Strumfi si prichindei de iulie-august 2011(7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaelaV

Am intrat si eu sa va salut
Miha eu am o amica ce e la aceeasi doctorita cu mine si urmeaza sa nasca saptamana aceasta si mi-a zis ca in total a facut vreo 10-12 ecografii si toate se platesc. Eu platesc 150 lei pt ecografie si consult ginecologic pe masa. Intr-adevar si mie mi se pare mult 600 lei cat e in UK, dar acolo sunt salariile mult mai mari decat in Romania si probabil ca e acceptabil pt ei. Joi merg sa-mi faca analiza secretiilor si costa 750 lei. Pe 31 ianuarie o sa merg sa-mi fac bitestul si costa 250 lei la Medlife, apoi mai fac o analiza de sange la doctorita mea si am inteles ca mai costa si aceea inca vreo 200-250 lei.
Miha eu mananc aproape zilnic la micul dejun branza de vaci cu rosie si castravete si m-am cam speriat. O s-o intreb si eu joi pe dr mea daca am voie sau nu.
Andra in Bucuresti ninge si sigur o sa poti veni maine pana la Giulesti.
Luli eu fac bitestul la Medlife la dr. Radulescu Botica si dr mea mi-a spus sa ma programez in perioada 24-31 ianuarie, dar cand am sunat pe 21 decembrie sa ma programez doar pe 31 ianuarie mai aveau liber, apoi in aceeasi zi vin la dr mea si fac morfofetala din cate am inteles. M-am si incurcat intre atatea analize
Maine trebuie sa duc la medicul de familie urocultura si proba de urina, dar nu am habar cum sa le recoltez Imi spuneti si mie cum se face, va rog?

Mihaela

Pentru proba de urina se procedeaza astfel: prima data cand te trezesti de dimineata (in dimineata in care trebuie sa mergi sa duci probele) dai fuguta la baie si te speli bine, bine, bine. Apoi te duci sa faci pipi. Lasi sa curga jumatate din jet, stopezi si abia apoi urinezi in acel recipient. Astfel, proba de urina va fi recoltata corect si scad riscurile amestecarii unor microbi externi. Multa bafta!!

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mihaela, cumperi un recipient steril pentru urina, de la farmacie, si il desigilezi numai inainte sa-l umpli. De obicei se recolteaza urina de dimineata, direct in borcanel

blog

am hainute la bazar

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Pai si cum le recoltez pe amandoua? Ca mi-a dat medicul de familie o eprubeta pt urina normala si un recipient steril pt urocultura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Buna! Si eu m-am ingrasat destul demult..vreo 3 kg si sunt sigura ca e de la lasatul de fumat. Asa mi s-a intamplat si la prima sarcina. Dar mai bine grasa si sanatoasa decat slaba si dependenta de tutun.
Felicitari! Stiu ca nu a fost usor!




Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Mamutz, deci pot manca Philadelphia in continuare??? Upiiiiii!!!!
A propos, cat v-ati ingrasat in acest prim trimestru de sarcina? Eu am pus pe mine deja 5 kg si jumatate si ma gandesc cu groaza ca mai am inca jumatate de an. Sau oare m-am ingrasat si din cauza faptului ca m-am lasat de fumat imediat cum a aparut banuiala de sarcina???

11+


Miki de Saara Maria 7.01.2008 si 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Amaia afternoon draga mea!!

In primul rand, cred ca adori varsta de 35 de ani pentru ca esti si dupa cate vad e primul tau bebeu, deci cred ca esti , deci bucura te alaturi de noi

In al doilea rand, in viziunea doctorilor, eu nu recomanda nici macar branza Philadelphia!! Dar oare noi ne putem abtine, Amaia??? Eu personal nu cred ca as putea, eu m am 'abtinut' pentru ca din pacate nu am pututmanca nika!!! De aia nu am mancat majoritatea lucrurilor interzise in sarcina, dar altfel, crede ma ca as fi fost calare pe branza de vaci!! Din pacate, vegetariana cum sunt URASC CEAPA. Si de aia la mine ma limitez la marar, patrunjel si lamaie.

Am citit despre toxoplasmoza, deci totul trebuie spalat foarte bine. Ok, o faceam si pana acum, dar acum am sa fiu si mai atenta!!

Eu cred ca toate aceste scan uri le ai avut din cauza scurgerilor maronii, dar daca nu ai fi avut nici o scurgere, ma gandesc daca ti ar fi facut vreuna!!! Eu de examplu nu am avut nici o scurgere de cand am ramas insarcinata si nimeni nu s a uitat la mine!! Doar moasa a avut o ora discutie cu mine la 8 saptamani!! Atata!! Si acum, pe 14 ianuarie o sa l vedem pe bebe pentru prima data si o sa vedem toate cele in locul lor!!

Ma bucur ca scurgerile au incetat si incearca sa te odihnesti cat mai mult in aceste 2 saptamani si bucura te ca nu mergi la servici. Eu din pacate maine incep iar!!!

Cu ce ocazie esti in Cipru?? Sotul e de acolo, sau doar munca?

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.
ce mai faceti?

moaaamaa ce mult s-a mai scris intre timp...

eu azi am fost la eco.
bebe are 7 sapt si 2 zile dupa eco si dupa menstra are 7 sapt si 3 zile.
are batai cardiace, membre, cordon ombilical si per total pare ok, sarcina in evolutie.

m-am linistit, mai ales ca am avut acea mica sangerare inainte de craciun si nu stiam ce s-a intamplat pe acolo, dar se pare ca totul e ok. si sper sa ne ajute doamne doamne sa fie pana la capat.

voi cum mai sunteti? ce simptome mai aveti?
eu ceva greturi, dar subti, suportabile, sanii durerosi, in rest nimic. dorm de rup.:)))



_

Babyblue va pupa pe toti!!
7+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

eu m-am ingrasat maaxim 1 kg, perioada asta, pentru ca imediat dupa ce am aflat ca sunt gravi, mi-a pierit complet pofta de mancare.
sotul m-a trecut direct pe dieta de legume si salate si zilnic imi baga pe gat suc de portocale.
dc am pus si kilul asta, este prb pt ca am dormit ore in sir si nu m=am sculat din pat.
eu in continuare nu am pofta de mancare si de cand si cu greturile astea usurele, nici atat.

eu cand va aud pe voi ca poftiti una alta, ma minunez, mi se pare ca eu sunt anormala pt o gravida si sincer vorbind, am momente cand nici nu ma simt gravida de vreun fel.:)))

_

Babyblue va pupa pe toti!!
7+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

babyblu


Miha,dar de ce nu ai facut pipi la medic si nu iti mai bateai capul. Eu de fiecare data cand merg fac la baie la medic...dar na...in ROmania e altfel s epare

Mama de Ana si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

lissa

_

Babyblue va pupa pe toti!!
7+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Miki, a fost groaznic!! De la aproape un pachet pe zi la 0...Felicitari si tie ca ai reusit!
Daca ma ajuta Dumnezeu poate nu le mai reiau dupa ce apare bebe.

11+

Mergi la inceput