Programul Fiv gratuit aprobat!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

M-a sunat soacra-mea sa-mi zica ca a auzit ea azi la televizor ca intra in vigoare programul, ca se face la Giulesti, dar alte amanunte n-a stiut sa-mi dea.Voi ati auzit ceva?

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Am gasit info pe site-ul ministerului:
Ministerul Sanatatii denareaza Programul de fertilizare in vitro si embriotransfer

Programul va debuta la 1 iunie 2011 #351;i are ca scop asigurarea fondurilor necesare realizarii procedurilor de fertilizare in vitro pentru cuplurile infertile.

“Astazi, în România exista 19 unitai sanitare publice si private în care se realizeaza proceduri de feritilizare in vitro. În mod cert, programul se va derula în cele 2 centre din unitatile sanitare de stat, respectiv Spitalul de Obstetrica Ginecologie “Panait Sârbu” (Maternitatea Giulesti) si Spitalul Judetean Clinic de Urgenta Cluj –Napoca. Programul se va mai putea desfasura si în unitatile private care aleg sa îl acceseze. Mentionez ca, institutiile private care acceseaza acest program nu vor putea solicita de la pacient, coplata, a declarat CSEKE Attila, ministrul Sanatatii într-o conferinta de presa.

În 2011, bugetul Programului de fertilizare in vitro este de 4 milioane de lei. Ministerul va sustine financiar o sigura procedura de FIV, în limita a 1500 de euro pentru 1 cuplu, daca procedura se finalizeaza cu o nastere. Se estimeaza ca, anul acesta, vor exista aproximativ 800 de cupluri beneficiare.

Criteriile de includere în program sunt urmatoarele:



- vârsta femeii între 24-40 de ani (medicii specilisti au ales acest interval de vârta pentru ca rata de succes a interventiei este cea mai mare, de 28,2%)

- cel putin un membru al cuplului trebuie st detina cetatenie româna, cu domiciliul stabil în România

- cel putin un membru al cuplului este obligat sa detina statutul de asigurat de cel putin 24 luni

- cuplu stabil casatorit de cel putin 2 ani

-nici unul din membrii cuplului sa nu aiba copil în viata

-pentru fiecare cuplu se suporta; o singura procedura de fertilizare in vitro indferent daca a mai avut sau nu o asemenea încercare

-rezerva ovariana în limite normale probata de valoarea FSH sau AMH (femeia are rezerva de ovocite)

-cuplu autolog (se exclude donarea de ovocite, de sperma sau de mama; surogat)

-indexul de masa corporala a femeii între 20-30 (criteriu ESHRE)- un raport între vârsta, înaltime si greutate normal

În doua saptamâni, Ministerul va publica normele metodologice de implementare a programului.

Începând cu data de 1 iunie 2011, toti cei care doresc sa acceseze programul gratuit de fertilizare in vitro al Ministerului pot depune dosarul medical, la alegere, în centrele care vor intra în programul gratuit al MS.



Dosarul medical, respectând criteriile de includere, va fi completat de unitatea medicala care asigura tratamentul cuplului, iar copia va fi transmisa la Ministerul Sanatatii pentru evaluare. Pentru pastrarea confidentialitatii, copia dosarului va cuprinde doar initialele numelui si un numar de ordine.



La Ministerul Sanatatii dosarul va fi evaluat de catre o Comisie numita prin Ordin de ministru din care vor face parte 5 membri, 2 medici ginecologi neimplicati direct în reproducerea umana asistata, 1 medic urolog, 1 reprezentant al societatii civile (SOS Infertilitate). Comisia va fi condusa de un presedinte desemnat de directia de specilitate din MS.



În cazul unui dosar aprobat, Ministerul va efectua plata procedurii de fertilizare in vitro, în doua etape. În prima faza, se va achita procedura în valoare de aproximativ 1200 de euro. În cazul în care procedura s-a finalizat cu o nastere centrul va primi si o bonificatie de 300 de euro.



De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Deja la indicele de masa corporala nu ma incadrez, ca am peste 30 din pacate, dar totusi nu se putea sa nu fie ca la noi!Cica sponsorizeaza FIV, dar doar procedura in sine si nici aia completa!Inseamna ca trebuie sa avem bani de tratament, vreo 1000 de E, bani de analize si alea vreo 500 E, plus diferenta pentru a acoperi costurile, in functie de centrele care se inscriu!
Eu n-am nicio speranta, nu am de unde sa scot restul de bani, oricat m-as strofoca.
Sper ca macar unele dintre voi sa aveti sanse de succes!
Doamne Ajuta!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

doamne ajuta,sunt bagata in priza de cand am vazut stirea pe Protv
imi vine sa ma apuc acum de dosar

totusi mi-e cam frica...am vazut prea multe spitale de stat
ma gandesc asa daca nu cumva iau ei acei 1200 Euro iti face apoi un FIV asa aiurea...ca sa fie facut si care procedura nu costa mai mult de 500 euro cat primeste biologul si dr care face embriotranfer si iaca au ramas si cu profit....nu cred ca-i mai intereseaza apoi si de cei 300 euro pt reusita

spuneti voi sunt nebuna sau nu ???

"Sa nu uitam sa ne bucuram de Viata"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulicagar spune:

cred ca ar trebui sa fim bucuroase totusi!e bine si atat,totusi traim in romania!in ceea ce priveste spitalele de stat,ar trebui totusi sa acordam credit medicilor care lucreaza in ele ,pt.ca multi sunt adevarati profesionisti!eu am un respect deosebit pt.prof.marinescu,care a facut multe femei sa-si indeplineasca visul de a deveni mame!va doresc tuturor bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyrem spune:

Fetelor, stie careva in ce consta acel dosar care trebuie depus? Exista informatii in acest sens ca eu am tot cautat si nu am gasit nimic. Dosarul se face cu un medic de la spitalele agreate sau se pot face oriunde si depuse unde vrei sa faci FIV-ul?
Astept raspuns. Multumesc.

Vreau sa fiu mamica si asta ma face sa pot muta muntii din loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinanist spune:

Citat:
citat din mesajul lui adyrem

Fetelor, stie careva in ce consta acel dosar care trebuie depus? Exista informatii in acest sens ca eu am tot cautat si nu am gasit nimic. Dosarul se face cu un medic de la spitalele agreate sau se pot face oriunde si depuse unde vrei sa faci FIV-ul?
Astept raspuns. Multumesc.

Vreau sa fiu mamica si asta ma face sa pot muta muntii din loc.



Cred ca trebuie sa aduni actele necesare si sa te duci la clinica inscrisa in program.
M-am apucat si eu de dosar. Sper sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyrem spune:

adinanist Ce analize ai inceput sa faci? Din cate am vazut inca nu s-au publicat normele metotologice.





Vreau sa fiu mamica si asta ma face sa pot muta muntii din loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

pt cei interesati ieri in 06.05 s-au publicat normele metodologice pe siteul MS http://www.ms.ro/?pag=22
puteti descarca si lista sunt 18 pagini cu toate informatiile necesare,ce trebuie sa contina dosarul etc

Bafta tuturor

"Sa nu uitam sa ne bucuram de Viata"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele,
Vreau sa ma inscriu si eu in program ,dar nu stiu de unde sa iau "cererea pt includere in programul FIV".Eu vreau la Giulesti oare se da de la ei in momentul in care iti depui dosarul sau este disponibila mai dinainte ?
Poate sunt fete pe aici care au inceput deja sa faca dosarul si ma pot ajuta si pe mine .



in 2011 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput