Ghiocei de Martie-Aprilie**289**

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

No asa, am recuperat tot si abia astept sa inceapa votarile doar ca prevad trezirea vedetei astfel incat o sa astept cu nerabdare somnul de seara

Cati, nu stiu ce sa-ti mai zic in plus fata de fete doar te rog sa nu ne parasesti si iti doresc sa te revigorezi rapid si sa-l scuturi bine si pe B ca sa se trezeasca si el, ok ?

Gina, ma bucur ca nu te-ai suparat pe noi vezi ca ai de povestit impresiile de la Moeciu apoi tre' sa raspunzi la chestionare, sa faci nominalizari, voturi, etc, asa ca pune-te pe treaba

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Ca sa ma raspund si la intrebarea ANEIAAN cu prieteni dezamagitori:

Am si eu un tare! Intai si-ntai, nu aveam io nimic de impartit initial cu fata, dar, odata intrata, din cauza lui Ex, in gasca lui de liceu -de baieti, of couse- m-am trezit popularitatea intruchipata, cu o carca de prietene, bune toate. Si fata asta, daca vazu-si-vazu ca nu ne prea lipim, a trecut la confidente mai "speciale". Adica, printre sinucideri esuate (ea se certa cu tat-su, ii zicea sora-sii ca se sinucide, tragea zavorul pe jumatate - numai cand era si tatal acasa, ca mama-sa era mai slabuta, si poate nu reusea sa smulga jumatatea de zavor- si lua si ea ce pastile gasea pe-acolo, dicarbocalm, triferment, colebil, ce mai are omul prin casa.) Si mi-a spus ea intr-o noapte de tabara, printre lacrimi, ca ea a fost abuzata sexual in copilarie de un unchi, in mod constant, intre 5 si 8 ani! Mie oricum mi se parea candida - accent pe i - in simplitatea ei (cum va povestii mai sus), va dati seama cum mi-au explodat sentimentele si nevoia de a o proteja! Ei si m-am purtat cu ea ca-cu oul, ani de zile, am cheltuit enorme resurse sufletesti - ba a inceput fata sa aiba si succesuri la scoala! - si n-am abandonat cauza deloc, desi ea nu-si abandona "proiectele" si se tot baga in diverse, puneam rapid umarul sa o scot. "Soarta" a facut ca eu sa intru din prima la facultate, ea nu, si sa ne despartim pentru 1 an de zile, timp in care eu ii duceam grija, evident. Ne-am reunit apoi, am inchiriat un ap impreuna, (plus inca o prietena de-asta, capatata de populara ce eream eu) insa am aflat cu imensa dezamagire, si nu de la ea, ca toate zbaterile mele cu ea fusesera de amorul artei...Cum se trezise ea "parasita" si de capul ei, si-a propus sa-si aline tristetile impreuna cu o gasca de roakeri, looseri, dar cool, si ca sa o bage si pe ea in seama, li s-a destainuit si lor, intr-o seara "la banca, in centru", unde isi faceu ei veacul plictisiti . Mi-a spus unul dintre ei, patruns, evident. Asta fu prima.
A doua: tot fata, ca ne reunisem in TM (se infiintase sistemul de intrare cu plata). Eu aflasem de manevrele ce le facea ea, si ma simteam ingrozitor de folosita si tradata, insa nu-i putem reprosa nimic, era drama ei, si-o traia cum stia ea, insa am luat ceva distanta. Nu suficienta, se pare. Cum si ea se facuse cool, fuma 2 pachete de tigari pe zi, nu punea nimic in gura inainte de ora 16, in afara de cafea, iar dupa 16 - bere-vodka, impreuna sau separat. O mai vedeam la fata mai mult pe la scoala, pe culoar - cand venea - suficient cat sa aflu pe unde mi se mai "ratacea" vreo geaca, vreo geanta...Asta pana prin semestrul 2, cand am dus-o la urgenta (tot eu), cu ulcer perforat. Ce a spus ea parintilor? Ca a facut ulcer din cauza mea! Ca fumez, ca aduc barbati in casa (mai ramanea ex peste noapte, asta stia si tata), ca sunt stresanta si practic imposibila! Si ea, s-a imolnavit de cat s-a consumat din cauza mea! Si cum am aflat eu asta? Cand am incercat sa aflu de ce Dumnezeu, chiar inainte de vacanta de Craciun din anul urmator, intru in ap si vad bagaje facute, nimeni in zona, apoi apare tac-su si le ia, fara buna ziua, si eu raman interzisa. In vacanta trebuia sa platesc chiria, gazda era un cunoscut al tatei, de la noi din oras, si le asteptam cu banii (si pe ea, si pe pretena ailalta), pe care evident ca nu i-am mai vazut, si cum nici nu stiam ce se intampla, am mai si completat eu partea lor pt urmatoarele 2 luni, ca cine stie ce-o fi cu ele, ne descurcam noi. Ele se mutasera impreuna - tot nu stiu motivul real, dar presupun unul pueril si meschin - si toata lumea stia, cu exceptia mea, ca si-au luat lumea in cap de raul meu. Si eu am ajuns sa cumpar loc in camin, si sa stiu exact despre ce povestea NOVUS. Concret, am aflat ce povesti scoteau despre mine, de la socrella de-atunci, si mi-au fost confirmate de socrella de-acuma (), ca doar asta discutau mamele pe peron in gara cand trimiteau pachet la copii la facultate!
Si incredibil, dar vine si a treia faza, cu acelasi personaj:
La nunta unui fost coleg (oras mic, toata lumea stie pe toata lumea), ne intalnim, socializam, bla-bla, eu maritata cu Mimi - mare surpriza pt ea, ca-l stia bine, si v-am zis ca a fost salbatic, mai ales pe vremea cand "copilarea" ea prin faculta - si mai spre sfarsit, cand mai toata lumea e aburita de alcohoale, iar mimi era chiar bine insiropat, vine ea ca o panseluta, cu pliz-pliz-pliiiiiz, si il ia pe mimi la dans , toata numai figuri, in ceva ce se vroia un fel de tango (mimi e lemn, oricum), si asta era beat, si ea se chicotea de numa, si degenereaza intr-un frecus vulgar si scarbos, scurt, dar suficient cat sa-si ia mimi "portia" pe viata cand am ajuns acasa. Ei si "scapa" ea imbujorata din stransoare, si...ghici! Vine sa-mi ceara iertare pentru..Mimi! Sa-l iert, ca era si el beat! Prietenii care erau cu noi au zis ca-mi fac statuie, ca am rezolvat situatia cu atata gratie si calm, insa pentru "prietena" respectiva, si mai ales pentru prostia ei (constatasem demult ca e vb de prostie pura, simpla si nevinovata ), mi-am pierdut orice urma de ingaduita, si mi-am jurat ca NU va exista si o a patra faza! Sper sa ma tin de cuvant!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Cand ma uit la monitor, hop pe cine vad in dreapta jos, Anca Nicolae la rubrica Sa ne cunoastem , cam serioasa poza Ancuto !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

ca sa raspund si la intrebarea "ce ciudatenii maninca pisicuta", pai alegeti voi intre:
_ roade lamii
_ roade la covrigi uscati
_ s-a obisnuit sa puna degetutul in spuma de bere din paharul meu si sa il linga cu placere (nu va ginditi ca o imbat, ca inca nu e cazul)
_ nu mai stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Symplianna, ce poveste tufato !! sper sa te tii de promisiune !

La chestii ciudate mancate de Ada nu prea am nominalizari ca ea nu prea mananca mare lucru si nici nu vrea sa incerce chestii noi, deocamdata cred ca

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

ANAAN, gresit. MI-A PLACUT ENORM de fiecare dintre voi. Si mi-a placut foarte tare ca ne-am intalnit. Si voi mai veni. Sper de fiecare data. Numa' ca na, a fost prima intalnire si eu nu prea sar pe om asa, din prima. Dar si cand sar... nu mai scapi de mine...

M-am ofticat foarte tare ca sambata seara nu am putut fi prezenta dar s-a intamplat asa: cu vreo saptamana inainte de Moeciu Calin s-a hotarat ca e vremea sa nu mai adoarma leganat pe picioare, ca pana atunci, ci sa adoarma singur. Si procesul dureaza intre 30 minute si o ora jumate. Atunci asa a fost. Si am adormit si eu. Iti dai seama ca a doua zi mi-am dat palme cand am auzit ce fain v-ati distrat.

Aveam asa niste emotii inainte de intalnire, dar la putin timp dupa ce am ajuns am incercat un sentiment ce nu l-am mai avut niciodata: nu ne cunosteam face to face, dar va stiam atat de bine pe toate! Si doar bunul simt m-a oprit sa nu i-au la smotocit toti copilasii.

GAZA e o tipa asa plina de viata si cu un farmec de te face sa stai cu ochii pironiti la ea, mut. Iar Gazul e jumatatea ei si pus pe sotii si pe distractie. Sunt super potriviti. Gazii mica e o dulceata, e independenta si hotarata. S-a tinut vreo 10 minute dupa Calin sa-l pupe, iar asta nu si nu. Intr-un final a plecat asa cu o fatzuca gen: "fletzule, tu pierzi!"

OLI e frumoasa (dar nu asta e principala ei calitate), e desteapta si cu un bun simt extraordinar. Emana o caldura aparte si stii sigur ca alaturi de ea nu te plictisesti. Cristi e un tip de gasca, indragostit de Oli si cand ii vezi pe toti trei (impreuna cu David) te face sa spui ca sunt familia perfecta.

ELA pare genul misterios si care asteapta momentul potrivit pentru a spune exact ceea ce trebuie spus. Si ea, si Dan sunt potriviti impreuna. Dan mi-a placut foarte, foarte mult pentru cat de mult si de natural l-a "pupacit" pe Ianis.

DENISAMADA si sotul. Sotul e bestial. Denisamada mi-e frica de ea. Este exact ca fosta mea cea mai buna prietena - desteapta si ironica, dar al naibii de langa tine cand ai nevoie. Iar Adela... Doamne ce copil! Mica, dulce, independenta, isteata si atat de bine educata.

SABY... uau, o frumusete atipica de te lasa cu gura cascata. Si atat de sociabila (cum mi-ar placea mie sa fiu). Cu ea cred ca am apucat sa ma conversez mai mult. Adi, un tatic de fetita adevarat. Ce mi-a placut mult la el e o faza (jur ca n-am tras cu urechea) cand duceam piciul la culcare se auzea Adi din camera lor cum se ruga de Maia sa isi bea lapticul. Asa pe un ton dulce-ingrijorato-parintesc. Am zis "Asa da, tata!". Maia e superba. O blondina care va suci mintile baietilor. Si Adi va avea de furca rau!

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

valeu, simply, ce "prietena"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Unde, unde?
Io nu vazui nici o Ancutza...

Citat:
citat din mesajul lui novus

Cand ma uit la monitor, hop pe cine vad in dreapta jos, Anca Nicolae la rubrica Sa ne cunoastem , cam serioasa poza Ancuto !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Unde, unde?
Io nu vazui nici o Ancutza...

Citat:
citat din mesajul lui novus

Cand ma uit la monitor, hop pe cine vad in dreapta jos, Anca Nicolae la rubrica Sa ne cunoastem , cam serioasa poza Ancuto !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010




Disparu deja

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Off cu voi mi se arde mancarea.

Pt nominalizari eu zic sa reunim: Cea mai funny si cea mai plina de umor intr-una singura ca amandoua sunt tot pe acolo.

si mai adaug:
Care tufata are postarile cele mai pline de talc?
a
mai scormoneam cateva idei da daca puneti presiune, ma dau batuta. Ar fi mers sa lasam nominalizarile pana seara la 8-9 poate intra si Novus si apoi sa curga propunerile, dar ma supun majoritatii.
Gata fug

Mami de Gazii mica si frumoasa Primul Anisor

Mergi la inceput