de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu inca insist ca duritatea de aici o va inchide in ea sau o va indrepta spre sotul e care va fi mai bun decat "fetele rele" de pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Eu insist ca a spune ca esti de acord si a bate pe umar cand de fapt
gandesti diferit, nu e un semn de prietenie sau pretuire reala.

Iar Teodora este o persoana inteligenta. Dincolo de iubirea pentru sot, de suferinta ei, exista COPIII si EA ca om si ca femeie care merita sa iasa din situatia de continuu compromis.

Nu scrie nimeni din rautate, sper, ci pentru ca ne pasa.

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu insist ca e o fata deosebita, scrie frumos, are un suflet mare si o furtuna in suflet. Personal ma doare al naibii de rau ca o asa fata accepta mizeriile astea ba i se mai par si normale pentru ca cealalta e mai scolita si are picioarele mai lungi. Eu imi cer scuze daca am jignit-o. Departe de mine intentia. In plus forumul asta nu o sa-i resolve problema, poate doar afla ce gandesc niste femei oarecare + Rufus si Marius despre situatia ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Teodora foarte nasoala situatia prin care treci.Suntem alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

El nu va pleca din casa lui ever. Nici eu n-as face-o in locul lui. Cea care tre sa plece esti tu. Cat timp stai acolo, iti lasi soarta in mainile lui. Iar el vrea si familie si amanta. Daca e sa pleci, intai baga divortul si dupa aia spre final sa pleci sau poate ramai in casa si tot cu el vei sta si dupa divort. Numai ca isi va aduce si amanta sa locuiasca cu voi. Ideea e ca el nu va pleca din casa lui. Cel mult te va da afara. Dar interesul lui nu e sa te dea afara ci sa aiba doua femei.

Degeaba strigi pe forum, degeaba plangi, ca situatia nu se va schimba atat timp cat tu singura alegi sa stai paralizata in situatia asta si sa nu faci nimik. Ceea ce invoci aici sunt scuze sa ramai. Nici tu nu vrei sa pleci, nici macar sa plece el. Tu vrei sa n-o mai iubeasca pe aia care e mai fistichie. Ai ramas ancorata in blocajul asta si lui II PERMITI sa faca cum vrea el.

Daca nu vroia sa te faca sa suferi nu isi facea amanta. Nu-l mai ridica atat in slavi ca e tata bun. E un fraier care te face ca vrea si ca poate. El e constient ca esti de casa, familista convinsa si ca nu vei pleca ever din casa aia si de aia face ce vrea pusca lui cu tine. Trezeste-te la realitate si priveste-ti-o fix in fata. E greu sa accepti realitatea dar atat timp cat refuzi sa treci peste un anumit prag de acceptare si resemnare ai sa suferi mult si bine si anii trec si ais a ramai ancorata in iadul in care traiesti, sub diverse pretexte.

Iti vorbesc din experienta. Succes. Nu e capat de tara faptul ca tre sa o iei de la capat. E greu, pare apocaliptic, dar e posibil. Bafta.

Eu m-as duce la amanta si as sta de vorba cu ea sa-i explic ca va tine incurcate pe amandoua si ca nu vrea sa plece de acasa ca va vrea pe amandoua, asa ca daca spera isi pierde timpul degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

asta cu casa sau ma rog cele materiale este o alta etapa foarte normala prin care treci cind te pindeste despartirea; pentru ca la un moment dat e atit de greu sa te mai atirni de sufletul tau sfisiat, te prinzi atunci de covor, de cartile din biblioteca sau de ceainicul unicat pe care nu ai cum sa-l imparti...
e doar inca o etapa, doamnele mele, n-ati observat ?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie imi e greu sa fiu asa de radicala. Oamenii sunt diferiti, simt diferit, reactioneaza diferit, sufera diferit, iau decizii diferit.
Sunt sigura ca nici lui nu ii este usor si chiar cred ca nu face special - este multa, multa confuzie si in sufletul lui. Si cu siguranta ca nu ii este bine, de cele mai multe ori perioada premergatoare unei decizii este cea mai distrugatoare ...

Cred ca o separare ar mai linisti sufletele. Si mai cred in sfatul lui Accept - incearca sa iti construiesti o viata paralela cu situatia de acasa. Sa incerci sa traiesti singura, fara prezenta lui, cu copiii, cu prietenii tai, cu rudele tale. Daca sunt departe de tine, o vizita la ei cu copiii poate nu ar strica. Si ce daca el ramane acasa cu amanta - oricum si cand e acasa tot la ea se gandeste ... lasa amanta sa devina "nevasta".

Sa iesi din mediul asta incalcit, sa respiri aer curat cu oameni noi. Daca o facultate pare greu de inceput, atunci gandeste-te la un curs, la gym ... nu stiu, ceva care sa faci singura, ca si cum el nu ar mai exista in viata ta. Pare greu, dar lumea ta nu trebuie sa se invarta in jurul lui ... iti doresc multa puteres a treci peste situatia asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu nu cred ca e bine sa lase amanta sa devina nevasta si sa plece. Asta in cazul in care vrea sa ramana cu el, si asa mi se pare ca vrea. Dc. vrea sa ramana cu el, tb sa stea acolo infipta si sa nu ii lase aleilalte locul liber. Dc. pleaca, e buna plecata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Eu insist ca a spune ca esti de acord si a bate pe umar cand de fapt gandesti diferit, nu e un semn de prietenie sau pretuire reala.


n-am spus sa spui ceva diferit de cum gandesti, ci sa fii atenta ca nu cumva sa jignesti prin felul in care spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

si ca sa zic ceva si la subiect :D, sunt mai multe posibile raspunsuri:
- pentru ca nu stie ce vrea
- pentru ca ii e foarte bine asa
- pentru ca langa tine are ceva si langa ea altceva
- pentru ca, asa cum ti-a zis, ii e mila sa va lase pe tine si copiii

insa problema ta nu ar trebui sa fie de ce face el ce face (ceea ce e incorect, clar!!), problema ta ar trebui sa fie cum te simti tu exact in situatia asta si cam cat esti dispusa sa tolerezi, pana unde poti merge cu acceptarea, astfel incat sa nu regreti nici acum, nici peste 20 de ani.

nu-i usor, dar cumva trebuie sa-ti asumi o decizie, nu-l poti lasa pe el sa hotarasca ce e de facut. in ce priveste viata ta, tu trebuie sa hotarasti si tu vei fi responsabila pentru consecinte.
adica nu ai voie sa zici peste cativa ani ca "din cauza ta a iesit asa". nu, el e responsabil de partea lui, dar ceea ce faci (sau nu faci) tu, tu esti responsabila.

in tot cazul, capul sus, genunchii drepti si privirea inainte!

Mergi la inceput