De ce am ales cerealele Milupa

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yopyop spune:

Am ales Milupa, formula de lapte si cereale, la recomandarea pediatrului cand fetita nu se mai satura numai cu lapte matern. Avea patru luni si in doua zile slabise pana limita minima de kilograme, dar dupa ce am i-am introdus laptele cu cereale potrivite in completarea sanului in cinci zile a recuperat greutatea pierduta plus 500 gr. A crescut sanatos, frumos si armonios si aceste aspecte importante m-au convins ca, acum la baietel , a facut ieri 9 luni, sa aleg, fara a sta pe ganduri, cerealele Milupa. Am inceput cu cele recomandate pentru începerea diversificarii alimentatiei, continuand apoi cu urmatoarele specifice fiecarei etape a dezvoltarii.Inca il alaptez.Gustul delicat si textura fina au fost un alt criteriu important de alegere. Fetita a acceptat fara probleme formula de lapte praf cu cereale, dar baiatului i-au trebuit trei zile sa descopere gustul cerealelor, el fiind dependent de san lua o gurita mica si imediat cerea sanul. Am trecut la trucuri: i-am pus pe sot si fetita sa-l hraneasca si eu ieseam din bucatarie sa nu mai simta mirosul de lapte matern si asa de la o lingurita a ajuns la o portie intreaga; i-am pus orez simplu si in piureurile de fructe/legume, iaurt, branzica. Acum cu o burtica satula si linistita e un copil si mai vesel, mai nazdravan si energic si , ce e mai important si linistitor pentru toata familia, odihneste foarte bine ziua, el ianinte auzea si un ac daca cadea pe covor. Recomand si incurajez mamicile sa aleaga marca Milupa pentru o crestere sanatoasa a copilului lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutalore spune:

am ales cerealele milupa bio cu fulgi de orez pentru 4luni si ii plac tare mult.saptamina viitoare implinim 6 luni si avem deja pregatita cutia cu MILUPA BIO # CEREALE CU Faina bio de orez, gris bio de porumb, amidon bio de tapioca, vitamina B1. Sunt sigura ca o sa fie tare incintat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Buna ziua,

Noi folosim Milupa BIO fara lapte 3 cereale (orez , porumb, tapioca), dupa luna a 6-a.
La 6 luni cand am inceput diversificarea aceste cereale satisfaceau nevoile noastre. Andrei fiind alergic la proteina dn laptele de vaca, am fost nevoita sa caut cereale fara lapte. Pentru ca le-a indragit de la inceput le mai folosim si azi. Laptic in schimb, il prefera inca, pe cel de la mami.

O zi faina tuturor!

CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Nu am ales noi milupa, milupa ne-a ales pe noi.

Am incercat diverse sortimente de cereale si cele mai gustoase i s-au parut lui bebe cele de la Milupa. Am fost incantata sa ii ofer lui bebe un regim alimentar consistent in fier si am inceput de la 4 luni cu cereale cu banane datorita aportului de fier, vitamina C si calciu cu D3, zinc, complex de vitamina B necesare in metabolismul celular si acizi grasi pentru dezvoltarea creierului. Bebele meu are ceva probleme cu o intarziere motorie, cred ca genetica (am avut aceeasi problema si la fata care acum are 5 ani si la ea tot milupa a fost principalul) si pastram traditia. Milupa este un adjuvant perfect in etapa de crestere pe care o traverseaza si ma ajuta sa obtin rezultatele scontate din acest punct de vedere. Cerealele milupa, alaturi de suplimente alimentare cum ar fi calciu cu D3 si un tratament cu tonotil pentru mine sunt suficient sa am un bebe sanatos. In prezent este alaptat la san, fara supliment de lapte si deja am intrat bine pe mancare solida. Cerealele Milupa le serveste aproape zilnic cu iaurgel. La un paharel de iaurgel punem cam 4 lingurite de iaurt si apoi lins prelins cu burta in sus. Acum suntem la capitolul 8+ cereale fara lapte cu pere si banane.

Sincera sa fiu, cand le prepar mai gust si eu cate o lingurita inainte sa le combin cu iaurtul!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mElaine spune:

Eu am ales cerelele Milupa petru fetita mea pentru ca stiu ca sunt de calitate si biologice si- este normal sa cumpar ce e mai bun pentru copila mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cyucy spune:

am inceput sa-i dau cerealele Milupa intr-o joaca si de-atunci am continuat sa-i dau.ii plac mult mai ales in piureurile de fructe la micul dejun.pe langa ca sunt sanatoase,sunt si acceptabile ca si pret asa ca merita sa-ncercati sa le dati copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia.iorga spune:

De ce Milupa? Pentru ca e cea mai buna varianta pentru fetita mea de 5 luni.De la varsta de 2 luni am inceput sa ii dau lapte formula Milumil, dupa cateva discutii cu prietenele mele si o analiza amanuntita a cantitatii vitaminelor pe care le contine.I-a placut de la inceput asa ca am continuat cu ce este mai bun....(de aprox. o luna) primele mele cereale Milupa cu porumb si orez care o ajuta enorm in alimentatie - o satura si papa cam la 5 ore(nu la 3 ore cum papa laptele) si seara o ajuta sa doarma mai bine pentru ca nu isi strica somnul prea des.Si fiindca Alexandra este cea mai importanta fiinta pentru noi am decis sa incercam si cerealele Bio fara lapte cu fulgi de orez- care ii plac la fel de mult.A invatat cu ocazia asta si sa pape cu lingurita , ii plac si ii tine de foame destul de mult timp .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

eu beau laptic milumil junior de la 1 an, acum am 2,5 ani. imi plac si cerealele milupa de cand eram bebe mic, acum ca am mai crescut le pap pe cele cu musli si banane, iar biberonul cu ic (laptic) nu-mi lipseste dimineata si seara, e singurul laptic de care nu m-am plictisit, cateodata il cer si la pranz

Ana Talia
adica Ioana Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alirin99 spune:

Cine este fericitul castigator al scaunelului de la concursul De ce am ales Milupa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alirin99 spune:

Imi pare rau! De fapt, concursul se incheie in ianuarie sau februarie? Am gasit ambele variante postate, dar cred ca e o greseala. Februarie apare in acest topic.

Mergi la inceput