de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Si, teo, daca la un moment dat ea, femeia ii va darui si acest ceva, care nu i l-a oferit inca (copiii)?
Ca nici sotul meu nu vrea sa plece (si intr-un fel, nici eu n-as vrea), dar nici de fufe nu se lasa. Si atunci ma intreb: daca pleaca, va avea, probabil alti copii. Daca ramane, ce ne poate oferi el de-acum - mie si copiilor?

Da, in viata reala iubirea e conditionata... Si da, casnicia nu e o simpla relatie, care cand nu mai merge, pleci si gata. Casnicia e un legamant - pe care, mai ales cand ai copii, merita sa-l aperi cu toata puterea. Dar, cand el rupe acest legamant, incurcandu-se cu altcineva... ce-ti mai ramane de facut? (tie, mie sau altor femei in astfel de situatii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Teodora, ai vocatie de Maica Tereza in tine! Sper sa nu investesti atata suflet si atata iubire intr-o cauza pierduta! Si chiar de-ar fi asa, traiesc cu speranta ca ai si tu o limita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Teodora, comentez de pe margine: ai deschis subiectul pt noi astea care dam sfaturi celor aflate in situatia ta, de la umbra confortabila a unor mariaje reusite, ca sa intelegem ca si barbatii infideli plang? Si pt femeile inselate ca sa inteleaga cat de greu le este barbatilor lor infideli, ce pozitie ingrata au ei saracii intre amanta, nevasta si copii?
Iar titlul este "de ce nu pleaca sotul meu dc iubeste alta femeie?"
Dc cine ti-a raspuns pe aici are o casnicie de genul "si au trait fericiti pana la adanci batraneti" sa ridice mana.
Cunosc bine personajul, e descris corect de Tolstoi, nu, nu esti Maica Teresa. Iar faptul ca incerci sa faci pe psihologul de serviciu cu sotul tau nu te face decat sa ai un conflict de interese major! Cum il iubesti dc tu femeia lui poti sa tolerezi infidelitatea, ba mai mult sa-i fi confidenta?
Iar depsre copii, am fost doo care ti-am pus intrebarea...nu ai raspuns.Eu iti doresc numai bine! Nimeni nu vrea sa ajunga la un divort. Cum spuneam la celalalt subiect unde ai scris prima oara: sa ne fereasca Dumnezeu pe toti sa stim cum e sa ajungi intr-un astfel de punct!
Insa tot ce traiesti tu acum ti se datoreaza in buuuna parte tie.
PS: te gandesti la sot, te gandesti la noi, tu unde intri in ecuatia asta, si mai ales copiii tai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pot sa raspund strict la intrebarea din titlu ?
Nu pleaca pt ca nu e prost. Doar lipsit de caracter.
Imi pare insa tare rau pt toata suferinta ta Trebuie sa fie groaznic sa traiesti asa, sa poti zambi si sa le zambesti copiilor, cand ai sufletul sfasiat in bucati.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Nu Mamagiuliei, nu e chiar asa. Si departe de ceea ce cred unele fete. Ea ii adanceste "nehotararea si durerile,chinul", nelasandu-l sa aleaga in sfarsit. Faptul ca plange rauri de lacrimi si se arata intelgatoare peste limite(app. sa stii ca risti sa inviti boala in tine asa), intr-o situatie de netolerat, unde ea, femeia lui e inlocuita de ea insasi cu mama, sora de caritate, psiholog, cum vreti sa-i spuneti, il incurca mai rau. Nu vreau sa fiu ironica sau rea, dar tot incerc sa-i spun cumva, ca nu e buna calea aleasa de ea, nu e buna pe viitor, ca toate astea se vor intoarce ca un bumerang. Si dc va ramane cu el, ea il va invinui pe el pt atitudinea ei de acum, chiar dc e bine intentionata acum si nu vede in ansamblu, umilintele de acum isi vor cere plata la un moment dat si nu cred ca vrea oricat l-ar vrea inapoi sa stea cu ea din mila. Nu asa se lupta pt o casnicie, din pozitia ingenunchiatului.
Iar ceea ce a facut el, din punctul meu de vedere era perfect matur, cand a hotarat sa se incurcea cu cealalta, arata ca NU are respect, grija, iubire fata de sotia lui si copiii lor. A primejduit casa lui. Poa sa planga el cat o plange, el e autorul. El e las si egoist, dar ghici cine-l intrece? Imi pare rau ca tre sa zic asta...dar eu asa vad lucrurile. Agonia casei lor cu binecuvantarea sotiei.
Era de tz ori mai de dorit sa le puna bete in roata in relatie, avand o ocupatie seara(fetele au spus o scoala), justificata, care sa-l tie pe el acasa langa copii, dc nu are tupeul sa o aduca pe amanta acolo. Nu lacrimi si confidente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am mai citit de casnicie de acest gen care dureaza de 5 ani. Deci se poate.
Eu zic doar ca tre` sa fie al naibi de greu, de groaznic.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Am mai citit de casnicie de acest gen care dureaza de 5 ani. Deci se poate.
Eu zic doar ca tre` sa fie al naibi de greu, de groaznic.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***


da da, si eu am citit.....

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

poi da! cum nu? uite I. Marciuc cat a ros la temelia casei lu' A. Enache: 14 ani!..."hihi", femeie de succes, frumoasa, desteapta, carierista inclusiv in amantlac, cu o doza mare de autorespect si vai de cine nu o respecta!. Dupa ce am vazut-o la Cireasa de pe tort am inteles CUM !

Teodora, poti mai mult, lasa lacimile si pune-ti mintea la contributie dc nu vrei sa plece sotul tau, da-i cu linguroiul peste maini miss-ei 'telectuale. Si mai ales dc nu vrei sa traiti intr-o casnicie a doi frustrati plini de resentimente adanci, ura e la polul opus iubirii si exista.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

si eu stau cu sotul doar pentru copii,deocamdata stau ca sunt in crestere copil doi ani,cand incep servicul divortez,sincer as divorta si acum,dar costa ceva banuti un divort,si eu as vrea si partaj,pensie alimentara...
el este un tata bun,nu sunt certuri la noi in casa,ne jucam impreuna cu copii,doar ca si-a bagat coada una care este maritata...al meu sot din cauza asta nu pleaca...dar voi rezolva...




FILMULETE
POZE

mamica carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian13.09.1993

am cerut putere si viata mi-a dat dificultati pt a ma face puternic
am cerut intelepciune si viata mi-a dat probleme k sa le pot rezolva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Fereasca sfantul pe toata lumea de asa ceva.E ingrozitor si nici dusmanilor nu le-as dori asa ceva.Sufletul doare mai mult decat cea mai adanca rana.

Mergi la inceput