de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Lucico ca de obicei la obiect si delicata of course.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

teodora, imi pare tare rau de suferinta ta si prin ce treci.

daca s-ar legaliza poligamia v-ar lua pe amandoua, nu ar renunta la niciuna.
va imbarliga pe amandoua cum poate si relatia se va consuma binemersi pentru ca ii tine figura. de acasa nu il da nimeni afara, sotia il intelege ca doar e si el om are si el 'suferinta' lui, amanta asa cum e si ea suferinda ii mai tranteste cate o usa in nas iar apoi i-o deschide iar si iar. discutii peste discutii, promisiuni. el sufera acum, trece prin toate dilemele posibile si apoi isi intra in obisnuinta. obisnuinta de a fi iubit de doua femei. va minti cu cea mai mare naturalete incat si el va crede. zicea cineva ca el e inca la stadiul de baby in ale amantlacului, peste un timp va deveni marele expert.

daca nu faci nimic totul va continua asa la nesfarsit si tu vei muri incet pe dinnauntru. si copiii vor simti si vor privi tacut tot ce se intampla intre voi.
si cand te vede plansa si ii spui ca il lasi iar vine cu o lacrima pe obraz si iti zice ca te iubeste ca tu esti unica bla bla si tu mai traiesti o zi imbatandu-te cu apa minerala iar el in acceasi zi merge si si-o pune cu amanta lui si e mandru de el de cat e de iubit, si de alintat nu de una ci de doo femei.
scuze ca am fost un pic cam dura dar pt mine barbatii care fac ce face acum sotul tau, sunt o nulitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dov

RUFUS, eu am intrebat ce ai vrut sa zici prin pro pozitia asta:" Cele care acuza de lasitate nu stiu ce-i asta pentru un barbat: mama copiilor lui.".



Pai, ti-am raspuns: pentru un barbat, mama copiilor lui este si va fi (desigur, vorbind in general) o persoana speciala. Nu inseamna ca esti las daca nu dai cu ea de perete cand ai chef sa te cari la alta si nici nu o tii "calda" ca sa faci intai o proba cu cealalta, sa vezi daca-ti place fata ei ciufulita de dimineata, inainte de a se spala pe dinti.

Daca asta-i teoria de baza din manualul "Femeile: ce este si ce vrea ele", credeti mai departe.
Eu nu cred asa ceva, am o multime de prieteni care cred ca mine si pot sa afirm ca, in pofida faptului ca sunt si nenorociti pe lume, barbatii nu fac asta in mod obisnuit.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy
daca nu faci nimic totul va continua asa la nesfarsit si tu vei muri incet pe dinnauntru. si copiii vor simti si vor privi tacut tot ce se intampla intre voi.

Va face ceva pana la urma, nu va muri incet pe dinauntru pentru ca are copiii!Trebuie sa se produca un click in creierii si in sufletul ei si gata va sti ce sa faca. Dureaza putin , habar n-ai cat de puternice se ridica astfel de femei ,,trantite" la pamant ! Copiii sunt sursa ei de energie, si-ti garantez ca va rezolva totul pana la urma, indiferent care-i vor fi metodele ;metode ,,neortodoxe" nu cred , se ,,vede" de la o ,,posta" ce om este!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui teodora77

va multumesc f mult pt toate raspunsurile vostre chiar nu ma asteptam sa va ocupati atat de cazul meu. Citeam undeva odata ca iubirea daca ar fi iubire in adevaratul sens al cuvantului ar trebui sa fie neconditionata , adica ca in situatia mea el o iubeste pe ea eu il iubesc pe el vazandu-l fericit dar iubirea in viata reala , nu pe hartie e intotdeauna conditionata , ca un troc imi dai , iti dau .
Am deschis acest subiect pt ca am vrut ca toate cele care sunteti in casnicii bune, frumoase, fa ra probleme si le sfatuiti sa zic asa pe cele din situatia mea ca bine ar fi ca el sa isi asume responsabilitatea si sa aleaga ori una ori alta.... ei bine nu este atat de usor. Si barbatii ca si noi femeile suntem din pacate si lasi si umani , uneori dureaza timp ca sa putem decide ce vrem cu adevarat, uneori spunem asta e si dupa 5 min sa ne razgandim , sa fim influentati, sa ii facem pe ceilalti de langa noi sa sufere...astia suntem . Nu vreau sa il disculp pe sotul meu , vreau doar ca voi cele care treceti prin situatia mea sa intelegeti ca si barbatii plang , si ei sunt dati peste cap , si ei au remuscari si ei sunt oamneni chiar daca s-au indragostit de altcineva la un moment dat si mai cred ca daca il iubesti atat de mult pe sotul tau trebuie sa il ajuti sa inteleaga ce vrea cu adevarat ...pt ca ai trait cu el atatia ani, copii impreuna si din asta denota ca in afara de mama si tata ar trebui sa fim oameni si sa ne intelegem. Nu il las (deocamdata) pt ca intai vreau sa il ajut sa stie ce doreste cu adevarat , eu cred ca el in momentul asta e mai distrus decat mine , il simt ... si pt ca mi-a fost un sot bun atatia ani nu ii pot da un sut in f... ; stiu pe mine ma iubeste ca am fost intotdeauna intelegatoare , ca nu i-am creat probleme niciodata , ca sunt tandra , ca in viata nostra am fost (pana la episodul cu ea ) si carnala ; pe ea o iubeste (asta simt) pt ca o admira, pt ca ii pune piedici , si da... pt ca arata mai bine decat mine si in acest moment e f atras fizic fata de ea , o mai iubeste si pt caracterul ei . Ah , e o lupta grea in sufletul sotului meu , pe de o parte , eu , cumintea de mine , mama copiilor , pe de o parte ea femeia in care zice el intr-un mesaj a gasit de toate in afara de copii. grea decizie .


Am urmarit subiectul si dupa ce am citit mesajul asta nu am decat o concluzie:
Teodora77 nu poate fi o ea...este un el...este al sotul care minte doua femei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Din pacate exista persoane asa numite poliamoroase care se pot indragosti de mai multe persoane in acelasi timp! Nu este lasitate sau marlanie ci pur si simplu se intampla! El o iubeste pe Teodora cu o altfel de dragoste decat pe amanta, cu calm, siguranta pe care i-o ofera Teodora iar pe cealalta mai sa zicem pasional. Se intampla!
Multi dintre noi o negam cat putem si cei care sifera de aceasta poliamorezie de multe ori se ascund si le e frica sa se exteriorizeze dar simt ca e ceva in neregula cu ei tot timpul!
Cunosc o femeie care isi iubeste foarte mult sotul, s-a indragostit de el de cand s-au cunoscut, au 2 copii impreuna si timp de 6 ani simtea ca lipseste ceva casniciei desi sotul ei e un om minunat si il iubeste! Se simtea atrasa de alti barbati si ani de zile a incercat sa-si reprime dorinta de a fi cu altcineva. Pana cand s-a hotarat sa consulte un psiholog apoi a cautat pe net si a aflat ce se intampla. Sotului i-a fost teribil de greu dar pana la urma a acceptat pentru ca nu voia s-o piarda si nici sa afle ca umbla cu altii pe la spatele lui. Sunt casatoriti de 15 ani acum si de 7 ani ea mai are un prieten deci duce viata dubla.
Teodora, te rog mult sa-ti activezi PM-ul. Sunt unele amanunte pe care nu le pot scrie aici din cauza rosiilor.

Pentru cei care cunosc engleza( imi pare rau dar timpul nu-mi permite sa traduc ce scrie acolo) : http://en.wikipedia.org/wiki/Polyamory

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

eu nu vad decit doua variante de rezolvare. in ambele el trebuie sa plece de acasa si sa-si consume relatia cu amanta. mai ca as pune pariu ca "de aproape" n-o sa mai fie atit de grozava.. adica, stiti voi.. cu spalat, calcat, dus copilul la gradi, scoala, etc.. same old, same old.. ei acum n-au decit mierea din treaba asta, da-le si greul, teodora..
daca o iubeste, cum pretinde - desi eu ma indoiesc ca e iubire - va ramine cu ea
daca e doar o flama, se va stinge repejor si o sa-l vezi cu bagajul la usa, cerind o alta sansa. abia atunci ai de luat o decizie.
in ambele variante trebuie sa-l lasi sa plece! cita vreme e acasa cu tine nu va lua nicio hotarire si nu faci decit sa te chiui degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

ligia13, si mie mi-a dat prin gand la un moment dat ca s-ar putea sa fie de fapt sotul deghizat in sotie- dar eu zic ca e totusi pe bune, ea, sotia. De ce? Uite, mi-a fost dat sa mai cunosc (si inca bine!) o femeie care ii plangea de mila barbatului iubit, cad acesta suferea nebun... dupa o alta. Doar ca, din fericire acestia de care zic eu nu erau casatoriti si nu aveau copii. La urma, cand s-a vazut calcata in picioare de el (care, de prea multa suferinta calca nepasator cu cizmele prin sufletul ei...), si-a plans si ei de mila o vreme. Dupa care s-a ridicat de la podea si si-a vazut de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

lucialu are dreptate.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
8+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

eu cred totusi ca tedora77 este o ea si nu un el...

si mai cred ca in viata barbatilor apare acest episod de "saptamama oarba"...

si mai mult de atat,eu cred in notiunea de "suflete-pereche" care se intalnesc si nu se mai pot desparti....

Mergi la inceput