de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Teodora, ma bucur pentru tine. Chiar ma bucur.

Nu am citit tot ce s-a scris. Am citit la inceput, cand ai deschis subiectul. Si am vrut sa-ti scriu. Am vrut sa-ti scriu sa-l trimiti unde vrea sa se duca, sa scapi de el, sa-ti construiesti o viata frumoasa pentru tine si copiii tai, nu una plina de indoieli, sperante fara nicio baza reala si plina de lacrimi.

Am vrut sa-ti scriu, dar de la o vreme ma abtin de la asemenea mesaje fiindca am tot dat sfatul asta si mi-am dat seama ca unele persoane nu il doresc, doresc sfaturi "cum sa-l recucereasca". La asta nu ma pricep si nici nu cred ca merita sa recuceresti un sot pe care l-ai pierdut. Fiindca eu cred ca un barbat insurat care are o amanta este in primul rand infantil. Adica, exista in viata fiecarui om o perioada cand se plimba "din floare in floare" cat ii place. Daca ii place sa o faca o viata intreaga, nu ar trebui sa se supere nimeni. Dar cand un om se casatoreste inseamna ca a terminat o etapa si incepe alta, inseamna ca a luat hotararea sa mearga mai departe. Casatoria inseamna multe responsabilitati si mai inseamna ca s-a terminat cu "din floare in floare". Unii barbati nu pricep asta si eu nu cred ca acei barbati merita "eforturi de recucerire".

Asa cum spuneam, ma bucur ca ai scapat de el. Sigur ca psihic inca nu ai scapat dar acum e numai o problema de timp. Vei scapa. Si ma bucur mult ca ai inceput sa visezi mai departe, cred ca e primul pas, sa-ti imaginezi un viitor frumos pentru tine, fara el. Si acest viitor exista.

Succes si scrie-ne cat mai mult - asta ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Nu are cum sa nu-ti fie bine, sa fii fericita, sa te bucuri de viata.....esti un om minunat si D-zeu o sa te rasplateasca.
Acum hai sus capul si zambeste.....nu stii cine iti poate vedea zambetul..... esti o frumoasa dar tu inca nu vrei sa vezi asta ....
Cu o vorba buna suntem aici alaturi de tine si de acum inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Teodora ce mai faci? ce fac copiii? ei cum sunt de cand a plecat tatal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geani-dani spune:

In majoritatea cazurilor am vazut ca e vb de casnicii cu copii.Dar intr-o casnicie de 12 ani fara copii in care se indragosteste de altcineva, constata ca nici amanta (mama deja) nu-i face copii si se intoarce la nevasta...?E tot o forma de lasitate si egoism.Din punctul meu de vedere e o caracteristica generala a barbatilor.Ca si multe dintre voi nu ma intrebati de ce raman in "caZnicia" asta...N-am curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iria spune:

Barbatul tau s-a purtat demn.
Cred ca ti-a prezentat situatia exact asa cum este ea.
Indiferent daca e ideala, daca suferi sau daca sufera si el.
Posibil sa fi preferat sa nu iti fi spus deloc adevarul.
Cu siguranta ai fi preferat sa te iubeasca doar pe tine...erotic.
Caci eu erotic vad ca omul ala nu te mai vrea. Ti-a spus-o clar...ba, mai mult, ti-a spus ca iubeste alta femeie.
Nu te inteleg cum de te complaci tu, insa.
El ti-a zis ce si cum. Nu mai are ce clarifica. Dur dar corect.
El, ca tata, are datoria de a-si proteja si creste copiii, nu pe tine. Ca tu esti mare, esti majora. Tie iti datoreaza sa fie cinstit cu tine si vad ca este.
Dar tu...ca femeie, cum te complaci?
Tu crezi ca va sta asa la nesfarsit?
Nu vezi ca primul pas deja l-a facut? Deja ti-a spus ce si cum?!
Tu crezi ca rudele care initial ar reactiona dur, vor mentine aceeasi pozitie si apoi?
Dupa un an, doi, vor uita.
Daca insa tu vei incerca sa te plangi, sincer...cred ca vor zice " pai el ti-a spus, dar tu ai continuat sa te agati de el, acum ce mai vrei? "
Nu zic ca nu te inteleg ca tu suferi. E clar ca te afli intr-o situatie ingrata.
Dar...in care tu insati te complaci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Iria, in afara de faptul ca topicul e de la inceputul lui 2011, deci mai are un pic si aniverseaza 2 ani, nu ma pot opri sa te intreb, ai citit TOT topicul?? Ca daca l-ai fi citit ti-ai fi dat seama ca mesajul tau nu are sens.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Iria, in afara de faptul ca topicul e de la inceputul lui 2011, deci mai are un pic si aniverseaza 2 ani, nu ma pot opri sa te intreb, ai citit TOT topicul?? Ca daca l-ai fi citit ti-ai fi dat seama ca mesajul tau nu are sens.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


eu nu ma pot opri sa ma intreb cum se poate ca primul mesaj al unui nou venit sa "redeschida" un topic ce mai are un pic si aniverseaza 2 ani?
adica moderatorul a fost de acord cu aceasta redescoperire, nu-i asa?
ca daca nu era i s-ar fi atras atentie iriei ca in primul ei mesaj vorbeste despre lucruri deja uitate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Iria, in afara de faptul ca topicul e de la inceputul lui 2011, deci mai are un pic si aniverseaza 2 ani, nu ma pot opri sa te intreb, ai citit TOT topicul?? Ca daca l-ai fi citit ti-ai fi dat seama ca mesajul tau nu are sens.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


eu nu ma pot opri sa ma intreb cum se poate ca primul mesaj al unui nou venit sa "redeschida" un topic ce mai are un pic si aniverseaza 2 ani?
adica moderatorul a fost de acord cu aceasta redescoperire, nu-i asa?
ca daca nu era i s-ar fi atras atentie iriei ca in primul ei mesaj vorbeste despre lucruri deja uitate!


alina

si eu am remarcat ca e un pattern cu noi veniti care dezgroapa subiecte inactive de ani de zile. Drept e ca nu mi-am pus problema ca primele mesaje sunt moderate si ca asta inseamna ca moderatorul "isi da girul".
Cred ca rolul moderatorului nu e totusi sa decida ce subiecte pot sau nu sa fie "inviate" (odata ce un subiect nu e inchis si se poate scrie la el inseamna ca are dreptul de a fi "resuscuitat", nu?).
Moderatorul probabil filtreaza mesajale new- comerilor prin prisma respectarii regulamentului, a "curateniei" limbajului, etc.
Nu stiu insa ce relevant are sa se redeschida o discutie de acum ani de zile... ar fi interesant de stiut cum au evoluat lucrurile insa ma indoiesc ca autoarea mai e "prin zona" ca sa ne spuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Au redeschis unii subiecte vechi de 5 ani de zile deci ce ne mai miram? Poate dupa un an subiectele ar trebui inchise si atunci nu s-ar mai putea dezgropa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta


Eu in locul tau as incerca sa-mi adun toate fortele, sa-mi fixez o perioada de doua sapt-o luna in care sa fiu foarte distanta, rece, dar politicoasa cu domnul, fara sa mai incerc apropieri fizice, fara sa comunic mai mult decat strictul necesar, i-as lasa mult copiii in grija motivand ca am treaba si atat. Apoi i-as da un ultimatum de inca 2 saptamani in care sa se decida, ori e cu totul acasa, ori e cu totul la ea. I-ai suportat destul framantarile interioare, a facut pe batutul de soarta, dar gata. Tu pari destul de maleabila, il iubesti si sunt sigura ca te topeste cu 2-3 aprecieri la adresa ta. Fii dura cum nu e obisnuit sa fii si transeaza lucrurile, ca ai mari sanse sa ajungi la povesti din alea cu 20 de ani de viata paralela, cu barbati care au trait o viata intre amanta si sotie.

Cred ca un sfat mai bun nici nu se putea

Mergi la inceput