ca o va uita, inseamna ca nu esti facuta pentru o relatie deschisa, inseamna ca nu poti sa-l imparti, nu poti sa-l lasi sa fie fericit cu alta si cu tine. Si daca nu poti face asta, ce sens mai are? Cum spunea si altcineva, fiind atat de intelegatoare il faci sa se complaca in situatia asta, iar el se chinuie fiindca nu-i dai motive sa fuga mancand pamantul la amanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

O sa regreti cu varf si indesat umilinta asta la care te supui.....
o sa-ti para rau de timpul asta pe care il lasi sa treaca peste tine umilindu-te in halul asta in loc sa faci ceva constructiv pentru tine si copii.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns signora spune:

Offf, Doamne, degeaba iti scrie atata lume pe forumul asta...
Dupa cum spuneam, cunosc un caz similar; ea nu a bagat divort inca:
- mai intai a asteptat ca el sa vada cate face ea (sotia) pt relatia lor (copil, gatit, dat o mie de sanse ca el sa revina la ea, etc), sa faca diferenta intre sotie si amanta
- la fel ca tine, l-a 'inteles' si, intr-un fel, a acceptat tacit relatia sotului, neinfluentand cu nimic desfasurarea faptelor
- el si-a continuat relatia cu amanta (care tine de peste 5 ani), de dragul copilului nu a plecat inca de acasa; amanta e tot asa, mai 'scolita' si plimbata' decat sotia
Acum, in sfarsit, i s-a luat si ei (inclusiv marea dragoste se pare ca a disparut)- dar tot nu face nimic concret sa se separe de el.
Si ei, ca si tine, o multime de oameni au incercat sa-si prezinte sfaturile, parerile, etc. La ce bun? Admite ca a gresit, daca ar lua-on de la inceput nu ar mai proceda asa, dar...e fixata pe ideea: 'copilului nu-i tb alt tata'. Pb e ca el a prevenit-o din timp ca va divorta, la un moment dat. Ok, toate bune si frumoase; dar cu viata ei, ca om, ce sa faca in continuare?

Poate ca, odata si odata, te vei trezi din compatimire si autocompatimire; cu siguranta, indiferent cum se va termina, vei ramane cu pareri de rau si regrete.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Teodora, e normal sa-ti pese si de el. dar fara suparare, intr-o casnicie sunt doi adulti, oameni mari cu judecata.
casnicia nu-i o joaca de copii, maine trece zana florilor pe strada si eu plec vrajit dupa ea! apoi dupa ce ma zbantui nitel, mi se face dor de copii si hop 'napoi acasa la nevasta. care ma iubeste, ma iarta, ma primeste inapoi.

casnicia e o asumare intreaga de responsabilitati. am facut copii? ii crestem taica, ne ocupam de ei, le asiguram tot confortul.....nu dam bir cu fugitii si pasam raspunderea pe umerii nevestei/sotului ca pe noi ne enerveaza plansul/boala/intrebarile copilului.

iar sotul tau s-a dus constient cu acea femeie. a fost tot timpul treaza cand a facut-o, nu s-a intamplat in vis. sa admitem ca a fost un moment de ratacire, dar continuitatea asta ce-ti spune tie?
mie lipsa de maturitate si responmsabilitate.

marius parca spunea, cu bune si rele, la bine si la greu....ne asumam amandoi raspunderea, amandoi tragem intr-o directie.

repet ce-ti spunea cineva acum cateva postari, iti distrugi viata. acceptand si facand pe Maica Tereza. il inveti ca poti sa rabzi, ca merge si asa,acceptarea ta ii da curaj sa mearga mai departe.

crede-ma un om caruia ii pare rau, actioneaza, face ceva sa se schimbe. daca intradevar vrea sa fie cu voi si-si iubeste copii.


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dov

si acum un off-topic:

RUFUS, explica-mi si mie, te rog, cum e treaba cu lasitatea la barbati. ai zis ceva de genul ca noi nu intelegm ce inseamna pentru un barbat sa fie las.

uite, eu numesc las pe cel care nu ar avea curajul sa se uite in ochii mei si sa-mi spuna ca ma paraseste, pentru el, pentru alta...riscand ca eu sa plang(se stie ca barbatii urasc asta), sa ma rog de el(iar faza care lor nu le place), si alte scene de genul asta.

nu asta e lasitatea?


Nu prea stiu ce trebuie sa-ti explic...dar asa, teoretic, din ceea ce spui tu ca-i lasitate, dupa parerea mea, nu-i musai sa fie. Chiar daca se desparte (sau urmeaza sa) de o femeie, nu cred ca-i ceva iesit din comun ca unui barbat sa nu-i vina la indemana sa faca anuntul "oficial", intr-o forma clara, cu argumente, cu amnunte...sau poate crezi ca mai cinstit ar fi sa spuna "iubesc pe alta, ma face fericit cum nu m-ai facut tu niciodata (sau demult), ma culc cu ea de trei ori/noapte, cum n-am facut-o cu tine niciodata, rade mai mult, ma scarpina bine pe spate, nu ca tine, care iti rozi unghiile"...pentru ca daca ii spune doar ca pleaca, poate e lasitate sa nu-i spuna unde, si daca ii spune unde, nu-i lasitate sa nu-i spuna si de ce?
Asa ca eu cred ca nu-i neaparat las un barbat care incearca (poate stangaci, poate nereusit) sa se desprinda fara sa semene cu un samurai in lupta.
In plus, nu cred ca-i cazul teodorei, spuneam de barbatul care-si iubeste copiii, ala isi va iubi, intr-un fel sau altul, intotdeauna partenera, chiar daca e fosta, si doar un cataclism nuclear in capul sau poate sa deturneze acest adevar. Dupa mine, in dragoste si chiar si in viata nu exista numai alb si negru, chiar daca multe din voi credeti (si cereti) asta si chiar daca prin asta il contrazic pe Marius, pe care il intreb intotdeauna cand am o dilema.
Este foarte posibil, explicabil, justificabil ca barbatul asta sa nu poata pleca din casa. Si asta nu inseamna ca-i las.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

RUFUS, eu am intrebat ce ai vrut sa zici prin pro pozitia asta:" Cele care acuza de lasitate nu stiu ce-i asta pentru un barbat: mama copiilor lui.". atat.

in rest, ai interpretat gresit, si mi se pare cel putin o exagerare situatia pe care ai descris-o tu, ipotetic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Rufus, desigur ca nu toti barbatii sunt "mitocani" cum ii descria E. Carstea. Nici toate femeile bune de pus pe rana. Dc ne gandim numa la unicitatea noastra ca persoane, pai sunt n variabile de reactii vis-a-vis de anumite situatii.
Marius incerca sa-i aduca aminte Teodorei de cat este ea de unik si de neinlocuit, never, ca mama pt copiii ei. Pt ei ea este cea mai.
Sa mai adaug cat sunt copiii de cei mai?
Sotul ei ramane si pt ca acum SE STIE, dar si pt ca Teodora plange, implora, face atacuri de panica, ea, mama copiilor lui, cea care ar trebui sa ramana cu copiii, ca nu stiu cat de mult ii convine metresei sa mai creasca puii cucului. Pai cum s-o lase asa, irationala? Dc metresa nu il va pretui asisderea sotiei? Sa de-a vrabia din mana? Dileme, dileme...
Teodora intre ce iti spune tie sotul si ce face el de fapt e o diferenta care se vede din avion. E in agonie, caci iote ce-i faci tu cand el e ars de pasiuni mistuitoare(sexuale, intotdeauna un ingridient nelipsit si de importanta esentiala in cazul berbantilor infidei oricate floricele verbale ar pune ei in explicatiile- justificari enuntate)
eu sper din suflet sa reusesti sa devii rationala, sa constientizezi ca nici tu nici copiii tai nu sunteti niste "cantitati" neglijabile, ca ei sigur asista si nu au nicio vina. Si mai ales ca ai dreptul ca orice suflet de pe lumea asta lasat de Dumnezeu sa traiasca, sa fi iubita Acum(caci maine e speranta, iar ieri a fost un vis), de-adevaratelea pt ceea ce esti tu si asa cum te-a lasat EL!




Mergi la inceput