*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (127)*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

Fluturasa, multumesc de pontul cu cartea.O sa ma uit prin librarii sa vad daca o gasesc.

_
David (10 noiembrie 2008) de Alina.
Poze cu comoara mea

Povestea povestilor
www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=609325" target="_blank">


malinas poti sa o comanzi online chiar de la editura respectiva, eu am comandat de multe ori si sunt seriosi, dureaza putin mai mult ca sunt din craiova.




Mami fericita si implinita de Iulia si Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Ramo acum sa nu crezi ca iar am ceva cu tine...dar...am vazut ca ii dai Sarei ceai de sunatoare, am citit despre el si chiar si la adulti nu se recomanda mai mult de 3 cani mici ca de cafea pe zi, nu se foloseste mai mult de 2 luni, trebuie sa faci 2 saptamani de pauza si de asemenea atata timp cat ii administrezi ceai de sunatoaret trebuie sa o feresti de soare pentru ca pot aparea reactii de fotosensibilizare etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Raluca, mersi, nu stiam...ii dau dinainte de revelion...1 plic de sunatoare + 1 plic de tei la 500 ml apa....nu-i dau in fiecare zi...facem pauze in care bem apa, dar f putina.
O sa scot sunatoarea si sa vad ce bag...macese, merisor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Ramo cu placere, dar uite am citit si de ceaiul de tei(stiam daor ca nu se da la baieteti) si uite ce am gasit cam peste tot pe internet
"Ceaiul de tei Banalul ceai de tei nu este deloc sanatos pentru copiii cu varste sub cinci ani, mai ales din cauza unor alcaloizi pe care ii contine. Derivatii colinici din florile de tei au un intens efect sedativ, chiar hipnotic (somnifer), asupra majoritatii copiilor de varsta mica, efect aparent de dorit mai ales in cazul celor foarte agitati. Dar substantele active din ceaiul de tei obliga creierul sa fie mai lenes atunci cand in mediu apar unii stimuli. Aceasta "lenevire este temporara si reversibila, insa poate avea alte consecinte nefaste asupra evolutiei sistemului nervos. Spre exemplu, un consum pe timp mai indelungat de ceai de tei poate face ca scoarta cerebrala sa se obisnuiasca cu modelul lent de reactie la orice stimul din mediu. Altfel spus, poate conduce la o nepasare generala, lipsa de motivatie, indiferenta si apatie. Acest model de evolutie a psihismului, chiar daca nu este evident observabil, se intipareste uneori destul de bine in temelia proaspat construita a mentalului si chiar a temperamentului micutului. La fel ca si in cazul ceaiului negru sau verde, starea de bine datorata modificarii starii de excitatie poate crea un prim model al dependentei psihice, crescand riscul la tabagism, alcoolism sau alte toxicomanii ale viitorului adolescent.

Acuma na, eu nu zic sa nu ii dai dar pare destul de periculos ce scrie pe acolo, eu de la pediatru stiam de sunatoare, de tei mi-a zis mama si am cercetat pe mess.Mai intrebi pediatrul ce ceai este bine sa ii dai pentru ca eu stiu ca majoritatea plantelor sunt interzise pentru gravide si copii mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Aoleuuu...nici teiul nu e bun?Chiar la munte era un medic cu noi si a zis de tei ca e ok...fii-mea nu bea apa decat f putina, de aceea ii dau ceaiuri.Sucurile de fructe facute de mine (morcov,mar) nu-i plac...citrice oricum nu-i dau pt ca se opareste f rau...deci ce sa-i fac?O sa incerc compoturi...sau ceaiuri de fructe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Ramo, ceaiurile au efecte negative daca le dai foarte concentrate, in cantitati mari sau perioade lungi de timp. Altfel, sunt chiar benefice. In plus, generatii intregi de copii au fost crecute cu ceaiuri si, in afara de unele plante otravitoare, nu am auzit sa fi murit sau sa se fi imbolnavit cineva.
Sugestia mea este sa iei mai multe tipuri de plante si sa ii dai in fiecare zi alt tip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Sambata mergem la cumparaturi si o sa cumpar mai multe feluri de ceai.

Fetelor, la noi nu a ajuns Mosul DC.Va spun, ca Mosul sa nu creada ca a ajuns si nu multumim, probabil s-a facut vreo incurcatura la posta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Buna seara,

Multumesc pentru raspunsurile primite la intrebarea mea cu vorbitul. Bine de stiut ca nu doar Ale e mai lenesa la capitolul asta. Sper ca e vorba de lene si ca de putut va putea pronunta cuvintele atunci cand ii va veni si ei cheful.

Am mai citit din urma, in primul rand Corina, tie iti spun ca ma bucur ca Patrick e ok, nu e vorba de vreo malformatie si nu necesita operatie. Stiu cum e sa ai gandul operatiei si nu doresc nimanui.

Amalia, ma bucur ca Luca e bine cu degetelul. Sa vezi si sa nu crezi, Ale in 31 dec seara, pe la 18 a cazut si si-a sucit piciorul... m-am gandit la tine si Luca. Din fericire a schiopatat putin in seara aceea si a doua zi pana pe la 11-12 dimineata dupa care subit i-a trecut. Am banuit-o si de manifestari artistice, mai ales ca nu se invinetise, umflase.. nimic. Oricum, pe cand ne imbracam sa mergem la ortoped, cu speranta sa fie careva in 1 ian. constatam ca nu mai are nimic.

M-ati distrat cu ceaiurile, noi bem la greu in familia mea, maciese,sunatoare,tei...ceaiul de sunatoare e preferatul meu. Si stam bine cu sanatatea, si eu si parintii. E adevarat ca e plin Internetul de tot felul de articole, dar eu as fi curioasa sa vad un studiu stiintific despre ceaiurile astea "daunatoare". Sa vad eu cum au demonstrat ei ca un copil care mic fiind a consumat ceai de tei a ajuns alcoolic la maturitate. De fapt nu unul, ci o gasca de copii in proportie semnificativa pentru ca studiul ala sa poata trage o asemenea concluzie generala. Daca aveti link pe undeva...va rog.

Intreba cineva de lichide, Ale bea o gramada de apa mai nou, stie sa zica "apa" si daca aia stie, aia cere :) Dimineata baga un 330ml lapte praf din ala pentru 2+ ani, seara inca 330ml daca nu mai mult. Peste zi, in general, are apa in cana cu pai si se serveste de cate ori vrea, spre seara e cam goala cana, deci inca vreo 250-300 ml, plus supa de la praz, portie egala cu a mea/a bonei - rade tot. Eu am senzatia ca bea chiar prea mult, dar medicul a zis ca e ok.

Cu constipatia si la noi e jale, din octombrie de cand am fost cu ea in concediu, drum lung de 2 zile cu masina...pe drum nu a facut deloc nici la dus nici la intors, acolo a fost ok, iar de cand ne-am intors e nasol, o data la 3-4 zile. Eu am senzatia ca se tine sa nu faca. Sau a durut-o o data cand a facut dupa drumul acela si apoi a invatat sa se tina, sau pur si simplu s-a prins ea ca poate controla treaba asta, nu stiu, dar cert e ca o vad ca i-ar trebui si totusi nu face, iar peste 2-3 zile cand face, normal ca e dureros si uite asa, cerc vicios. Nu stiu cum sa procedez, de olita sau reductor sa n-auda, sta max 5 secunde, alimentatia e bogata in fructe, fibre, ii dau si ulei de in de-o saptamana si inca nimic.

O noapte linistita va doresc,
Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

Ramo eu nu-i dau ceai lui Eduard, doar cand are scaune f moi ii dau ceai de menta. Nu e mare fan pt ca nu i-am dat niciodata. Pe aici nu se recomanda ceai la copii nici macar pentru colici. Ce-am mai tras cu el cand avea colici as fi dat orice pt ceaiul acela anticolici, nici nu mai stiu cum ii zice. Ceai de tei nu am gasit aici, sunatoare parca am vazut ceva da nu-s sigura (cred ca-i St John's Wort). Ideea e ca nu am avut acces la ceaiuri de plante, nu i-am dat si nu-i bai ca bea apa. Eduard bea cel putin 500 ml lapte si apa cat cuprinde, are zile si zile, nici nu i-o mai masor. Bea apa f bine din cana direct, cand se satura incepe sa o bolboroseasca sau sa o scuipe. Ii mai dau si sirop de coacaz negru, il diluez cu apa calduta, ii place f mult dar nu-i dau decat cand e racit. Ai incercat sa-i dai sucurile facute de tine diluate cu apa? Aici se recomanda o zecime suc. Sucul de fructe contine zahar si acizi care conduc la carii dentare, dar diluate asa e cat de cat OK.

Malinas votat.

Fluturasha multumesc pentru sfaturi, ca ti-ai facut timp...stiu cum e. Si Eduard se joaca cu apa, il pun in cada cu tot felul de galetute si capace si toarna apa dintr-una in alta, il relaxeaza intr-adevar. Doar tr sa am grija din cand in cand sa mai dau drumul la apa calda sa nu se raceasca prea rau apa in care sta. Se consuma si la noi o gramada de apa, dar daca e copilul happy ce mai conteaza. Ii mai pun apa in cadita lui bb da se uda pe haine si face numai apa peste tot.

Mav ma bucur ca sunteti bine, mai zi-ne de baieti! Poti trimite te rog cursul acela pe mailul comun .

Otilia si zici ca Elisa nu are putere prea mare...norocul Iuliei. Chiar azi Alex si-a luat niste palme peste burta. Nu pot fi intotdeauna pe faza si cateodata vin exact cand nu ma astept. Ghinionul lui e ca Eduard are niste palme grele, e asa de robust si puternic ca ma gandesc cum o sa-i fac fata in cativa ani. Cand are chef de harjoneala nu stiu cum sa-l mai temperez ca pur si simplu nu-i fac fata. Daca as reusi sa-l fac sa inteleaga ca nu-i bine sa fie asa de brutal ar fi o mare realizare, dar deocamdata nu am reusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Neata,

Am elucidat misterul cu Mosul!

I-am dat sucurile facute de mine si diluate...fara succes.Acum i-am facut ceai de lamaie si alte fructe, s-a strambat la prima gura...daca nu bea o sa-i pun un pic de miere.

Mergi la inceput