Programul Fiv gratuit aprobat!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

nu cred ca da la nimeni 5.000 eur ci va platit la anumite clinici selectionate, probabil in spitalele de stat, interventia si medicatia,oricum va fi un nr f redus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Nu va faceti sperante prea mari. Asa cum se deconteaza in starinatate nu va fi in nici un caz. Pai, in Israel se deconteaza 7 FIV-uri pe an no matter waht, varsta, etc. Obezitate??? Ce conditie e asta? IN USA si Anglia stim din statistici care e rata obezitatii si ce pe motivul asta nu fac medicii aoloc paceinteleor FIV? Ar trebui putina dezbatere generala la legea asta, fiindca vor fi multe conditii puse ca intr-adevar sa se poata incadra numai 250 de cupluri prin pura selectie. Poate cer si adeverinta de venit ca sa poata spune celor ce castiga mai bine ca isi pot permite FIV-ul si singuri.......Si ca sa nu uitam, ei nu putea da 85% din salariu catorva mame care aveau salarii mai mari (si nu vorbim aici de cele cu 10.000 eur/luna care probabil ca sunt numarate pe degete) sia tunci au pus limita nu mai mult de 4000 RON, parca asa era......pai, atunci daca avem slariile care le avem nu cotizam direct proportional, vezi si pentru asigurarile de sanatate. Poate ca, de exemplu o femeie cu un salariu mediu-mare ar fi indreptatita sa ceara o subventie de FIV la cat a cotizat ea 1 an intreg, nu zic la 1 FIV pe an, ci macar la the only one FIV decontat, dar nu o sa vedeti asa ceva. Trust me. Totusi e un lucru bun si sa ne gandim macar la fetele care nu au facut nici macar 1 FIV din ipsa de bani, dar pe de alta parte care este si rata de succes ca cu un FIV sa se faca primavara?
Nu am putut sa am abtin de la ceva comentarii......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYHAT spune:

Dragele mele, vreau sa va spun parerea mea proprie. Bine ar fi sa faca ceva acest stat Roman! Eu dupa un FIV reusit la 6 saptamani am pierdut sarcina (avort spontan).Pe langa durerea psihica, m-am confruntat cu sistemul sanitar de stat. Dupa 15 ani de contributii din care nu am beneficiat niciodata de un concediu medical sau de retete compensate, internata fiind la ATI mi-au adus lista cu medicamente ce a trebuit sa le cumpar daca am vrut sa fiu tratata. Revoltator a fost ca acea lista era mult prea incarcata pentru necesarul de care am avut eu nevoie. Cine raspunde de aceste practici? Ministerul mi se pare in plus, pt. ca, am inteles ca se practica la nivel de spital.
Sa faca ceva acesti guvernanti, dar oricum o sa fie o noua tehnica de a se mai imbogati cineva din spaga care va fi nevoie sa se dea de cei care vor sa intre in program.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

alexa uite am scris aici ca sa apar in prima pagina sa ma vezi daca ai ceva INFORMATII DESPRE ACEST FIV GRATUIT TE ASTEPT SA-MI SPUI SI MIE.

stii cumva ce acte sunt nece
sare la dosar sa stiu de pe acum sa am dosarul facut decat sa-l bag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leonardo2007 spune:

Buna Arina21

Cred ca am mai conversat pe forum mai demult despre "uter septat fundic". Era diagnsticul pus de Dr. predoiu acum vreo 2-3 ani la mine.

Acum vreau sa fac FIV si doctorul mi-a indicat sa punem numai un embrion ,... ca sa nu fie risc de avort.

Tu ai facut FIV intre timp ? Au fost ceva probleme din cauza acestui uter septat fundic ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Buna Leonardo,

Eu am facut de atunci 3 FIV-uri, nereusite evident. Inainte de FIV3 mi-am investigat inca o data cavitatea uterina la Budapesta unde mi s-a facut o sonosalpingografie, sau ceva in genul asta, si mi-a iesit ca de fapt uterul e arcuit. Deci la mine se pare ca problema e altundeva.

Iti doresc bafta multa!
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leonardo2007 spune:

Buna Arina21

Nu ai aflat care e problema la tine de nu au reusit FIV-urile?
Multa bafta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Din pacate n-am aflat...si nici medici dispusi sa caute cauza n-am gasit. Pusi pe experimente si pe luat banii, da, din astia am gasit o gramada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

alexa uite am scris aici ca sa apar in prima pagina sa ma vezi daca ai ceva INFORMATII DESPRE ACEST FIV GRATUIT TE ASTEPT SA-MI SPUI SI MIE.

stii cumva ce acte sunt nece
sare la dosar sa stiu de pe acum sa am dosarul facut decat sa-l bag.


Buna Altesa,
Ministerul Sanatatii nu a stabilit ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului.Stim sigur ca normele metodologice vor fii gata in aprilie-mai.Tot ce ai auzit despre conditiile imipuse de MS pentru a putea beneficia de FIV gratuit cam 50% sunt minciuni, inca nu au stabilit conditii.Vom astepta si vom vedea.

D-zeu ne iubeste si in anul 2011 sigur ne va aduce un bebel frumusel, sanatos si mancacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ar fi numai bine daca ar fi gata actele prin aprilie pana atunci cred ca mai incerc o laparo si 1 sau 2 IA.

Mergi la inceput