Strumfi si prichindei de iulie-august 2011(7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui luli

pentru toate fetele si LA MULTI ANI!!Cred ca sunt cea mai intarziata... va doresc sa aveti un an minunat in care sa va vedeti visul cu ochii si sa va tineti minunile in brate Trece timpul atat de repedeee important e sa fie bine pana la capat.

Pentru ca iar am ramas in urma v-am citit sa nu-mi scape nimic, nimic.

Nebunica - imi pare nspus de rau de ceea ce ai patit, e sfasietor... dar totusi ai rabdare sa vezi ce iti spune dr, poate totusi e bine...

Loren@ fii barbata, va fi bine DD va va ajuta din nou

Fetelor am primit o carte pentru unde spune ca putem manca dar nu in exces ficatei de pasare ptr ca au mult fier in compozitie si acid folic (100 mg contine 770 microgr adica 193% din necesarul zilnic)
De asemenea spune ca laptele si produsele lactate sunt bogate in fosfor, Ca si vit D, magneziu si proteine. Pot fi consumate toate produsele lactate inclusiv branza cu conditia sa fie pasteurizate si f proaspete.

Eu am o noua placere ca sa-i spun asa - limonada acrisoara cu miere de albine, beau 2 litri/ lejer. al meu e fericit ca asa beau suficiente lichide.

Uitati aici niste date interesante; le-am gasit pe forum si m-am gandit sa vi le impartasesc
http://www.ivf.ca/naturalpregduedate.php
dezvoltarea lu bb:
http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart
info privind testele prenatale: http://www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/

Legat de scan-uri noi le platim pe toate iar preturile nu sunt deloc de neglijat de la un 50 ron la un spital de stat cu un eco vai mama lui fara hartie - belive me pana la 400ron sarcina normala sau 800 ron sarcina multipla.

cat despre cafea...mai aveti? ma bag si eu la o cescuta

Luli - fericita 8+ si cu ajutorul lui Dumnezeu imi voi tine minunea in brate





ficatei pe plita am mancat si eu si sunt deliciosi. sincer vorbind, pana acum n-am mancat si nu credeam sa mi placa asa ceva.:))

dar sarcina in sine e o minune,deci nu ma mira sa poftesc ficatei.:))

am citit si eu ca sunt ff buni in sarcina, deci: bon apetit fetelor! ficatei la plita, cu sare si cu o salata buna langa, e tot ce avem nevoie!

oricum, eu dc am avut vreo pofta pana acum (si nu prea am avut) am poftit la verdeturi si salate.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
7+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Am si eu o intrebare: cum pot sa adaug prieteni? Ca intru pe profilul care ma intereseaza si nu vad niciun Add friend:(
Lissa, heeelp!! Saru'mana!!

11+


Amaia ca sa adaugi pe cineva in lista de prieteni, eu fac in felul urmator: dupa ce am dat mesaj, ma duc in prima linie de sus a mesajului unde ai niste iconuri. Unul din ele zice adauga aceasta persona la lista ta de prieteni. Asa tre sa faci si tu.
Merci de faza cu RH ul, am si eu incredere ca Dumnezeu stie el ce face si acum exista si acel vaccin in saptamana 28.

Eu cred ca toate ar trebui sa ne adaugam la lista de prieteni, vorba aia vom fi impreuna atat timp. Unele din noi au fost mai viteze si mai brave (eu nu ma numar printre ele) si au postat chiar si cand se simteau rau. Eu abia am inceput in forta si sper sa continui tot asa!!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Miha, good afternoon, my dear!
Da, pentru moment au disparut scurgerile si imi doresc sa nu mai reapara.
Sunt la al doilea bebe, mai am o fetita care in februarie va implini 13 ani. Ce spun eu fetita? Este domnisoara in toata regula, mai inalta decat mine. Cu Andreea nu am avut nicio problema, sincer. Poate si varsta, nu stiu.
In Cipru suntem din aprilie veniti, logodnicul meu este roman ( sunt divortata de tatal Andreei cu care am ramas foarte buna prietena, de altfel), ne-am gasit amandoi de munca, avem acte, pot sa zic ca ne-am acomodat cat de cat. Mai greu e cu limba asta, dar incet-incet o invatam si pe asta...:)
A venit mon amour!! Fug sa=i dau ceva de papa si ma intorc!
Va pup


11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Babyblue ce ma bucur ca bebe e bine, o sa vezi ca o sa fie bine pana la sfarsit
Amaia si eu am lasat tigarile dupa ce am aflat ca sunt insarcinata, bine, nu fumam cat tine si cand m-am cantarit am observat ca am si slabit, in sensul ca acum vreo 2 sapt. luasem 2 kg si acum am vreo 800 de grame in plus.
MihaelaV, pt. urocultura iti trebuie recipient steril si trebuie recoltat doar din prima urina de dimineata, dupa ce te speli si doar a doua parte cum ti s-a mai explicat si mai sus. Pentru un sumar de urina normal, poti sa iti recoltezi intr-o eprubeta sau in ce vrei tu, nu trebuie sa fie steril la orice ora din zi. Eu, spre ex, cand vreau sa fac ambele analize duc un singur recipient, cel pentru urocultura si gata.

Maria (27 nov. 2007) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Adra_bell, dar eu nu te vad in listuta de pe prima pagina, nici la date de nastere, nici la gravidute. Nu vrei sa fii acolo? E alegerea ta, desigur.
Eu asa sunt eu, mai directa si mai curioasa din fire, scuze!!

Mesajul tau e super tare si mi a placut la nebunie, cat optimism poti sa ai!!! Deci si tu esti una dintre noi care are RH negativ!! Bun asa!! Ne luam de mana. Eu mi as dori probabil si inca un bebe, dar sotul e total impotriva celui de al doilea. El are 37 ani, face anul asta 38 in octombrie si crede ti ma ca e genul de barbat care nu si a planificat niciodata familie sau copii. El pana m a intalnit pe mine (la aproape 34 ani) nu a avut niciodata o relatie serioasa, doar aventuri. Toate relatiile se terminau dupa maxim 6 luni, deci cu mine a fost socat cum de am rezistat atata timp. Apoi eu a trebuit sa vin cu amenintari si convingeri ca tre sa avem un bebe si l am convins dupa multe plansete. Dar pentru al doilea bebe, nu stiu fetele cum va fi!!! El mi a zis clar ca el isi taie nu stiu ce din genitale ca sa nu mai poata avea copii, in fine. M am certat tare pe faza asta, nu stiu daca o va face sau nu, dar ca sa incep sa vorbesc de al doilea bebe, cred ca va fi foarte greu. Daca pentru a l obtine pe primul aproape a trebuit sa l amenint ca ma duc cu altul, dar eu tot voi obtine ce vreu, atunci pentru al doilea va trebui sa l amenint ca voi divorta de el, ca sa vrea!! Si sincer, offf, m am saturat de asa ceva. Si asa relatia noastra nu este una tocmai ideala din cauza diferentelor uriase de cultura si traditie si de asemeni, din cauza firii lui foarte inchise si dificile!! Vom trai si vom vedea, daca va fi si pentru al doilea bebe, atunci Dumnezeu cu siguranta ni l va da!!

In ceea ce priveste testul de sindrom Down, cred ca e similar cu cel de aici, asa ca m am linistit. Amniocenteza nu fac, pentru ca cica riscul de a pierde bebele e urias!! Si plus de asta, cica aia se face in luna a 6a sau ceva de genul asta. Eu chiar daca as afla ceva rau, Doamne Fereste, nu cred ca m ar lasa inima sa ucid un copil de 6 luni!!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Miki, a fost groaznic!! De la aproape un pachet pe zi la 0...Felicitari si tie ca ai reusit!
Daca ma ajuta Dumnezeu poate nu le mai reiau dupa ce apare bebe.

11+


Aolica, ce-am mai tras si eu la Eva cu lasatul de fumat, primele 3-4 zile au fost cumplite. Dupa 9 luni sarcina+2 ani alaptat am fost atat de "inteligenta" incat m-am reapucat, cate una, cate doua, cate 9.
Acum parca n-a mai fost asa de greu, am abandonat cu destula usurinta, poate si unde mi-e rau aproape toata ziua

blog

am hainute la bazar

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Nu fac dublu test, fac direct triplu test. Sincer, nu prea ma omor dupa testul asta, rezultatele sunt destul de discutabile si pot fi eronate, in plus depisteaza riscul pentru cateva boli genetice, mai sunt alte zeci in afara de astea. Dar Dumnezeu e mare, eu ma gandesc mereu ca 98-99% dintre copii se nasc sanatosi si la termen, asa va fi si al meu (si frumos si destept pe deasupra )


blog

am hainute la bazar

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce


Adevarat graieste gura ta Adra_Bell. Noi aici in odiseea asta toate vom avea bebei perfect sanatosi, cuminti, frumoasi, inteligenti si iubitori!! Total de acord!! Votat!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Miha, cred ca nu sunt pe prima pagina fiindca nu mi-am dat datele, mi le dau acum
DPN 5 august 2011
DN 11-06-1975
+Eva (14 nov 2007)
medic Celus Tarpan (Giulesti)

Riscul la amnio e f mic, sub 1%, desigur alegerea apartine fiecareia si nici nu ma pot gandi cat de dureros si traumatizant ar fi. Din pacate cunosc astfel de cazuri, dar chiar nu e locul potrivit de povestit.

Nici al meu nu vroia al doilea copil, nici nu era momentul potrivit de altfel, dar s-a intamplat cand nu ne asteptam, z 23-24 cred, asta dupa ce m-am straduit 3 ani sa raman gravi cu Eva, uite ca acum se prinse imediat. Ne-a fost destul de greu cu Eva, suntem doar noi, fara alt ajutor moral sau financiar, totodata este ultima noastra sansa de a face al doilea copil, dupa asta o sa fim mult prea batrani, plus ca da comoditatea peste noi, deja ne gandeam ca suntem la liman, fara scutec, copil intarcat, fara treziri noaptea, mananca singura, ce mai, fetita mare

blog

am hainute la bazar

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Genutu

Deci tie ti s a zis la prima sarcina ca vei avea un copil cu Sindromul Down? Si totusi a iesit perfect sanatos, nu? Wow, vezi ce medici incompetenti pot si si pot duce psihicul in eroare!!! Si apoi nu mai esti calm si linistit!! Eu sunt total impotriva amniocentezei din mai multe motive, ce o fi o fi, mergem cu Dumnezeu inainte!!!

M am convins si cu varsta!! NU mai zic ca sunt batrana gata!!! Pana acum am descoperit cel putin 4 fete mai mari ca mine, asa ca ar fi o prostie din partea mea sa ma dau cea mai baba de aici!!

Scan urile costa ceva si in romania!! Pentru salariile de acolo, eu zic ca e enorm, dar na, la urma urmei probabil ca unele mame vor sa si vada bebeii de mai multe ori. Eu ma voi multumi cu cele 2 gratuite si ce va fi va fi, mergem cu Dumnezeu inainte. Am incerdere ca ne va proteja pe toate!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Genutu

Miha, am uitat sa-ti zic ca am intalnit un alt caz de sarcina toxica in spital, unde tipa era internata si tinuta in perfuzie pentru ca varsa absolut tot, pana si apa.


Eu totusi nu am fost asa de rau astfel incat sa stau in spital. Am avut dimineti in care am varsat si apa pe care o bausem, dar la urma urmei nu am stat internata in spital. Oare sa fi fost doar greturi de primul trimestru mai apofundate sau sarcina toxica?? Ma cam indoiesc acum ca sarcina ar fi fost toxica, daca zici ca altele au fost si mai rau??

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput