Pufi 2010 (193) - LMA Alexander! LMA Tomaca!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Miremia pt capitole,multumim ca esti mereu atenta si schimbi titlul capitolelor cand sunt aniversari

Am auzit ca Rocco e in Uk,dar eu de cand sunt pe forum nu am vaut-o sa scrie,mie mi-ar face placere sa ma intalnesc cu mamici romance si mai ales mamici de pufuleti.Alicredo cat e de "greu" de ajuns din UK in Irlanda sau viceversa?


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Lumea e asemanatoare cu un saculet cu mosc.Placerile lumii sunt asemeni parfumului de mosc care insa nu se pastreaza.Cine a simtit parfumul va cauta moscul.Lauda aceluia care nu se va multumi doar cu parfumul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Haircut imi pare rau sa aud ca Maia e bolnavioara,multa sanatate,saracuta

Bea sa stapaneasca sanatos noul scaun de masina Ivan


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Lumea e asemanatoare cu un saculet cu mosc.Placerile lumii sunt asemeni parfumului de mosc care insa nu se pastreaza.Cine a simtit parfumul va cauta moscul.Lauda aceluia care nu se va multumi doar cu parfumul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Multumesc frumos pentru aprecieri vis-a-vis de poze,sunt tare mandra de fetita mea,pe zi ce trece ma surprinde


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Lumea e asemanatoare cu un saculet cu mosc.Placerile lumii sunt asemeni parfumului de mosc care insa nu se pastreaza.Cine a simtit parfumul va cauta moscul.Lauda aceluia care nu se va multumi doar cu parfumul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Miremia pt capitole,multumim ca esti mereu atenta si schimbi titlul capitolelor cand sunt aniversari

Am auzit ca Rocco e in Uk,dar eu de cand sunt pe forum nu am vaut-o sa scrie,mie mi-ar face placere sa ma intalnesc cu mamici romance si mai ales mamici de pufuleti.Alicredo cat e de "greu" de ajuns din UK in Irlanda sau viceversa?


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Lumea e asemanatoare cu un saculet cu mosc.Placerile lumii sunt asemeni parfumului de mosc care insa nu se pastreaza.Cine a simtit parfumul va cauta moscul.Lauda aceluia care nu se va multumi doar cu parfumul."






_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

mi se pare mie sau nu prea mai e nimeni la schimbul 3?Micki sunteti bine?


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Lumea e asemanatoare cu un saculet cu mosc.Placerile lumii sunt asemeni parfumului de mosc care insa nu se pastreaza.Cine a simtit parfumul va cauta moscul.Lauda aceluia care nu se va multumi doar cu parfumul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Mire ce face Mara?doarme? Ariana si-a schimbat total programul de somn,acum imi adoarme la 11 seara,nu inteleg de ce


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Lumea e asemanatoare cu un saculet cu mosc.Placerile lumii sunt asemeni parfumului de mosc care insa nu se pastreaza.Cine a simtit parfumul va cauta moscul.Lauda aceluia care nu se va multumi doar cu parfumul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

scrieti , scrieti fara mine haaaa?!?! Va alerg cu limba de un cot si nimic....nici o sansa sa va ajung

Am intrat, desi nerecuperata, sa va de 1000 de ori pe toate! Mi-e dor de voi!

Ana g as vrea io sa fim bronzati! Dar ne bucuram sa auzim ca bantuim vise

Decenuela Yannis in realitate inca nu merge...doar sparge azi o sticla de lichior, ieri o vaza, acu' 3 zile o decoratiune de craciun nu ma mai tin nervii...toata ziua nu fac altceva decat sa stau dupa el si cand doarme ori din nefericire si nenorocire se intampla sa doarma un pic afara si pana ajung cu el acasa gata somnu ori abi atunci fac si io dush, beau o cafea (chiar si la 2 ziua), spal biberoane, ii fac supa etc s...no forum.

Aici a spart astea sub supraveghere, doar caeu incercam sa pun la loc anumite lucruri daramate si el darama altele, trage de toate cele peste tot, suntem inconjurati de mileuri , bibelouri, sticle, obiecte de sticla, rame foto care exista oriunde te-ai intoarce iar bietu meu copil nu poate sta in numa 1 metru patrat...

Avem niste muci de aproape 1 saptamana , cred ca de la Craciun cand am fost la un party si cam 3 din cei 7 copii (intre 2 si 7 ani) de acolo io i-am vazut cu mucii-n barba....

a fost mai greu pana m-am prins ca are muci ca nu intelegeam de ce se scoala noaptea urland si nu vrea lapte al meu doarme cel putin 4 ore legate de cand l-am adus de la maternitate si nu intelegeam ce-i cu sculat la 2 , apoi la 3 jumte apoi la 5, la 6 jumate, la 8 din nou dupa 2 nopti d-astea m-am prins io ca daca ii curat nasu e ok si de atunci dormim iar 12 ore noaptea, dar acu' de la party -uri avem alta "noapte" Adoarme dupa 11 si se scoala pe la 11:30-12....si io cu el

In schimb e f fericit in parc, se da in leagane (aici parcurile sunt full de leagane ptr bebe,alea cu ham asa), mergem pe nisip, sta cu fundu'n nisip, numara pietre, admira florile, iarba, copacii, incerc sa il tin cat mai mult afara ptr ca in casa o luam razna amandoi.

vreau si io intalneala!
vreau si io ZAPADA!
vreau sa vad si io poze cu Nikole!

A!Si de revelion, am stat initial acasa cu bebe ma rog plus soacra , cumnata si cumnatu' . Ei nu au artificii la 12, poate numa' in centru, ei dau de Pasti cu artificii intr-o veselie. si 12 noaptea ne-a prins toti 3 imbratisati stand la poza cumnata avea aparat nou si tot nu nimerea sa ne faca poza!

am ciocnit vin buuuuun si mancat Vasilopita (e un fel de pandispan copt rotund ca un tort, fac ei de Revelion si tai in bucati cati mambri are familia, cate una ptr fiecare, lasi si o bucata mare ptr "casa" (mai mult in sensul de camin). Si-a mancat si Yannis cateva firmituri din pandispan la 12:30 nani si apoi am plecat si noi la niste prieteni care dadeau party la ei acasa , dar am venit la 5 inapoi. Yannis a dormit pan la 12 a doua zi deci ne-am si refacut. A fost ok Revelionul dar nu am avut zapada nici artificii nici sampanie si bineinteles nu mancare sau tort...cel putin aici acasa nici acu 2 ani nu au pus vro masa de Revelion....nu vad sa fie mare obicei cu crapatu'n noi de Revelion

Ma intorc la recuperat dar nu cred ca va mai prind, maine se intoarce tati sa stea cu noi de boboteaza si de Sf. Ion. O sa fac tiramisu de ziua lu' Yannis miam miam!

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Buna seara!
O iconita cu unul care alearga, alearga, cu limba de-un cot nu exista?

Greu sa revii scris dupa ce ai lipsit o vreme….of…

De citit am citit, dar nu reusesc sa-mi organizez in asa maniera treburile incat sa apuc sa mai si raspund ceva. Dar incep sa ma simt prost sa stau dupa cortina si sa va citesc din umbra, parca as sta la panda…ma simt ca un infractor.
Asa ca macar doua vorbe sa va mai zic despre noi si eu din cand in cand…si sa stiti ca citesc toate mesajele voastre si empatizez cu fiecare…tacit, din umbra, dar cu tot sufletul.

Stiu ca au fost si mai sunt inca pufi bolnaviori, raciti, maraiti, cu mucisori, febra si alti crocobauri din astia…si noi ne luptam cu de astea. Prima faultata am fost eu…fix in perioada sarbatorilor si punctul culminant in noaptea de Revelion, pe care jumate mi-am petrecut-o in pat cu greata si dureri groaznice de cap….pe fondul unei viroze urate, cu bronsita, amigdale imflamate etc. Cu toate astea am petrecut cel mai linistit si mai de corason revelion ever, alaturi de pui, tati si cativa membri din familia extinsa. (parinti, frati). La 12 eram cu Dariuca in brate si ne uitam cu nasul lipit de geam la artificiile din vecini...Nu m-am gandit nici o clipa ca mi-as dori mai mult de atat pentru ca sa fie o seara speciala, am fost uimita de cat de linistita si fericita am putut sa fiu avand in vedere si starea de sanatate care ma chinuia. Totul tine de noi, de modul cum percepem lucrurile si cum ne raportam la ele. Eu, daca e sa trag o concluzie, chiar am avut o petrecere de revelion reusita cu toata starea aia de rahat care am avut-o.

Acum vine partea cu adevarat naspa pentru mine…ca pitica s-a pricopsit cu o tuse cam urata si am fost azi la medic si ne-a dat picaturi Ambroxol, Sinupret si 5 zile de AB Ceclodyne (Cefaclor). Imi este mult mai usor sa suport eu orice durere si discomfort decat s-o vad pe ea ca se chinuie. Poate parea absurd, dar de fiecare data cand ma simt eu rau sau ma doare ceva ma bucur ca ma doare pe mine si nu pe ea, pentru ca eu tot timpul cand ma rog la Doamne-Doamne ala care are grija de noi ii zic sa-mi dea mie toate durerile si toate relele ei, iar ea sa fie sanatoasa, jucausa si fericita si fara griji.

Si ca sa pot trece mai departe la alt subiect va urez sanatate la toata lumea!!! SANATATE, SANATATE, SANATATE!!! Restul e …can can.

Am admirat pozici pe contul comun…..o nebunie de senzatii m-au cuprins. Deliciosi pufii…toti, toti fara exceptie!!! As nominaliza, dar mi-ar trebui trei zile ca sa-I pot lauda pe toti, ca n-as vrea sa ratez nici unul. Fotografii de exceptie, pufi scumpi, mamici sexoase…..ce sa mai discutam, o adevarata incantare pentru ochi si… inima.
Am vazut si pozicile de la intalnire…deci va invidiez MAXIM!!!
Am aici la mine spatiu, liniste, calm, drumuri libere, aer curat etc etc…dar uneori ma simt cam singura si cam nesocializata. Sa nu intelegeti gresit…am prieteni, ma distrez, ies, comunic…dar n-am mamici! De obicei subiectele de conversatie sunt cu totul altele decat bebici, iar eu nu-s genul care sa monopolizez discutia cu si despre nazbatiile lu’ fii-mea si uneori asa m-as mai laudaaaa, ioi ioi…ca mi-s mandra tare de progenitura mea. Noroc cu voi…..ca va citesc si ma incarc si ma descarc referitor la acest subiect, chiar daca uneori sunt pe silent…dar ma regasesc ca mamica in toate mesajele voastre si vibrez odata cu voi alaturi de iubitzenia mea.

Da…si ca veni vorba de zgubilicea mea draga…ce sa va zic? E fenomenala…sunt indragostita pana la cer si inapoi de un million de ori…ma uimeste in fiecare secunda, e o desteapta si o frumoasa…pfuai, de parca v-as zice ceva nou si n-ati avea si voi specimene de astea…
Vorbeste tot gangureasca, nu zice cuvinte (inafara de mama, tata), doar silabe si sunete (pa, bam, brum, da, na etc)…dar intelege tot, cunoaste tot, denumeste in limba ei o groaza de lucruri…e suficient sa pronunt un obiect din casa ca deja e cu ochii la el, il cauta…intelege la ce folosesc lucrurile, cunoaste schema corporala de baza (ochi, nas, gura, mana, picior etc), urca scarile, se catara pe orice prinde (scaun de masa, sertare etc), danseaza in fel si chip…cu mainile ridicate, cu mainile la spate, danseaza si in patru labe si e funny rau ca toate miscarile ei de dans sunt sexy tare si provoaca adevarate hohote de ras, ceea ce o incita si mai tare…si se bataieeee minute in sir. Are melodii preferate, le cunoaste dupa primele acorduri, chiar inainte sa inceapa melodia propriu-zis…asta m-a mirat foarte tare pentru ca eu sunt afona la maxim…
Ce sa va mai zic?! Trei zile v-as scrie incontinuu si n-as termina de povestit…
A…sa va zic si minusurile. Inca nu mergem singurele, inca ne aruncam in cap de pe pat, nu stie sa coboare frumos…ca DELFITA , inca mai folosim pampers si nu chiloti…ca JIJI …si gata…nu va mai zic de astea ca sa nu eclipsam partea pozitiva.
Apropos de eclipsa, de la noi din living s-a vazut superb, a fost un cer senin si curat….am facut fotografii prin sticla de la masca de sudura (ca n-am avut ochelari speciali). I-am explicat si lui zgubi ce si cum, dar n-a fost foarte interesata…

Dintisori…..avem unul, in dreapta jos si cel de langa se chinuie acum sa sparga. Cat de curand o sa iasa si sus, lopatarii…a fost mult mai usor decat ma asteptam, cateva maraieli si mofturici, dar ma asteptam la mult mai rau. Nici de gel pentru calmare n-am avut nevoie inca…sper sa nu vb intr-un ceas rau, dar chiar am scapat usor pana acum la capitolul asta.

Cu papica…la capitolul asta seamana cu tati. Papa bine, sunt multumita. Nu e nici prea-prea, nici foarte-foarte, dar din ce-am citit la voi cred ca am scapat cu bine si la capitolul asta. Inca ii gatesc ei special…piureuri si de astea, de la noi n-am ce sa-I dau ca noi mancam numai tampenii, cu prajeli, porc, sare…de astea. Imi papa mai bine legumele decat fructele…desi sunt mai naspa la gust si chiar m-a mirat. Inca ne mai chinuim si noi cu alergia la lapte…navem nici un fel de lactate in menu si uneori imi vine greu cu diversificarea menu-ului, mi se pare cam monoton, dar…asta e. Sa dea Domnul sa fie asta singura noastra problema. Stiu HAIRCUT cat poate fi de frustrant, dar or sa treaca si astea odata. Imi dau seama ca la voi e mai accentuata problema, ca stiu ca la voi facea reactie si la alimentatia ta, dar sper si eu sa fie cum zicea Plateea, un pas spre vindecare.

M-am intins cat o zi de post….si nu v-am raspuns nimic concret sau nominal. Imi cer mii de scuze…o sa incerc sa-mi reintru in ritm…desi, de acum ma apuc de pregatirile pentru party-ul de un an si taiatul motzului si iar o sa fiu ocupata.

Sunt insa alaturi de voi…chiar si atunci cand nu zic nimic… si va sustin si va apreciez si va invidiez uneori…:)

Va pupic!
S-aveti o noapte linistita!

PS:
…si pentru ca am restante…
LA MULTI, MULTI ANI ALEXANDRU de Rocco
LA MULTI, MULTI ANI ALEXANDER , puiutz de mami
LA MULTI, MULTI ANI TOMACA








_
Mami de strumfita zgubilitica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica



Alexutzza, chiar ma intrebam pe unde umbli Stii, ca sa fiu 100% rea as spune ca, la cate sarbatori legale si zile libere au grecii, cred si eu ca toata lumea pregateste mancarea acasa si nu e nevoie de borcanase... dar eu nu sunt asa de rea!

Ratusca mami de Imparat (2010)



Da? Deci de aia ma intreaba al meu in fiecare luna de 2 ani incoace : si? luna asta vreo sarbatoare ceva? si eu nu inteleg ce ii atat de greu ? nu stie cand e Pastele? Craciunul e mereu la fel...el de fapt intreaba de alte sarbatori? crezi?

Oricum e frustrant sa ii dau copilului numa un singur fel de borcanas...ca nu mereu am timp sa ii gatesc aici in deplasare mai ales daca e ta-su aici si facem vizite

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia


LA MULTI ANI ALEXANDER!
Sa cresti mare si voinic pui frumos!
MP sa-ti traiasca minunea, sa fie sanatos si norocos!



LA MULTI ANI TOMACA!
Multa sanatate si fericire alturi de puiul tau!


_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Frumos urat! Subscriu! Si adaug multi

ptr Alex si Tomaca!

Intru maine numa' sa vad cate martzipane pune pe masa MP

de Yannis

Mergi la inceput