Montessori Margeanului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irina_deli spune:

Vrabiuta, insanatosire grabnica puisorilor tai!

Aveti cumva detalii de contact pt gradinita Montessori de la Foisor? Adresa sau numar de telefon?

O seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu l-am avut pe Vladut acolo si i-a placut mult (acum vreo 2 ani, gradinita era in alta parte). Si mie mi-a placut. Vladut a iubit-o mult pe doamna Negreanu, singurul motiv pentru care nu mai mergem acolo e ca ne-am mutat din zona. Ea iubeste copiii, ii invata sa spuna rugaciuni si sa fie cuminti, ii lasa sa zbiere cat vor. Mi-a placut mult, o recomand oricand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Fetele, cat e taxa pe luna la gradi de la Foisor, program lung?..

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

irina: multumesc mult.

simona: si noua ne-a facut o foarte buna impresie dna. negreanu, este un excelent pedagog si se vede ca indrageste copiii. un om deosebit.

luny: cred ca gasesti info pe net, nu sunt multe gradinite montessori in bucuresti.

weekend frumos tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

vrabiuta multa sanatate puisorilor de vrabiuta, sa se faca bine cat mai repede.
Trebuie sa recunosc ca ai avut dreptate, am fost joi la gradinita de la Foisor (care nu mai este la Foisor ci in zona Stefan cel Mare) si ne-a placut asa de mult incat nici n-am mai fost la cea din 13 Septembrie.
Fetita mea a plecat de mana cu o Educatoare de-acolo si n-am auzit de ea timp de 1 ora (timp in care am aflat ca a si mancat...)..Deci nici nu mi-am mai pus problema sa mai vad altceva..a fost dragoste la prima vedere si mi-am confirmat inca odata ca principiile Montessori sunt pe gustul nostru.
Sa-ti dau cateva exemple de lucruri care m-au incantat pe mine foarte foarte mult: furnizorul de mancare gateste 100% sanatos si cu ingrediente ecologice/bio, politica gradinitei nu ii obliga sa doarma la pranz (sufeream eu de asta cand eram la gradi ) ci pot alege activitati relaxante, spre deosebire de alte gradinite la care esti sfatuit sa lasi copilul acolo din prima si sa nu te uiti inapoi "ca asa se obisnuieste mai repede"...ci din contra, ne-au zis sa ne luam liber si ei ne suna daca are nevoie de noi copilul..etc..

luny taxa este 1600 RON programul lung (pana la 18.00), 1000 cel scurt (pana la 12.00) sau 1300 si cu masa de pranz.

Noi cel mai probabil o sa incepem in septembrie, 2-3 luni la grupa baby pentru acomodare si apoi trecem la grupa mare..

Irina cei de aici nu asigura transportul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Mai are cineva informatii despre Gradinita de la Margeanului? Cum sunt educatoarele? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria012 spune:

am fost eu in vizita recent la gradinita montessori 13 septembrie (de fapt margeanului): exista dna negreanu si inca o educatoare. ele se ocupa de copii. erau 5 copii. inca 3 in vacanta. spatii mari, gradinita cam austera.
fiind cam la capatul orasului nu stiu daca merita pt cineva care sta foarte departe. asigura transportul copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria012 spune:

ma intereseaza si pe mine info din interiorul montessori margeanului.
cine are, va rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

maria, eu stau in zona, de asta ma interesa. Cum ti s-a parut acolo, directoarea, spatiul, ati discutat despre ce program au acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clown spune:

Emanoil are 3 ani si 3 luni si merge acolo si se simte foarte bine. Sunt numai avantaje fata de vechea gradinita:
- copii mai putini si imbolnaviri mai rare ( anterior la gradinita cu 4 grupe de cate 15 copii la maxim 2 luni daca nu lunar statea acasa racit sau diaree)
- grija maxima din partea educatoarelor. 2 persoane la 8 copii este mai mult decat perfect, anterior era mai mereu una sungura cu 15 copii;
- costul mai mic indeparteaza copiii fitzosi si foarte alintati (vezi reclama la duster). Anterior a "invatat" sa scuipe, sa bata, sa impuste, sa dea inapoi mancarea pt ca e haios si asa fac alti copii;
- nu in ultimul rand ideea montessori e minunata. Copiii lucreaza nu invata, se joaca si fiecare joc are in spate un scop secundar.( binomul lui nush care care e de fapt 4-5 piese gen puzzle cu diverse culori ce tb pus culoare langa culoare si de fapt e a+b totul la patrat :)) asta m-a dat gata la prima vizita;
-aaa si doamnele sunt aproape copii ale unei bunici grijulii di care au experienta.
Cam asta e un scurt rezumat despre montessori margeanului. Nu e pt oricine si cred ca faza cu "cunostinte" facea referire la faptul ca montessori se vrea un fel de familie. E mai usor pt copii sa se adapteze si pot reface ce lucreaza la gradinita si acasa intr-un mediu aproape identic doar ca in 2-3...

Inca un aspect fffff important: televizor NU! Nici sa arate animalele cum era la cea veche...sau cand asteotau copiii parintii se delectau cu desene animate.

Este altceva pentru cine doreste altceva si nu doar un trend sau o fitza sau o simpla bona, este bunicutza educatoare si sincer nu mi-as dori altceva pentru copilul meu pana la 5-6 ani.

Mergi la inceput