de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

O vorba care mi-a ramas in minte: " you havé only one life, make it great".

Copiii tai ce spun, inteleg ca ai fata de scoala, nu-mi spune ca nu pricepe?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

intre doua clatie, sa dau un raspuns aici

Teodora, mie imi face impresia ca tu vrei ca cineva sa-ti dea niste confirmari. ca el se va schimba, ca va ramane cu tine...sau ca va pleca la ea. definitiv. confirmarile astea nu ti le poate da nimeni. nici chiar el. care spune una in fata ta, iar pe mobil scrie altceva.
pe de alta parte, il iubesti si te amagesti cu ideea ca cumva, undeva, candva va fi bine si veti trai fericiti pana la adanci batrneti. ceea ce ar fi frumos. dar iarasi nimeni nu-ti poate da certitudinea asta.

cred ca nu ar trebui sa tolerezi minciuna. sub nici o forma. minciuna distruge incet si sigur vietile. si raman la parerea mea ca el profita f bine mersi de situatie. casa, nevasta, copii mancare...totul cald si frumos. plus servciiile amantei, gratuit!


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mai, ori sunt eu bou, ori nu inteleg. Din punctul meu de vedere atunci cand doi oameni consimt de buna voie si nesiliti de nimeni sa fie casatoriti - acest act al casatoriei implica in afara de satisfactii si obligatii reciproce. Acel la bine si la rau. Daca esti om de caracter.
Daca simti ca ceva nu merge, sau nu mai merge, ai obligatia de a discuta, de a prezenta si de a propune solutii comune.
Ai aceasta obligatie atat morala cat si legala si de demnitate.
Daca ai ajuns intr-un consens cu partenerul(partenera), in functie de ce ati decis de comun acord mergeti pe un drum bine stabilit, cu toate drepturile si obligatiile care decurg din acest drum.
Toate inseamna toate - asa cum sunt ele si cu bune si cu mai putin bune. Nu vad nimic neclar.
Nu am spus ca cineva nu are dreptul sa se indragosteasca de altcineva, nu contest latura umana, sufleteasca, nu am spus ca este obligatoriu sa iti calci pe suflet sau sa te minti, nuuuu, insa atata vreme cat esti intr-o legatura in care liber ai consimtit sa fii, ai obligatia fata de celalalt partener sa fii inauntrul relatiei cu tot ce presupune aceasta relatie si nu ai voie sa faci nimic contrar.
Daca insa crezi ca nu poti, Ok, iesi cinstit din relatie, asumati INTREAGA responsabilitate de a iesi, nu doar ce iti convine si mergi pe drumul pe care il crezi ma viabil.
Dar sa ne intelegem: o sotie sau un sot plus copiii in cazul in care exista sunt la pachet. Tot sau nimic. Nu merge - vreau copiii nu vreau sotia , sau vreau sotia sa spele, calce, gateasca si vreau amanta pt un sex la ora X sau Y. Asta nu merge.
Vrei sotie? Ai sotie cu totul si cu copii si cu gatit si cu zambet si cu sex si cu miros de ceapa si cu miros de parfum pentru ca asta inseamna sa ii fi sot si partener.
Sau poti sa renunti, sa nu ai miros de ceapa, nici gatit, nici zambit, nici sex cu sotia si asta e... e decizia ta si mergi pe ea asa cum este sa fie.
Nu sunt adeptul jumatatilor de masura si a alesului cremei de pe tort pentru mine si a painii uscate pentru prosti.
Poate ca sunt rigid - dar ce este corect este corect - ce este minciuna si fals va fi minciuna si fals. Ori fair play - ori la naiba fiecare pe drumul lui, liber sa isi (re)construiasca viata asa cum considera.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Marius, superb, ca de obicei! Nu e rigiditate, e seriozitate.
Exact, casnicia este un legamant. Inainte sa se fi dus cu alta , trebuia sa isi incunostiinteze si soata si sa lase curatenie in cuib.
Toti avem perioade de mai sus, mai jos, nu simti fluturasi in stomac in permanenta...pana la urma te-ai arde, ca si cum ai fi cu degetele in priza tot timpul
Marina, asa e. Ea isi refuza sansa de a lupta cu adevarat dar si de a fi iubita si pretuita la o adica de alticineva, care sa o faca(, ) cu adevarat fericita. Atiutidinea asta ii face rau de pe acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si acum pentru Teodora. Citeste bine ce voi scrie ca sunt foarte direct.
Uite care este treaba. Iubesti un om. Perfect. Sufletul tau o face. Nu te poti minti. Nu vei putea niciodata. Dar inainte de toate fa bine du-te in fata oglinzii deschide ochii si uita-te atent la tine. Nu te grabi, nu te retrage, stai asa in fata oglinzii in liniste si uita-te la tine. Ce vezi? Bun. Acum in timp ce te uiti gandeste-te simplu la tine si intreaba-te. Care este valoare ta? Te poti pretui? Crezi ca ai valoare? Ai doi copii. Bun. Cat crezi ca valorezi pentru ei? Ai putea sa dispari? Nu, in mod sigur. Crezi ca ai putea sa fii schimbata? Categoric nu. Pur si simplu esti inestimabila. Nu ai nici o comparatie. Nimeni niciodata nu te poate compara, schimba sau evalua. Nu ai pret.
Acum spune-mi ce parere ai despre tine? Crezi ca am, sau nu am dreptate?
Vezi pe undeva in aceasta socoteala pe sotul tau?
Da - poate sa fie, doar daca el va dori sa existe.
Insa daca nu va exista - se poate spune ca poti fi tu schimbata? Niciodata. Pur si simplu tu - copii tai nu puteti sa fiti schimbati, comparati, evaluati. Pentru totdeauna.
Uite cred ca am un alt raspuns in blogul meu. Ascuta cu atentie si cauta-ti valoarea. Defapt nu trebuie cautata ci doar recunoscuta.
Cand am scris acest blog nu m-am gandit la tine ci la oricare dintre cele ca si tine.

Acum citeste si mai ales asculta:
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=159264


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

eu n-am mai intalnit decat in carti atata iubire si daruire de sine. ce suflet poti sa ai mey, femeie.uite vezi? nici un milion de carti, facultati, frumuseti...nu pot acoperi niciodata sufletul tau. asta e frumusetea ta., nestemata ta.

asa curat nu am iubit decat in adolescenta, si cu atata deminitate, si spirit al dreptatii(parca am fi intr-un roman cu muschetari).

asa cum il iubesti tu, nu va mai fi niciodata iubit. de fapt, asa cum iubesti tu...extreeem de rar. nu e nimic murdar in iubirea ta.

nu mai cauta cu ce esti tu mai buna ca EA, asta e atu-ul tau...sufletul tau.

si nu mai gandi asa, uite ca EA, ea era asa cum o stii tu si cand era nefericita cu betivul...deci ceea ce are ea nu e solutia fericirii sigure.

vrei parerea mea? nu va avea niciodata puterea sa se desprinda de tine, da, de TINE, nu de copii. tocmai pentru ce am spus mai sus, nimeni nu-l va mai iubi asa. iar el stie asta.

mi se rupe sufletul la fiecare postare a ta. dar, felicitari! esti un om cu adevarat frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

si acum un off-topic:

RUFUS, explica-mi si mie, te rog, cum e treaba cu lasitatea la barbati. ai zis ceva de genul ca noi nu intelegm ce inseamna pentru un barbat sa fie las.

uite, eu numesc las pe cel care nu ar avea curajul sa se uite in ochii mei si sa-mi spuna ca ma paraseste, pentru el, pentru alta...riscand ca eu sa plang(se stie ca barbatii urasc asta), sa ma rog de el(iar faza care lor nu le place), si alte scene de genul asta.

nu asta e lasitatea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Pt Marius ..esti un om deosebit...ma inclin in fata ta si a tuturor barbatilor care gandesc ca tine...Cred ca ai gasit femeia care sa te merite...e o norocoasa...are alaturi de ea un OM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinette spune:

teodora,

Crede-ma va veni o zi in care te vei putea desprinde de toata aceasta durere.... ai rabdare (greu, stiu), va fi totul muuuuult mai bine..... crede-ma....nu pot sa-ti spun cand, cum sau cat trebuie sa sufere fiecare,nu cred ca depinde de noi sau sta in puterea noastra, orice am face, dar stiu sigur ca va veni acel moment cand totul ti se va parea mult mai usor.... ai incredere.....

Dov, multumesc.... mi-ai incantat sufletul.... nu m-am gandit la asta.... dar iti multumesc.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora77 spune:

va multumesc f mult pt toate raspunsurile vostre chiar nu ma asteptam sa va ocupati atat de cazul meu. Citeam undeva odata ca iubirea daca ar fi iubire in adevaratul sens al cuvantului ar trebui sa fie neconditionata , adica ca in situatia mea el o iubeste pe ea eu il iubesc pe el vazandu-l fericit dar iubirea in viata reala , nu pe hartie e intotdeauna conditionata , ca un troc imi dai , iti dau .
Am deschis acest subiect pt ca am vrut ca toate cele care sunteti in casnicii bune, frumoase, fa ra probleme si le sfatuiti sa zic asa pe cele din situatia mea ca bine ar fi ca el sa isi asume responsabilitatea si sa aleaga ori una ori alta.... ei bine nu este atat de usor. Si barbatii ca si noi femeile suntem din pacate si lasi si umani , uneori dureaza timp ca sa putem decide ce vrem cu adevarat, uneori spunem asta e si dupa 5 min sa ne razgandim , sa fim influentati, sa ii facem pe ceilalti de langa noi sa sufere...astia suntem . Nu vreau sa il disculp pe sotul meu , vreau doar ca voi cele care treceti prin situatia mea sa intelegeti ca si barbatii plang , si ei sunt dati peste cap , si ei au remuscari si ei sunt oamneni chiar daca s-au indragostit de altcineva la un moment dat si mai cred ca daca il iubesti atat de mult pe sotul tau trebuie sa il ajuti sa inteleaga ce vrea cu adevarat ...pt ca ai trait cu el atatia ani, copii impreuna si din asta denota ca in afara de mama si tata ar trebui sa fim oameni si sa ne intelegem. Nu il las (deocamdata) pt ca intai vreau sa il ajut sa stie ce doreste cu adevarat , eu cred ca el in momentul asta e mai distrus decat mine , il simt ... si pt ca mi-a fost un sot bun atatia ani nu ii pot da un sut in f... ; stiu pe mine ma iubeste ca am fost intotdeauna intelegatoare , ca nu i-am creat probleme niciodata , ca sunt tandra , ca in viata nostra am fost (pana la episodul cu ea ) si carnala ; pe ea o iubeste (asta simt) pt ca o admira, pt ca ii pune piedici , si da... pt ca arata mai bine decat mine si in acest moment e f atras fizic fata de ea , o mai iubeste si pt caracterul ei . Ah , e o lupta grea in sufletul sotului meu , pe de o parte , eu , cumintea de mine , mama copiilor , pe de o parte ea femeia in care zice el intr-un mesaj a gasit de toate in afara de copii. grea decizie .

Mergi la inceput