Strumfi de iul-aug 2007 (207)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Vivela ms de promptitudine....si ca nu m-ai facut gospodina

Mada de la sarcina...deocamdata se rezuma la nodul in gat, sper sa nu se dezvolte in mai mult.

Timi de-abia astept sa ne povestesti din experienta noua. Cred ca fetele vor fi bucuroase sa te aiba numai pentru ele o perioada.

mami de Matei 28 iulie 2007 si (DPN 26 august 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Eu iar am disparut ca magarul in ceata da' oarecum motivat.
Am fost super nani, pe langa ai mei l- am mai avut si pe nepotelul meu de o luna juma. Acum o inteleg pe Kariris. Jos palariaca ti- ai pastrat simtul umorului cand in cap iti plang ambii bebelusi. Dar, sincer, mi- a si placut, erau tare scumpi dand amandoi din picioruse.
De citit poate recuperez si eu maine.
Noapte buna.

PS astazi am mancat fasole. Vad ca bebe nu are nimic deocamdata. Imi era asa o poftaaaa dupa atata carne. Mititelul, profit ca nu a avut colici.
Maine intentionez o supica usoara, sa dreg busuiocul

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

La multi ani celor care isi serbeaza ziua numelui!
La multi ani Iris!
La multi ani Andreea Ioana!
La multi ani Anya!
La multi ani Ioana75!
La multi ani Ioanaiub!


Timi bafta multa, mutare usoara, adaptare si mai usoara .

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata

astazi dau asa: , fiecare sa aleaga ce vrea pentru ca azi .... .... e ziua lui David

acum sa fac bagaje .... plecam la Victoria

PS: multumesc de urari pentru onomastica

Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza.............
timi, bafta maxima.....e o minune de tara din cate am auzit, ca doar acolo imi tzin banii in conturi
dana, chiar ma gandeam ca n-ai mai scris.

cat despre ciocolata belgiana...... tocmai s-a terminat stocul pe care l-am adus

in alta ordine de idei nu mai pot pleca la Dorna pen'ca aseara am aflat ca fetitza prietenilor nostrii, cu care andrei s-a jucat/pupat(la insistentele parintilor), a facut VARICELA. nu cred ca exista vreo sansa ca andrei sa nu faca. cand ne-am vazut era purtatoare de virus, asa ca banuiesc ca i l-a transmis si lui andrei, care acu-l coace la cald. cum e cu varicela asta?

si mai am o intrebare: daca nasul lui andrei a fost la noi, andrei posibil purtator de virus, dupa aia nasul s-a dus la o prietena care are un copil.e posibil ca nasul sa fi dus virusul pe care andrei il avea la incubat, la baietelul prietenei????????????.adica cum se transmite virusul(sau ce e)?

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

La multi ani sarbatoritelor si sarbatoritilor de astazi .

La multi ani, David (ioanaiub)!
Ioana, calatorie placuta si distractie maxima sa aveti .

Dana, pofta buna . eu am mancat si mananc de toate, inclusiv din cele "interzise". Slava Domnului, damian n-a avut colici.
acum i-am pus intr-un castronel, pe o paturica pe jos, niste felii de mar aburit si para, se serveste singur baiatul. nu mai vrea sa ii dau eu in gura, vrea singur. asta ca sa-mi faca in ciuda, ca am zis ca autodiversificarea nu-i de noi, ca n-am nervi si inima sa-l vad vreodata inecandu-se. vad insa ca se descurca admirabil. maine-poimaine imi cere si o cola, sa se duca mai bine pe gat mancarea .

chiar asa, Kariris, pe unde esti? sper ca sunteti bine cu toatele, si tu si fetele tale .

ma duc la doftor sa iau aviz pt david. de luni luam incercam si noi s-o luam de la capat cu gradi. sper ca doctorita sa nu faca ochii mari ca ii cer aviz pe neve, ca n-am si "subiectul" avizarii cu mine. sper sa ma creada pe cuvant ca e bine si apt de colectivitate.

mada, multumesc de cuvintele despre Damian . pe bune ca habar n-am sa umblu cu photoshopul, singura interventie a fost sa mai luminez putin poza, din picasa. si asta pt ca in camera nu era lumina suficienta si n-am vrut sa fac poza cu blitz. incerc sa-l evit la maxim, sa-i protejez ochisorii si oricum, nici pozele nu ies din cele mai bune cu blitz.

ma duc ca se oftica damian ca ii aluneca din mana bucata de mar .





Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

neatza.............
timi, bafta maxima.....e o minune de tara din cate am auzit, ca doar acolo imi tzin banii in conturi
dana, chiar ma gandeam ca n-ai mai scris.

cat despre ciocolata belgiana...... tocmai s-a terminat stocul pe care l-am adus

in alta ordine de idei nu mai pot pleca la Dorna pen'ca aseara am aflat ca fetitza prietenilor nostrii, cu care andrei s-a jucat/pupat(la insistentele parintilor), a facut VARICELA. nu cred ca exista vreo sansa ca andrei sa nu faca. cand ne-am vazut era purtatoare de virus, asa ca banuiesc ca i l-a transmis si lui andrei, care acu-l coace la cald. cum e cu varicela asta?

si mai am o intrebare: daca nasul lui andrei a fost la noi, andrei posibil purtator de virus, dupa aia nasul s-a dus la o prietena care are un copil.e posibil ca nasul sa fi dus virusul pe care andrei il avea la incubat, la baietelul prietenei????????????.adica cum se transmite virusul(sau ce e)?

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"



mychy, nasol .

eu stiu ca varicela asta, sau varsatul de vant, se transmite prin picuri de saliva ff usor. deci cred ca ati pus-o de boala. stiu ca e transmisibila - cel mai mult cu 2 zile inainte de eruptie si in timpul eruptiei, pana incep sa cada bubele (mama cum suna, eu nu-mi pot imagina cum pica bubele ).
mie mi-e tare frica de asta, ca cica n-am avut, deci cand o face david o fac si eu. .
stiu ca e un subiect pe la printii intreaba, fetele ziceau de aciclovir ca stopeaza aparitia bubelor. dar stiu si eu daca e bine sa stopezi? sa nu dai in altele. zic si eu, habar n-am. ca cica virusul varicelei e cam acelasi cu cel care declanseaza zona-zoster mai tarziu. ma intreb si eu ca nestiutoarea daca nu cumva e mai bine sa lasi varicela sa se manifeste in exterior prin bube decat s-o acoperi bine in interior si mai incolo....



Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

inca n-am plecat , nici bagaje n-am facut, decat pe jumatate, dar azi sunt de servici la telefon

am vazut ca Mychy intreba de varicela ... ai mei au avut, toti, prima data David si dupa 2 saptamani (atat e incubatia) Mara si sotul. ea a facut o forma mai usoara, doar cateva bubite, la sot a fost mai grav, febra mare si eruptie foarte puternica
eu n-am intervenit cu medicamente, decat antitermice si mixtura mentolata pe bubite, ca sa nu se scarpine ... sotului i-am dat aciclovir, pentru ca a avut o eruptie foarte puternica, lui i-am dat si calmante pentru ca era foarte agitat si nu putea sa doarma
boala in sine nu e periculoasa si copiii fac forma usoara, mai grea e la adulti
deci Mychy, peste vreo 2 saptamani poti sa te astepti la varicela, sau poate nu, poate nu s-a molipsit

Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

buna dimineata
la multi ani ionilor!!!!sa fiti sanatosi si sa vi se implineaca toate dorintele!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Neata!
In primul rand La multi ani pt titi sarbatoritii de ziua numelui, si La multi ai pt David al Ioaneiiub
Si multumim si noi la randul nostru pentru urari!

Michy, asta e, stai calma, pana la urma e o boala a copilariei...
Si la Dorna nu puteti pleca in alta perioada, dupa boala, in caz ca o va face? Amanati un pic si gata.
Stiu ca la copii se manifesta mai usor, la adulti mai nasol, cum a fost si la sotul Ioanei. Uite nici eu nu am avut boala asta in copilarie (cred). Asa ca s-ar putea sa o fac... ZIc "cred" pentru ca eu stiam ca nici rubeola nu am avut, si cand mi-am facut analizele de sarcina, mi-au iesit anticorpi, cum ca as fi avut-o in trecut. Dar eu habar nu am cand.... asa ca cine stie, oi fi facut si varicela asta la viata mea...

Si cum e cu incubatia, 2 saptamani, si daca in 2 saptamani de la o posibila transmitere a virusului nu face, inseamna ca a scapat? Sau poate sa faca mai tarziu? (ma refer la incubatie, ca asa poate sa mai faca peste x luni/ani, din alta parte).

Vivela, eu am mai luat avize pe nv, pentru Andreea, in cazul in care avizele erau necesare dupa o perioada de vacanta, cum a fost cand au inceput gradinita in spetembrie, sau acum... Daca andreea nu avea nimic, i-am zis dritei ca imi trebuie aviz pt gradi, dar nu are nimic. Altminteri, cand a fost racita, a vazut-o, pe urma, cand i-am zis ca nu mai are nimic m-a crezut pe cuvant si mi-a dat aviz...
Deci nu vad sa fie probleme. Bine, si eu ca orice om cu bun simt, nu m-am apucat sa o pacalesc, iar dna dr ne cunoaste de mai bine de 3 ani...

Dana, wow, te-ai apucat de babysitting? bine ca te-ai descurcat cu 3 copii
Simo, sarcina usoara in continuare! Cu cat mai putine simptome care afecteaza confortul!

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput