Montessori Margeanului

Montessori Margeanului | Autor: vrabiuta

Link direct la acest mesaj

Mamici dragi, are sau a avut cineva copilul la gradinita Montessori din zona 13 Septembrie - Margeanului?
La telefon mi-au spus ca e infiintata recent (in octombrie). Directoare este doamna Negreanu, presedinta asociatiei Montessori. La grupa mica au doar 2 copii, ceea ce mie imi convine. Cu toate astea, nu pot sa nu ma intreb de ce sunt atat de putini copii inscrisi. O informatie din interior ar fi mai mult decat binevenita.

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

am fost la gradinita in vizita, prima impresie e foarte buna. spatii largi, materiale excelente, o educatoare tanara si draguta. au firma de catering pentru pranz si gustare. au o curte cam mica in fata, dar compenseaza cu niste terase unde cred ca se pot da si cu bicicleta daca vor. eu o sa imi inscriu piticuta acolo, dar astept in continuare pareri. sau intrebari, dupa ce ne acomodam si noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Si noi ne indreptam tot catre Montessori, in toamna asta; nu stiam ca exista si a doua, stiam doar de cea de la Foisor.
Saptamana asta o sa mergem si noi sa vizitam. Zona 13 septembrie ne convine de minune ca e in drum spre serviciu.

Merci mult de informatii, au picat la tanc si au fost foarte utile.

Tot ce pot sa iti spun in schimb este ca sora mea a colaborat cu mai multe gradinite, printre care si Montessori de la Foisor si insista sa o dau pe fetita acolo. A zis ca metoda lor este foarte uitla pentru copii, un mediu foarte bun pentru primii ani de colectivitate (mi-a dat ea niste explicatii specializate -este psiholog-pe care sincer nu le mai tin minte acum dar cert este ca m-a convins )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna moonchild!
poate ne facem colegi de gradinarit :) daca mergi in vizita, poate scrii aici si cateva impresii :)
din cate stiu mai este inca o gradinita montessori in bucuresti, in militari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Citat:
citat din mesajul lui vrabiuta

buna moonchild!
poate ne facem colegi de gradinarit :) daca mergi in vizita, poate scrii aici si cateva impresii :)
din cate stiu mai este inca o gradinita montessori in bucuresti, in militari.


Buna vrabiuta! Saptamana viitoare mergem la vizionari la ambele Montessori (n-am gasit nici o informatie despre cea de-a treia ca m-as duce si acolo) si o sa iti scriu impresii.
Ar fi fain daca am fi colegi..voi de cand vreti sa incepeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

noi am vrea sa incepem saptamana viitoare, astept sa iasa rezultatele analizelor pentru gradinita.
daca locatia nu este o problema, probabil ca voi veti merge la cea de la foisor, care are mai multi ani de experienta si unde lucrurile deja sunt asezate. aici e inca la inceput, mai sunt lucruri de pus la punct, dar pentru noi e foarte ok asa.

tine-ma la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

gradinita din militari este casa montessori
http://www.gradinitebucuresti.ro/index.php?c=-2&s=6&g=443
nu stiu daca se considera reclama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Merci vrabiuta pentru link, o sa programez si acolo o vizionare desi pretul e mult mai mare (1600 in loc de 1000-1100).

Sincera sa fiu si noua ne convine ca zona cea din 13 Septembrie dar deocamdata sunt un pic dezamagita de convorbirea pe care am avut-o cu Directoarea la telefon..care a fost ceva de genul:

Eu: "Buna ziua, am sunat pentru o vizionare la gradinita dvs..."..etc(amanunte despre copil)
Dir.(mi-a zis ceva de genul): "Pai, nu stiu, ca sa vedem cum discutam, stiti ceva de metoda Montessori?"
Eu: "Da, sora mea a lucrat in colaborare la o gradinita M si ea ne-a recomandat metoda .."
Dir.(ceva de genul):"Aaa, la care gradi. a lucrat, la a lu' X (directoarea de la alta gradi)?"
Eu: "Nu stiu a cui ..cea de la Foisor..."
Dir.(citat exact): "Pai si nu puteti sa o dati acolo?"
Eu: "Ba da pot..dar de ce ma intrebati..este vreo problema cu inscrierea la gradinita dvs? Ca ne-ar conveni mai mult zona"
Dir. (citat exact):"Aaa, nu e nici o problema, ma gandeam ca e mai usor acolo fiindca aveti cunostinte"
...

In fine, discutia a mai continuat un pic, eu intreband daca conteaza la inscriere sau la felul in care va fi tratat copilul meu faptul ca am sau nu "cunostinte"...

Nu o sa ma bazez doar pe discutie, o sa merg si la fata locului sa vad ce si cum, totusi ne convine zona (noi lucram la Magurele)..dar deja are o bila neagra...

Te mai tin la curent..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

neatza!

directoarea nu m-a convins nici pe mine la telefon. nu are abilitati de PR, nu stie sa isi prezinte avantajele si sa convinga pe cineva sa cumpere serviciile pe care le ofera. abia cand am stat de vorba fata in fata m-a convins. este o persoana in varsta, care a lucrat o viata in educatie, care mie imi pare pasionata de binele piticilor. sau cel putin asa cred acum, o sa ma lamuresc mai bine pe parcurs.

oricum singura persoana care imi va spune totul despre oamenii de acolo este piticuta mea, asa ca te tin la curent de saptamana viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_deli spune:

Buna dimineata! Si eu sunt mamica unui puisor de 1,7 ani si ma interesa aceasta gradinita, am intrebat deja daca accepta si copilasi atat de micuti, mi s-a raspuns ca da, acum urmeaza sa o vizitam.
Vrabiuta, ati inceput gradi? La ce grupa? Ne impartasesti cateva impresii?
Noi stam mai departe, ni s-a spus ca ar putea asigura transportul...

O zi cat mai placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna seara,

piticuta mea nu a mai ajuns la gradi, a racit impreuna cu sora ei. deocamdata noi nu o sa incepem gradi, asa ca nu pot sa va mai dau nici o informatie...
succes irina si moonchild, sa gasiti cea mai potrivita gradinita pentru pitici!

Mergi la inceput