de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodora77 spune:

Sunt f atenta la ce spuneti , si aveti dreptate ca m-am umilit destul , stiu asta. I-am spus si aseara sa plece ca eu cu forta nu il tin , tot repeta ca lucrurile se vor rezolva si ca nu vrea sa ne paraseasca ; spune ca a terminat cu ea , ca au avut o discutie si e gata. Stiu ca nu e asa . O problema mare este ca aceasta casa in care locuim este casa lui pe acte adica cumparata de parinti lui inainte de casatoria noastra, e si casa ca mostenire si a fratelui lui, nu este casa mea; parinti mei locuiesc in alt oras ; as pleca eu, dar ai mei stau f departe. Toata familia lui este impotriva acestei relatii , toti prietenii , il preseaza toata lumea sa nu faca vreo prostie si sa ne lase. Eu din casa asta nu plec, aici am crescut copii mei, aici e locul meu , sa plece el, dar nu vrea , nu poate , nu stie. Cred ca ii mai acord o luna , doua si apoi daca vad ca lucrurile tot continua asa si nu o lasa pe femeia aia bag divortul. Nu, nu voi deveni genul de femeie sa tolereze infidelitatea lui la nesfarsit. Da, amanta l-ar primi , daca este adevarat ce spuneti ca de fapt ea face un lucru constient pt al pastra) , cu tot cu copii daca s-ar putea, ea are o situatie materiala buna, mai buna decat a nostra . Nu, nu voi mai tolera mult, ceva voi face pt ca nu mai pot. Dragoste cu mine a vrut sa faca acum cateva seri si i-am intors spatele.Nu , nu ma mai duc eu la el sa il mangai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Si uite asa ajungem la clasicul motiv romanesc al femeii care accepta umilinte crude de dragul unei case. Permite-mi sa-ti spun ca exact asta e educatia pe care o dai fetei tale...sufera mama orice mizerie de dragul unei case. Ar tb sa o inveti sa fie puternica si luptatoare, sa-si apere demnitatea si sa fie capabila sa-si ia viata in maini. Sincer puteam sa inteleg ca o faci din dragoste, dar pentru o casa :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nu e chiar asa de simplu, poate dragostea romantica nu e atat de importanta in viata fiecarei femei. Nu oricine isi poate lua "viata in maini". Mamele singure au probleme financiare in mod tipic si nu's de neglijat cand ai copii, e f. greu.Pana la urma, in unele cazuri, dc. sotul nu se poarta urat acasa (batai etc.), eu inteleg femeile care pot tolera infidelitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Teodora, mama mia! pei ei au discutat niste probleme asa in lipsa ta si au facut planuladicasa il ia cu totul si...la naiba cu tine!(sa ma scuzi)Offff. Timp da-ti tie, oricum nu te presa, e suficient dc renunti la plans, implorari, confidente si sa te oferi pe tava,nu mai zic de atacuri de panica. Incearca sa te linistesti, asta eun bun inceput. Iar apoi pt ca tu esti cea care traverseaza acest necaz si pt ca tu stii cel mai bine cum sta treaba, analizeaza calm tot, sa iti tragi niste concluzii corecte, rationale. Gandeste-te la tine si la copii, vezi-ti de casa, de tine si de copii pana te dumiresti de tot si de ce vrei cu adevarat si cum le poti face fata piedicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Perfect de acord Ruxij, dar atunci de ce te mai plangi? E o afacere si o tratezi ca atare. Fiecare cu mama lui, impartim o casa de dragul copiilor si atat. Poate sunt cinica dar fata asta chiar pare o fata onesta si buna si atat de inocenta si victima a conceptiilor astea invechite. Si fata ei vede asta si o sa creada ca e normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Si uite asa ajungem la clasicul motiv romanesc al femeii care accepta umilinte crude de dragul unei case. Permite-mi sa-ti spun ca exact asta e educatia pe care o dai fetei tale...sufera mama orice mizerie de dragul unei case. Ar tb sa o inveti sa fie puternica si luptatoare, sa-si apere demnitatea si sa fie capabila sa-si ia viata in maini. Sincer puteam sa inteleg ca o faci din dragoste, dar pentru o casa :(

Marina


si pentru mine ultima postare a fost o dezamagire...

Teodora, intra pe la topicurile cu parinti singuri, mame divortate cu 2 copii (sunt si eu una), care nu am trecut prin umilinita prin care insisti tu sa treci acum..... e greu, uneori zici ca nu mai poti, nu te mai descurci financiar, dar seara cand pui capul pe perna, nu ti-e rusine de situatia in care traiesti, nu te simti in compromis .... ai fruntea sus, ca nu ai mancat kkt pt un spatiu locativ, un cvasi-sot si o relatie de convenienta care o pastrati de "dragul copiilor". Tu te gandesti o secunda la ce exemplu esti pentru ei? Scuze de exprimare, stiu ca imi iau cartonas, insa asta e.

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

hai sa fim seriosi, putine sunt cele care se hotarasc in 2-3 zile/saptamani/luni ce au de facut.
sunt etape de trecut, noi pe forum habar n-avem de chiar tot ce se intampla. si, asa cum sunt situatii in care nu s-a mai putut face nimic, tot asa sunt situatii ce au fost rezolvate si protagonistii sunt acum bine-merci impreuna, eventual cu ceva copii in plus.
inteleg sa-ti spui parerea, dar radicalismele asta mai mult strica decat ajuta, dupa parerea mea.
Teodora si asa e foarte trista, zau ca nu pricep la ce-i foloseste un sut suplimentar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Buli, situatia nu e noua, sotul are de ceva timp o relatia cu amanta.
De ceva timp teodora sufera cumplit.
Nimeni nu vrea sa o loveasca, ci vrem sa-i atragem atentia ca a venit momentul sa ia atitudine.
Poate ne doare pentru ea si faptul ca ea mai vrea 1-2 luni sa traiasca in stilul asta ni se pare inadmisibil. Pentru ca este un om bun, si merita mai mult decat acest barbat al ei care mai are putin si-i induce starea de vinovatie ca are amanta. Sper sa nu urmeze asta, pentru ca a-l intelege asa cum e face ea.... e peste puterile de intelegere a majoritatii dintre noi.

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Perfect de acord Ruxij, dar atunci de ce te mai plangi? E o afacere si o tratezi ca atare. Fiecare cu mama lui, impartim o casa de dragul copiilor si atat. Poate sunt cinica dar fata asta chiar pare o fata onesta si buna si atat de inocenta si victima a conceptiilor astea invechite. Si fata ei vede asta si o sa creada ca e normal.

Marina

Oamenii se plang, chiar dc. alege asta, nu inseamna ca nu sufera sau ca ii convine, alege ceea ce i se pare ei raul cel mai mic. Ar fi bine ca cc copiii sa nu vada situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Ruxi, copiii vad situatia.
O vad atat de bine si de clar, sunt atat de afectati, incredibil.
Nu degeaba s-a nascut Copilul captiv, nu?Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput