*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (127)*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

ramo, giney, aleinad,Darling, multumesc de voturi.

fluturasha, parca scria ca nu au pe stoc cartea, dar o sa mai arunc o privire.

Ralukutzza, ce de informatii legate de ceaiuri.Habar nu aveam.Este drept ca DAvid nici nu bea, dar sincer nu m-as fi gandit ca pot fi atat de periculoase.Despre ceaiul de tei stiam ca nu e bine sa-l dai copiilor mici, dar despre sunatoare habar nu aveam.Oricum una dintre colegele mele de munca este din argentina si mi-a zis zilele trecute cand i-am dat sa bea ceai de soc si i-am aratat ce este socul, ca este uimita ca noi facem ceai din orice planta.Mi-a zis ca are acasa arbusti mari de soc, ca miros placut florile, dar niciodata nu ar fi facut ceai din ele.

Camelia, ceiul de musetel eu stiu ca e bun pt constipatie.Cand era David bebe mic si avea probleme, ii faceam laptele cu ceai de musetel si imediat se rezolva problema.Daca tot suntei fani ceaiuri, ma gandesc ca merita sa incercati.


www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=609325" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Malinas eu pana acum nu m-am informat de ceaiuri pentru ca eu nu i-am dat niciodata Biancai, pediatrul nostru nu este de acord sa ii dam ceaiuri ca nu au nici un aport nutritiv si mai mult majoritatea plantelor din care se fac ceaiurile sunt medicinale adica sunt facute pentru tratarea unor anumite afectiuni si nicidecum pentru uzul zilnic, de ex sunatoarea este pentru depresii, anxietate etc (scrie in prospect)iar teiul pentru afectiuni respiratorii, are si efect sedativ etc.
Am citit mai mult acum ca am vazut la Ramo de sunatoare si stiam de la mama care a patit-o ca da reactii de sensibilizare si nu mai poate sta la soare.Oricum articole destule am gasit pe net cu mamici care spun ca le-a indicat medicul sa nu dea ceai de tei la copii mici si de asemenea am citit ca nici un ceai din planta medicinala nu se poate administra mai mult de 2 luni la rand.
eu nu spun nimanui sa nu le bea, sau sa bea mai putin, eu spun doar ce am citit... si parerea mea ca de o planta considerata cu efect de medicament asupra organismului si care este destinata (conform prospectului)tratarii unor afectiuni nu poti abuza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Malinas sper sa gasesti cartea. Va mai dau un link pentru o carte interesanta http://www.librarie.net/carti/128973/Activitati-pentru-copii-mici-ani





Mami fericita si implinita de Iulia si Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Ralukutzza, multumesc mult pt informatiile privind ceaiul de sunatoare.Acum realizez ca asta e o problema pe care eu o am. De cand am incepu munca beau tot felul de ceaiuri, iar timp de o luna am baut 2-3 -4 de ceaiuri de sunatoare pe zi.M-am umplut de coji pe fata si de tot felul de bubite, dar am zis ca este de la ceaiul verde, deci am renuntat la el si am baut in continuare ceai de sunatoare, de soc, etc.Cand am vazut ca pielea mea se tot descuameaza am renuntat la ceiul de sunatoare si am inceput sa beau ceai de 3 frati patati, fiind sigura ca am facut o dermatoza sau o alergie la frig (am mai facut si altadata).Dar acum realizez, dupa ce ai scris tu, ca e din cauza ceaiul de sunatoare si a soarelui, fiindca imi amintesc ca in urma cu vreo 10 ani am avut o problema similara declansata de la o crema de fata care sensibiliza foarte tare pielea si era interzis sa iesi afara fara crema de protectie.Tocmai ma gandeam ca ar fi cazul sa ma duc sa vad un dermatolog si sa-mi fac un set de analize. O sa fiu mult mai atenta de acum inainte, in ceea ce priveste ceaiurile. Ideea este ca pe cutia mea de ceai de sunatoare, pe care o am in birou, nu scrie nimic despre ce ai zis tu, ca poate m-as fi prins.Este de la Celmar.Eu am ales sa beau ceai de sunatoare pt problemele mele cu stomacul.Multumesc


www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=609325" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

Fluturasha foarte interesant situl recomandat de tine. L-am tot frunzarit si imi place mai ales ca livreaza si in strainatate. F util . "Cand apare copilul" de Dolto e si pe mailul comun. De abia astept sa o citesc!

Mav trimit acum PM cu detaliile poate cand ai cumva timp sa trimiti cursul acela. Nu e graba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Eu am gasit la Carrefour cartea de care a scris FLUTURASHA. Mai erau si altele de la aceeasi editura, exact la pretul de pe net.

Da, asa e cu ceaiurile, trebuie mare atentie. N-am patit, dar am auzit. Copiilor nu le-am dat ceaiuri decat in perioada colicilor si cand au mai avut diaree am incercat sa le dau ceai de menta, dar nu au baut.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Malinas ma bucur ca informatiile te-au ajutat...uite cel mai detaliat despre sunatoare am gasit aici un articol scris de un medic http://www.farmaciata.ro/farmacia-naturii/item/388-sunatoarea-un-antidepresiv-natural.


Fetelor voi ati facut Varilix cozonaceilor?pediatra noastra ne-a spus sa il facem mai ales ca merge in colectivitate.Am fost cu ea pentru controlul de 2 ani, are 12.100 kg, 88 de cm si PC 47.Nu este cam mic PC, puii vostrii ce PC au avut la 2 ani? si nu este si cam micuta de inaltime ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

hello fetelor!va citesc seara ,insa nu mai am putere sa scriu...acu ma preg sa merg la job dar imi "rup" 5 min sa ma bag si io in seama...

ceaiul-noi nu suntem bautori mari de ceaiuri,doar cand am io colici bag un ceai de musetel cu muulta lamaie;lui ale nu i-am dat ceaiuri pana acum ,nici macar sucuri,am incercat sa-i dau de cateva ori si nu-i plac ,il tin pe apa plata ,lapte si am zis ca mai astept cativa ani si il trec direct pe vin..ceaiurile daca ma gandesc mai biiine sunt vazute cu ochi critic pe aici...ca si medicamentele ,total interzise sub 2 ani,2 ani juma,deci cine e racit ,tuseste...bea apa multa sa-si fliudifice treaba aia mucoasa ...si se umidifica aerul in camere...in caz de febra -paracetamol,in caz de urgente -la spital cu medicatie serioasa sub control..e interzis siropul de tuse ..

a mai scris amalia un mesaj referitor la ce dam,cat,cum...si scria ca cheia succesului este echilibrul...nu se moare din o gura de cola sau o bucata de carne de porc sau slnaina sau io mai stiu ce...al meu aseara dupa cina,urla ca vrea si el cafea..asezat la masa ca noi etc etc...i-am pus trei stropi in canita cat sa guste si sa fie fericit ,vad ca e bine mersi..zburda..la fel cu tot..o gurita de bere ,molusti ,primeste fff putin cat sa vada ce e si sa guste,ma ref la toate chestiile "interzise"...ma rog...

acu plec pe bune,fetelor apa e buna ,e cea mai buna...pt fizic si psihic,vb de astia mici..

uaa numai un pic,perluta si de la mine:

ale vezi ca ma asez io pe scaunul tau daca tu il ocupi pe al meu

nuuuu..

cum nu?de ce?
mama,tu ai fundul maree,il rupi..
(traducere din it)


va puup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza
Fetelor voi ati facut Varilix cozonaceilor?pediatra noastra ne-a spus sa il facem mai ales ca merge in colectivitate.Am fost cu ea pentru controlul de 2 ani, are 12.100 kg, 88 de cm si PC 47.Nu este cam mic PC, puii vostrii ce PC au avut la 2 ani? si nu este si cam micuta de inaltime ?

Eu nu i-am facut niciun vaccin suplimentar si nici nu-i fac. Iar pentru varicela chiar nu-i vad rostul. Boala nu-i de speriat, iar imunitatea naturala e cea mai buna.

Pentru masuratori ... uite aici poti vedea exact cum sta. Dar mie mi se par super ok. www. parinti . com / modules . php? name =Grafice (fara spatii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui cherieactiv
ale vezi ca ma asez io pe scaunul tau daca tu il ocupi pe al meu

nuuuu..

cum nu?de ce?
mama,tu ai fundul maree,il rupi..
(traducere din it)


Total baiatul! Asta imi aduce aminte de Bogdan care m-a intrebat pe la vreo 3 ani "Mami, tie cand iti cresc tzitzile ca la femeile adevarate"

Mergi la inceput