Strumfi si prichindei de iulie-august 2011(7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Genutu spune:

Miha, pe Maria am facut-o la 31, acum am 34 si nu mi-a fost rau nici macar o zi, in schimb o fosta colega de servici, care avea 26 de ani a varsat toata sarcina de la inceput pana la sfarsit si a si nascut inainte de termen. Mai stiu pe cineva careia i-a fost rau si a stat doar in spital din momentul in care a aflat ca e insarcinata (5-6 sapt)pana pe la vreo 16. Si asta pentru ca, probabil organismul ei nu s-a "impacat prea bine cu sarcina". Medicul i-a zis ca doar d.p.d.v psihic sufera.
Inseamna ca, probabil, mult conteaza si psihicul, cine stie...
Analizele de toxoplasmoza si listerie mi s-au cerut doar la prima sarcina, nu si acum, nu stiu de ce.
In legatura cu dublu test, medicul nu mi-a cerut sa-l fac nici la prima, nici la a doua sarcina, deci, nu le voi face. Am avut o sarcina in care copilul s-ar fi nascut cu SD sau sindrom Turner. Diagnosticul a fost edem nucal (poti citi mai multe aici) http://sogr.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=151&Itemid=139
Chestia asta mi-a descoperit-o la o simpla ecografie, fara nicio analiza de sange, la 10 sapt.
Legat de ecografii, daca nu apar probleme pe parcurs, cred ca se fac cam 6-7 pe toata perioada sarcinii si toate se platesc. Intre 5-14 sapt. costa 200 ron si dupa aceea 250 pe una. Atat era anul trecut.
Legat de vise ciudate si eu am avut aproape in fiecare noapte si asta la ambele sarcini.
Sa stii ca eu am mancat salata cu maioneza, facuta din oua bio (nu stiu daca conteaza sau nu) si branza de vaci cu ceapa si marar. Acuma, cu DD inainte, sa speram ca o sa fie bine.
Per ansamblu, eu cred ca psihicul are un rol foarte important vis-a-vis de orice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Scuze, Genutu sunt eu, e vechiul meu id. Am uitat parola si mi-am facut alt nick acum cateva luni. Ea a ramas salvata in calculatorul de acasa, dar daca intru de la servici nu ma mai ajuta si de asta mi-am facut un alt cont. Daca nu m-a dus capul sa cer sa mi se reaminteasca parola

Maria (27 nov. 2007) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genutu spune:

Miha, am uitat sa-ti zic ca am intalnit un alt caz de sarcina toxica in spital, unde tipa era internata si tinuta in perfuzie pentru ca varsa absolut tot, pana si apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Mihahegarty am fost la spital imediat cum au inceput sangerarile si la ecograf s-a vazut ca sarcina era oprita din evolutie in saptamana a 7-a, nu mai era activitate cardiaca..Ieri s-a eliminat tot, sper. Merg maine la medic pentru o ecografie, sa vedem daca e nevoie de chiuretaj sau nu. Eu sper ca nu, a fost traumatizanta ziua de ieri destul...



fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit



[font=Comic Sans MS][green] “Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

pentru toate fetele si LA MULTI ANI!!Cred ca sunt cea mai intarziata... va doresc sa aveti un an minunat in care sa va vedeti visul cu ochii si sa va tineti minunile in brate Trece timpul atat de repedeee important e sa fie bine pana la capat.

Pentru ca iar am ramas in urma v-am citit sa nu-mi scape nimic, nimic.

Nebunica - imi pare nspus de rau de ceea ce ai patit, e sfasietor... dar totusi ai rabdare sa vezi ce iti spune dr, poate totusi e bine...

Loren@ fii barbata, va fi bine DD va va ajuta din nou

Fetelor am primit o carte pentru unde spune ca putem manca dar nu in exces ficatei de pasare ptr ca au mult fier in compozitie si acid folic (100 mg contine 770 microgr adica 193% din necesarul zilnic)
De asemenea spune ca laptele si produsele lactate sunt bogate in fosfor, Ca si vit D, magneziu si proteine. Pot fi consumate toate produsele lactate inclusiv branza cu conditia sa fie pasteurizate si f proaspete.

Eu am o noua placere ca sa-i spun asa - limonada acrisoara cu miere de albine, beau 2 litri/ lejer. al meu e fericit ca asa beau suficiente lichide.

Uitati aici niste date interesante; le-am gasit pe forum si m-am gandit sa vi le impartasesc
http://www.ivf.ca/naturalpregduedate.php
dezvoltarea lu bb:
http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart
info privind testele prenatale: http://www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/

Legat de scan-uri noi le platim pe toate iar preturile nu sunt deloc de neglijat de la un 50 ron la un spital de stat cu un eco vai mama lui fara hartie - belive me pana la 400ron sarcina normala sau 800 ron sarcina multipla.

cat despre cafea...mai aveti? ma bag si eu la o cescuta

Luli - fericita 8+ si cu ajutorul lui Dumnezeu imi voi tine minunea in brate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mariaruxi, (esti Ruxi, nu?) daca ai facut IGg la toxo, listeria si CMV in sarcina trecuta si ti-a iesit ca ai anticorpi e normal sa nu le mai faci inca o data. Ai imunitate, se stie. Si eu trebuie sa le caut pe ale mele, n-am chef sa le mai platesc inca o data, sunt destul de scumpe

Mie imi place mult www.babycenter.com.au, au dezvoltarea fatului pe saptamani cu video si mai incolo, dupa nastere, in amanunt, cam ce achizitii ar trebui sa aiba copilul de la saptamana la saptamana. In plus, trimit pe mail.
http://www.babycenter.com.au/video/pregnancy/weeks-1-to-9-pregnancy/

http://www.babycenter.com.au/pregnancy/fetaldevelopment/?intcmp=tnav_preg_fetaldev

blog

am hainute la bazar

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Buna fetelor!

La multi ani si sarcina usoara va doresc la toate!

Eu de ieri ma lupt cu o diaree care nu mi mai trece. n am luat nimic, de frica, doar ceai de menta si orez fiert, dar inca nu m-a legat.
nu stiu ce sa fac...

_

Babyblue va pupa pe toti!!
7+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Adra, Ruxandra Maria o cheama pe fetita mea. Numele meu este Carmen.
Legat de analizele de toxo si restul, nu cred ca medicul mai tinea minte de data trecuta, iar eu am realizat abia atunci cand mi-a recoltat sange ca nu le am pe lista. Sunt cam cu capul in nori, percutez cam tarziu cateodata unele chestii.
Fetelor care mai aveti copii pe-acasa , le dati ceva pentru imunitate? Ce anume?

Maria (27 nov. 2007) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanamares spune:

Fetelor, chiar nu stie jimeni nimic pt dureri de cap?

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oanamares

Fetelor, chiar nu stie jimeni nimic pt dureri de cap?

6+


Paracetamol. Pe cat de absurd ar putea suna...chiar functioneaza (pe langa antitermic e si un analgezic acceptat in sarcina)



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008) si 8+ cu
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!

Mergi la inceput