FIV la Sibiu (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaisa20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nokianne

Multumesc mult Monaramona
CM -ul ar tb sa imi vina in cateva zile pt ca am luat femoston si rosii si albe pe care le-am oprit azi; mi s-a spus intradevar ca din a treia zi sa iau iar femo rosii si sa ma duc apoi la control si dc e ok endometrul facem transfer...ma rog pt asta

Am insa nevoie sa ma autoincurajez ca se poate reusi FET si fara Medrol(la mine la al treilea FET cu Medrol s-a prins) si de-asta rog si alte fete care au bebei din FET fara Medrol sa intre pe forum si sa ne dea sperante!

Eu am mare nevoie de asta pt ca am doua pierderi de sarcini pretioase
Va multumesc mult mult

Noki



Nokianne, eu am reusit la FET fara medrol, asa ca - fruntea sus.
La multi ani tuturor fetelor si un an cu multi bebei!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Noki si eu am reusit fara medrol!
Acum sunt in ternata in spital din cauza unor sangerari
la eco au vazut ca bebe e ok,acum s-au oprit si sangerarile!
Le doresc mult noroc celor ce se afla in focuri!

5+ FERICITA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi75 spune:

o prietena de-a mea vrea sa mearga la fiv la giulesti la dr Cocei,nu reusesc sa o conving sa vina la polisano(cica e mai ieftin la giulesti).Aveti ceva informatii despre Cocei si Giulesti?
Si o intrebare din partea mea:stie cineva la cat timp se poate incepe protocolul pt fiv dupa operatie de extirpare partiala de tiroida?Sunt contraindicatii?Si daca ,Doamne fereste este cancer si am sa inghit iod radioactiv, cat timp trebuie sa iau pauza de facut bebe? Va rog sa-mi raspundeti ,daca puteti, cata mai repe pt ca luni ma operez. Va multumesc anticipat. Sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui engi75

o prietena de-a mea vrea sa mearga la fiv la giulesti la dr Cocei,nu reusesc sa o conving sa vina la polisano(cica e mai ieftin la giulesti).Aveti ceva informatii despre Cocei si Giulesti?
Si o intrebare din partea mea:stie cineva la cat timp se poate incepe protocolul pt fiv dupa operatie de extirpare partiala de tiroida?Sunt contraindicatii?Si daca ,Doamne fereste este cancer si am sa inghit iod radioactiv, cat timp trebuie sa iau pauza de facut bebe? Va rog sa-mi raspundeti ,daca puteti, cata mai repe pt ca luni ma operez. Va multumesc anticipat. Sanatate tuturor.


engi, cum sa fie cancer? termina cu gandurile astea, o sa fie bine, o sa vezi!
iar dupa ce se scoate tiroida, o sa ai tratament de subtitutie, adica o sa iei toata viata Eutirox probabil, ca si cum ai avea tiroida acolo si ar produce ea normal. Cred ca in vreo 2 luni o sa te poti apuca de FIV, in functie de analize.
si bafta! o sa treaca si asta! unde te operezi?
Gabi+27
placenta previa centrala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

La multi ani si multa-multa sanatate amazoanelor mele dragi! Sa ne dea Dumnezeu un an in care visele sa ne coboare pe pamant, oricare ar fi ele! Va pup, pur si simplu cu drag...

Eu am avut o perioada crunta, din foarte multe puncte de vedere, am fost in picaj moral si fizic si-am refuzat sa vin printre voi, cu un asemenea tonus, ca numai eu va lipseam! Nu c-as fi nerecunoscatoare pt cei 2 pui, Doamne fereste, ci doar m-au coplesit o caruta de alte probleme, suficient de grave cat sa ma ingroape, cele mai multe, recunosc, au fost apasarile financiare - cred ca stim toate ce inseamna efortul unui FIV, iar criza asta ne-a taiat si ultima gura de oxigen. In cele din urma, cu greu mi-am scuturat blana smotocita de leoaica si m-am pus pe picioare, asa ca "am scos nasul in lume"!

Mona, scumpa mea, nici nu am cuvinte vis-a-vis de anul prin care ai trecut! Iti tin pumnii si ma rog din toata inima pt tine! Apropos de ce-ti spunea drI ca la un embrion nu obtii decat o sarcina singulara, motivul este ca doar 1% din sarcinile gemelare sunt monozigote monoamniotice (copiii rezulta din fecundarea de catre un spermatozoid a unui singur ovul, care se divide in doi fetusi dupa circa 9 zile de la implantare), iar o astfel de sarcina are incidenta de 1 la 30000-60000 de femei.(http://en.wikipedia.org/wiki/Monoamniotic_twins)). Sunt extraordinar de rare si de periculoase - cca 50% se pierd pe drum, iar dintre sarcinile gemelare au cel mai inalt grad de risc. De aici si probabilitatea minima la care se referea drI - desi ma bucur ca l-a contrazis organismul meu!

Ce sa va zic... primele 3 luni au fost uratele, am dat la bobocei de 4-6 ori pe zi, orice de la iaurt pana la apa, am curatat baia cu domestos de am facut-o farmacie! Am dormit in posterior, si cand ma sufocam de greata am rontait...cuburi de ghiata! Pe mine chiar m-au ajutat! Partea proasta e ca n-am putut manca decat noaptea, cand ma lasau starile de rau. Alte probleme, in afara unor sangerari firave cand am facut un exces de efort, multumesc cerului, nu am avut!

La 14 saptamani am scazut treptat utrogestanul, initial o saptamana am ramas la 2 dimineata-2 seara, apoi 5 zile 2 dimineata 1 seara si tot asa pana am ajuns la 1 seara 5 zile. Analizele de sange si morfologia au iesit perfecte, niciun risc de sindrom Down sau de varsta, iar la masuratori se pare ca piticii au crescut foarte bine, au cca 92% din dimensiunile unui singur puiut fiecare, ceea ce m-a linistit. Sotul meu a fost usor "botos" ca o sa creasca inalti ca mami dar asta sa fie baiul! Sansele sunt 80% sa fie fetite, vedem in februarie daca se confirma... Al meu a fost foarte incantat de ecograf, chiar i-a zis medicului "asta e mai tare decat playstationul meu de acasa"! L-a potolit pretul de 180000 de euro al aparatului insa...

Yarrina multumesc inca o data pentru ajutor, am zis si repet ca am invatat enorm de la tine! Pupam minunile care au venit in noiembrie pe lume si pe tine! Multa sanatate si tot binele din lume, voua!

Danaisa, ciupirica, misspii, talida, essperantza, myha, lemurica... mi-a fost tare dor de voi, va doresc tot ce-mi doresc si mie, cu tot sufletul!

Imi cer scuze pentru postul lung si pentru absenta si mai lunga... dar acum gata, nu mai scapati de mine!

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

Oria,felicitari pentru gemeneisi iti doresc in continuare sarcina usoara!Ma bucur mult pentru tine.Cu mult drag, Mirela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi75 spune:

GABI B


Multumesc pt raspuns....tiroida mea functioneaza perfect normal(dr mea este tot cea pe care o ai si tu-Copaescu)doar ca am 3 noduli 2 mici de 3 mm si 1 mare de 2 cm.Dr Copaescu nu ma lasa sa fac fiv pana nu ma operez.Culmea e ca-mi facusem programare la sibiu in noiembrie trecut si tot in noiembrie am descoperit nodulul ala mare care anul trecut nu exista.
De dr cocei ce stii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_B spune:

nu stiu nimic de dr Cocei. In Giulesti mi-am jurat ca nu mai calc dupa un chiuretaj pt o sarcina oprita in evol in 2007. Personalul mediu s-a purtat execrabil, niste fiinte dezumanizate si fara mila, fara consideratie pt pacienti, spital de stat tipic romanesc
Am ales sa merg la Gynera chiar daca a fost scump si nici acolo...in sfarsit, nu mai intru in detalii. dar eu cred ca pe timpul, banii si sanatatea noastra, meritam sa fim tratate omeneste!

iti doresc sa faci alegerea cea buna cand va veni vremea FIVului

Gabi+27
placenta previa centrala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi75 spune:

Gabi B

Multumesc pt raspuns.Inteleg ca esti in 27 de saptamani? Bafta multa.Eu aveam anul trecut fsh 15.Crezi ca poate fi influentat si de tiroida , chiar daca tiroida functioneaza normal dar anticorpii sunt mari? Nu vreau sa cred ca rezerva mea e pe sfarsite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi75 spune:

Gabi B

Am uiatat sa-ti raspund la ultima intrebare. Ma operez la Parhon ,luni, la dr Ionescu. M-a trimis dr. Copaescu( e o persoana extraordinara).
As dori sa stiu daca a ajuns la time un mesaj privat.Nu prea stiu sa umblu pe forum.

Mergi la inceput