Strumfi si prichindei de iulie-august 2011(7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Nebunca - dupa ce am trimis mesajul am vazut postarea ta
Hai fii curajoasa, minunea ti se poate intampla din nou... cum spunea o prietena, e anul iepurelui si minunile se pot intampla
Uitati si aici un art espre listeria si branzeturi: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1362

Fetelor v-ati progr pentru morfofetala? daca da la ce dr si cu cat timp inainte..?

Luli - fericita 8+ si cu ajutorul lui Dumnezeu imi voi tine minunea in brate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Oana poti sa iti intr si dr insa mie mi-a spus ca pot lua un aspenter lejer are doza cea mai mica de aspirina 75 mg
din categ medicamente safe ptr sarcina ar mai fi si furosemid-ul pentru diaree. Tot in carte am gasit ca loperamidul are un efect antidiareic mai puternic, nu prezinta riscuri si e alegerea cea mai buna daca e din cauza neinfectioasa.

Luli - fericita 8+ si cu ajutorul lui Dumnezeu imi voi tine minunea in brate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
Citat din mesajul lui mihahegarty

Draga mea Fecian, prima data cand am inceput sa ti citesc mesajul, mi a aparut un zambet pe buze!!! M am vazut pe mine!!! Probabil ca atunci cand ai postat mesajul, nu ai citit ce aberatii am sris si eu!! Cred ca am speriat toata odiseea asta!! Ne am intrecut in rau in Decembrie!!!

In legatura cu vazutul bebelui, pot sa ti dau minunata veste ca nu esti singura ca nu si a vazut bebele!!! Si eu ma numar printre ele!! Eu imi voi vedea puiul abia la 13 saptamani pe data de 14 ianuarie!! Te inteleg perfect cu scan urile in tarile vestice, caci din nefericire din acest punct de vedere si eu locuiesc in Anglia. Aici am dreptul doar la 2 scan uri pe perioada sarcinii (la 13 saptamani si la 20), restul contra plata, care dupa cum am mentionat ma costa minim 120 lire!!!! De aia ma voi abtine. Am explicat mai sus si cu analiza pentru sindromul Down!!! E gratuita aici, dar stau si ma gandesc cat e de eficienta????

In rest, hai sa ne bucuram ca suntem impreuna aici si sa incetam sa ne tot plangem ca niste babe ca speriem fetele pe aici!! Sper ca ai prins la gluma!! Iti doresc tot binele din lume iubita!!!


Ei am venit si io de la primul control...la moasa.

Voi avea primul scan pe 21 ianuarie . Atunci fac dublu testul ...asa ca il platesc evident.

Urmatorul scan e la 20 de saptamani si ultimul la 35 sa se vada cum sta bebe.

In rest, bla bla uri.
Mi-a luat tensiunea, m-am cantarit (66 de kile ...la cat mi-e de rau nici nu stiu cum de am atata).

Acum data viitoare cand ne "vedem" va fi la sfarsitul lunii.

deci eu sunt dezamagita . Ma asteptam sa imi vad bbul daca nu acum macar intr-o saptamana nu in 3!!!
Deci pana atunci claaar sunt singura care nu si-a vazut bb-le



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008) si 8+ cu
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

La multi ani!
Miha (ne stim de la aspirante) branzeturile interzise, cele moi, nu sunt cele moi in general, ca textura, ci branzeturile care sunt facute din lapte NEPASTEURIZAT, cum sunt majoritatea celor frantuzesti, cu mucegaiuri. Branzica de vaci e in general facuta din lapte pasteurizat. Atunci cand cumparati cititi la ingrediente daca este facuta din lapte pasteurizat sau nu. Mozzarela spre exemlu este din lapte nepasteurizat, crema Philadelphia este din lapte pateurizat.
Mai citisem ceva la care vroiam sa raspund dar am uitat


La sarcina oprita in evolutie manifestari pot fi foarte tarziu, dar in general dispar simptomele de sarcina. Din pacate va spun din experienta. La mine era oprita de 2 saptamani si nu am sangerat deloc. Dar cum la voi nu este si nu o sa fie cazul NU VA MAI GANDITI LA PROSTII.

aa!! Sarcina toxica se manifesta pana la nastere si de cele mai multe ori te hranesti cu perfuzii. Deci vomat pana la 12 saptamani de pana la 5 ori pe zi e nimica toata si noarmal. Se poate si de 15 ori pe zi. Ai scapat acum si o sa te pui pe papat. Deci nici vorba de sarcina toxica.
Chiar daca tu nu manaci mai nimic bebe se hraneste din resursele organismului tau. Spre exemplu daca ai carenta de calciu bebe trage din oasele tale, el e bine merci dar pt tine e destul de nasol, motiv pentru care trebuie sa iei suplimente nutritive. Asta ca sa nu ramai fara dinti si fara par dupa ce nasti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Mamutz, deci pot manca Philadelphia in continuare??? Upiiiiii!!!!
A propos, cat v-ati ingrasat in acest prim trimestru de sarcina? Eu am pus pe mine deja 5 kg si jumatate si ma gandesc cu groaza ca mai am inca jumatate de an. Sau oare m-am ingrasat si din cauza faptului ca m-am lasat de fumat imediat cum a aparut banuiala de sarcina???

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Fetelor ! Ce vorbiti voi aici despre mancare ? Ca eu am dat iama in carnuri de mi s-a aplecat Numai aseara ce m-a luat o pofta de pui picant si cum era inchis la rotiseria unde avea, am mers in AFI la KFC si am luat o galeata plina cu pui Am mancat , cred ca vreo 5 bucati de chestii din alea picante, de ma ustura si in varful capului Da' le-am mancat cu o poftaaaaaa
Bine ca nu mi s-a facut rau!

La cum am mancat, a zis sotul ca mai vad eu KFC la anu' si la multi ani! ...adica peste vreo 3-4 luni

De azi, ma trec pe fructe seara si pe baut bors (imi si place si am citit ca este bun la multe,inclusiv ajuta la scaderea colesterolului).

si ca sa nu mai spun ca inainte sa plecam am mancat cam 50-60 g pate de ficat...cu aceeasi pofta

Imi pare sincer rau pt fetele care nu o sa mai mearga cu noi pana la sfarsit ...(nebunica...)


Eu acum sunt stresata cu scoala asta...ca se apropie sesiunea si am o gramada de prezentari de facut si chef ioc. ...Cine are niste chef de scoala sa-mi dea si mie!

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 13+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

eu aveam sapt trecuta vreo 2kg in plus (am plecat de la 54.3)....acum mi-e frica sa ma cantaresc,la cat am bagat in mine de la Craciun incoace...

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 13+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Am intrat si eu sa va salut
Miha eu am o amica ce e la aceeasi doctorita cu mine si urmeaza sa nasca saptamana aceasta si mi-a zis ca in total a facut vreo 10-12 ecografii si toate se platesc. Eu platesc 150 lei pt ecografie si consult ginecologic pe masa. Intr-adevar si mie mi se pare mult 600 lei cat e in UK, dar acolo sunt salariile mult mai mari decat in Romania si probabil ca e acceptabil pt ei. Joi merg sa-mi faca analiza secretiilor si costa 750 lei. Pe 31 ianuarie o sa merg sa-mi fac bitestul si costa 250 lei la Medlife, apoi mai fac o analiza de sange la doctorita mea si am inteles ca mai costa si aceea inca vreo 200-250 lei.
Miha eu mananc aproape zilnic la micul dejun branza de vaci cu rosie si castravete si m-am cam speriat. O s-o intreb si eu joi pe dr mea daca am voie sau nu.
Andra in Bucuresti ninge si sigur o sa poti veni maine pana la Giulesti.
Luli eu fac bitestul la Medlife la dr. Radulescu Botica si dr mea mi-a spus sa ma programez in perioada 24-31 ianuarie, dar cand am sunat pe 21 decembrie sa ma programez doar pe 31 ianuarie mai aveau liber, apoi in aceeasi zi vin la dr mea si fac morfofetala din cate am inteles. M-am si incurcat intre atatea analize
Maine trebuie sa duc la medicul de familie urocultura si proba de urina, dar nu am habar cum sa le recoltez Imi spuneti si mie cum se face, va rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

SAlutari si d ela noi

Anaemi,bravo,ai scapat de moderare. In partea de sus a fiecarui mesaj vezi un semn cu 2 corpuri una langa alta si un +mare,daca dai clic:adaugi un prieten


eu stiam ca nu avem voie branzza topita


fecian,stai linistita,eu fac 2 max 3 eco in 9 luni,asa se fac aici la noi. Inimioara nu a ascultat-o cu aparatul ala??? Eu cu atata ma aleg macar

Azi incep activitatile cu Ana,mergem la arte plastice.

Eu de cand am intrat in trim 2 nu prea mai mananc,sanii ma mai dor in rest nimic,la medic mai merg pe data de 12.

sunt f obosita dupa sarbatorile astea,bine ca au trecut.


Ce inseamna anul animalului,stiu ca e caledar chinezesc,dar e bun anul asta ori ba?

Mama de Ana si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Da, Lissa...cica e de bine anul asta, e anul iepurelui de fier, parca. Multumesc cu explicatiile pentru add friend. Iti poti imagina ca in tot acest timp am avut ochelarii pe nas si nu am vazut plusul ala ??? Multam fain inca o data!!

11+

Mergi la inceput