FIV la Sibiu (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui misspii

Servus Essperatza,
Cerclajul o sa-l fac luni 10 ianuarie si nu am deloc chef.Medicul meu a zis sa iau in continuare utrogestan dar pe prospect scrie doar in primul trimestru.nu stiu ce sa mai zic,i-am scris e-mail lui Ispasoiu sa-l intreb si nu raspunde.Asta este...nu mai sunt de actualitate ,la tot ce am mai intrebat dupa nu mi-a raspuns ,stiu ca in dec a fost in concediu dar nici inainte nu mai raspundea cred ca are prea multe paciente.
Te pup si vorbim .Tu ce faci? faci cerclaj sau mai astepti?


Eu am oprit utrogestanul la 12 sapt, apoi pe la 17 sapt am inceput sa am contractii Braxton Hicks si dr care mi-a urmarit sarcina mi-a dat iar sa iau arefam 200 , cred ca puneam dimineata si seara cate 200, el a zis ca pana prin sapt 22 se poate lua linistit.
Pe urma la 29 sapt am avut sangerare noaptea si m-am dus la urgenta , m-au internat si mi-au dat iar utrogestan (sau arefam) pe care l-am pus doar cateva zile de fiecare data cand sangeram (se intampla din 2 in 2 saptamani).
Verisoara mea a luat progesteron toata sarcina, asa ca sa stii ca depinde de dr.
Dar mie nu mi-a fost frica sa il pun , luam orice atunci numai sa stiu ca ajung cu bine la capatul tunelului

Am uitat sa te intreb tu cate sapt. ai acum ?
Eu nu am facut cerclaj ca nu mi-a propus dr meu , nici nu a pomenit de el, dar eu as fi vrut sa fac preventiv daca era dupa capul meu, sa ma stiu mai in siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna fetele, de cateva zile citesc topicul de FIV la Sibiu, mi-am propus sa citesc tot inainte sa postez un mesaj asadar azi am terminat cu toate capitolele.
Felicitari fetelor care au reusit FIV-ul, si multe incurajari pentru cele care urmeaza sa faca unul sau din diverse motive nu s-a prins (Dumnezeu stie mai bine de ce ne pune la incercari, dar pana la urma o sa avem parte si noi de bebei mult visati, vreau sa cred asta si sigur asa va fi ).
Povestea mea ar fi: o trompa nepermeabila, cealalta greu permeabila,laparo 1, endometrioza, destul de avansata pe care o tratez cu Diphereline (6 injectii la 28 zile,luna asta o fac pe a6a)si pe care incerc sa o inlatur pentru a putea apela la FIV, urmaeaza in febr. laparo 2 pentru curatarea enometriozei si ce-o mai fi peacolo...
Stiu ca mai sunt fete (alina06st,misspii), care au endometrioza si au reusit FIV din prima la Dr.I asadar ma gansesc sa apelez si eu la clinica Polisano, sper sa am o reusita
va pup si va citesc cu mare interes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns essperantza spune:

Misspii eu zic sa-l suni si sa vb. personal cu el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Lelu - bine ai venit!!!!!!!!!
Bubu - eu sunt in sapt 14 si luni dimi ma internez.am uterul mic si a zis ca tb facut preventiv,asta este.Despre utrogestan ,nu mai stiu ce sa zic,parerile sunt impartite ,inca o sa mai iau si mai intreb luni.
Va pup pe toate si sper sa ne auzim cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nokianne spune:


Buna
Si la multi ani! Si 2011 sa fie cu bebei si pentru noi!
Si eu ma pregatesc pentru FET in ianuarie! SPER! Pt ca va fi ianuarie sau februarie in fct de ECO de dupa CM. Din pacate eu vin si dupa o pierere de sarcina...

As vrea sa stiu carora dintre voi care faceti FET in ianuraie sau februarie li s-a dat sa ia Medrol!
Si femoston din ce zi ati luat ?A treia zi?
Va multumesc ca imi raspundeti!

Noki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

lelu bine ai venit si sedere cat mai scurta..sa ne mai ti la curent cu ce faci
nokianne eu am luat medrol la fiecare FET, acum la asta din ianuarie nu mai iau(asa a zis dr)..femoston am luat cate 3 din a 3 a zi si dupa et cate 2, si am mai luat cate 1 aspenter..pe ce data ar trebui sa iti vina CM?cred ca ar trebui sa suni sa vb cu dr ca daca iti da medrol trebuie luat dinainte de CM; eu stiu ca se ia in a 21 a zi de CM anterior(adica la tine a 21 a zi din CM din decembrie), dar cel mai bine ar fi sa il intrebi pe el(pe dr),in plus in primele zile de CM(1,2,3) se face o analiza(progesteron)treb sa fie mai mic de 1 ca sa fie bine..sper ca te-am ajutat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Citat:
citat din mesajul lui lelu

Buna fetele, de cateva zile citesc topicul de FIV la Sibiu, mi-am propus sa citesc tot inainte sa postez un mesaj asadar azi am terminat cu toate capitolele.
Felicitari fetelor care au reusit FIV-ul, si multe incurajari pentru cele care urmeaza sa faca unul sau din diverse motive nu s-a prins (Dumnezeu stie mai bine de ce ne pune la incercari, dar pana la urma o sa avem parte si noi de bebei mult visati, vreau sa cred asta si sigur asa va fi ).
Povestea mea ar fi: o trompa nepermeabila, cealalta greu permeabila,laparo 1, endometrioza, destul de avansata pe care o tratez cu Diphereline (6 injectii la 28 zile,luna asta o fac pe a6a)si pe care incerc sa o inlatur pentru a putea apela la FIV, urmaeaza in febr. laparo 2 pentru curatarea enometriozei si ce-o mai fi peacolo...
Stiu ca mai sunt fete (alina06st,misspii), care au endometrioza si au reusit FIV din prima la Dr.I asadar ma gansesc sa apelez si eu la clinica Polisano, sper sa am o reusita
va pup si va citesc cu mare interes


Lelu, eu de laparascopie dupa diphereline nu am mai auzit. Sau nu ai facut inainte? Eu pe toate fetele pe care le stiu cu problema asta le-am auzit de aceiasi pasi: laparo, apoi diphereline, apoi fie au ramas insarcinate, fie au trecut la FIV. Dar la niciuna nu am auzit sa mai faca laparo si dupa diphereline.

Daca te gandesti sa mergi la Sibiu, eu zic sa mergi inainte de o noua operatie ca sa vezi ce ti se recomanda si acolo. In cazul endometriozei se recomanda cat mai putine interventii chirurgicale pt ca orice operatie poate provoca o extindere a leziunilor.
In plus eu in urma laparascopiei si a inlaturarii unor chisturi de pe ovare, am ramas cu un ovar f mic si ca atare am raspuns f greu la stimularea de la FIV. Noroc ca dr Ispasoiu a stiut ce sa imi dea sa fac si totul a fost ok la final. Nu mai spun ca daca inainte de operatie aveam fsh 7, dupa operatie crescuse la 10. Asa ca eu zic sa le ceri parerea si celor de la SIbiu inainte de a te opera.
Succes!

in sapt 25 cu minune de sanatos si vesel.
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

eu nu am chistur endometriozice, am endometrioza peste tot, e lipit ovar de trompa de uter de intestine si tot asa...
la primul laparo nu a reusit sa ma curete pentru ca putea leza intestinele, astfel mi-a spus sa iau tratament sa mai scada si apoi sa incerce si curatarea endo, de aceea a doua laparo.
Dar na, cum zici si tu, ma gandesc sa scriu un mail Dr. Ispasoiu si sa atasez si filmul de la laparo si da, sa cer informatii...
Eu am mai cerut parerea si pe SOS infertilitatea la medicii de aclo si asa au spus si ei, ca e necesar o a doua laparo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nokianne spune:

Multumesc mult Monaramona
CM -ul ar tb sa imi vina in cateva zile pt ca am luat femoston si rosii si albe pe care le-am oprit azi; mi s-a spus intradevar ca din a treia zi sa iau iar femo rosii si sa ma duc apoi la control si dc e ok endometrul facem transfer...ma rog pt asta

Am insa nevoie sa ma autoincurajez ca se poate reusi FET si fara Medrol(la mine la al treilea FET cu Medrol s-a prins) si de-asta rog si alte fete care au bebei din FET fara Medrol sa intre pe forum si sa ne dea sperante!

Eu am mare nevoie de asta pt ca am doua pierderi de sarcini pretioase
Va multumesc mult mult

Noki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaisa20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nokianne

Multumesc mult Monaramona
CM -ul ar tb sa imi vina in cateva zile pt ca am luat femoston si rosii si albe pe care le-am oprit azi; mi s-a spus intradevar ca din a treia zi sa iau iar femo rosii si sa ma duc apoi la control si dc e ok endometrul facem transfer...ma rog pt asta

Am insa nevoie sa ma autoincurajez ca se poate reusi FET si fara Medrol(la mine la al treilea FET cu Medrol s-a prins) si de-asta rog si alte fete care au bebei din FET fara Medrol sa intre pe forum si sa ne dea sperante!


Nokianne, eu am reusit la FET fara medrol, asa ca - fruntea sus.
La multi ani tuturor fetelor si un an cu multi bebei!




Eu am mare nevoie de asta pt ca am doua pierderi de sarcini pretioase
Va multumesc mult mult

Noki


Mergi la inceput