Gravidute prin FIV(66)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Melisa, mie mi-au spus sa reduc progesteronul treptat din sapt 12 si dupa sapt15 sa nu mai iau nimic. Ginecologul meu nu este de acord, mi-a spus sa mai raman pe utrogestan pana in sapt20, eventual pana la sfarsitul sarcinii. Acum sunt pe 3 utrogestan/zi, as reduce la 2/zi dupa ce termin sapt.15, dar mai vedem cum ma simt, caci am inceput de luni serviciul si seara ma simt cam obosita...Pup
Cristy, nu stiu ce sa spun de scurgerile astea, mai bine intreba ginecologul.
Pisucmic, Gabi
Angie, curaj, o sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Cristy, eu luam 6 utrogestan/zi, 2 dimineata, 2 la amiaza si seara 2, incepand cu sapt. 12 am luat 1 dimineata, 2 amiaza, 2 seara. Dupa 5 zile am scos si de la pranz unul si tot asa pana la scoaterea completa. Dar din sapt. 22 am inceput iar sa pun cate doua seara ptr. ca am avut o secretie maronie si se cam scurtase si colul, asa ca am mers cu inca doua pana in sapt. 33
Sper ca am fost coerenta.

PS schema scrisa de Ron-el nu o mai am, era pe o reteta si nu stiu ce am facut cu ea, eu de obicei pastrez tot.


mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

many_bani, ok am inteles, deci la 5 zile ai eliminat cate 100mg, ceva de genul asta o sa fac si eu, mai bine mai mult progesteron decat lipsa, multumesc si te pup

and the miracle happened... 13 +

http://www.youtube.com/watch?v=Nu3t1OF4RMs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

cristy: si eu am avut niste scurgeri asa cum le descrii tu (cam prin satamana a 13-a) , si cand m-am dus la dr, m-a si urcat pe masa la control. a vazut un firicel f subtire de sange, si am continuat cu utrogestanul. apoi s-a rezolvat. oricum utrogestan am luat in primele 3 luni cate 4x200 /zi , apoi dupa 3 luni am redus la 2x100 inca o luna si gata. ce vreau sa spun este ca sa mergi la dr. totusi sa te vada pe masa.
sunt cam amarata ca dupa analizele de trim 2 imi da sa fac injectii cu clexane (nu mai vb de tot felul de vitamine )...plus fier...eu ma stiam mai sanatoasa. dar le iau , ce sa fac?


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

sigur ca [pot sa-ti spun...am luat 600 arefam de trei oro pe zi..dimineata pranz si seara..intravaginal bineinteles..si din sapt 12 am luat doar 400..diminetra si seara inca o saptamana dupa acre am luat numai 200 seara pana la 20 saptamani..
sper sa-ti fi fosdt de folos..si stai linistita si eu am avut scurgeri maronii..dar pt linistea ta poti sa mergio la medic
pup cu drag


Citat:
citat din mesajul lui cristy1977

am pus 400mg de arefam si m-am bagat in pat, sper sa fie bine...

and the miracle happened... 13 +

http://www.youtube.com/watch?v=Nu3t1OF4RMs


Angie +36

bebe jucaus

amr 14 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

monas, ce frumos ai descris "valurile" pe care le fac piticutii tai, imi inchipui cum va petreceti serile, cred ca este minunat, burtica ta cum rezista? eu acum stau in pat, scurgerile parca nu mai sunt atat de colorate, dar nu au disparut, poate si din cauza utrogestanului, dureri de burtica nu am, doar intepaturi in zona de jos, dar nu puternice, iar tratamentul cu utrogestan l-am reluat, asa cum ati zis si voi si nu cred ca il mai las in curand cu sperietura de azi, astept ziua de maine sa vad cum ma simt si vb. cu medicul, te cred ca te-ai saturat de tratamente si esti amarata de tratamentul cu clexane, dar daca este mai bine pentru bebici, trebuie sa-l faci, nu ai incotro, eu una cand vad medicamente parca vad pe dracu, as vrea sa nu mai aud de ele in viata mea, dar asta este, ai grija de tine, pup
angie, draga noastra graviduta care trebuie sa nasca, multumesc de sfaturi, sunt bine venite, sper ca utrogestanul sa rezolve problema, din cate am citit pe net, in afara de utro si repaus la pat nu prea am ce face, nastere cat mai usoara
adria


and the miracle happened... 13 +

http://www.youtube.com/watch?v=Nu3t1OF4RMs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Monas, te rog sa imi spui si mie, daca ti-a spus dr. in urma carei analize a tras concluzia ca trebuie sa faci Clexane? Eu am facut in sapt 12 probe de coagulare (cred ca despre asta e vorba) si mi-a iesit ok. Nu stiam ca sse repeta, ca se mai poate modifica ceva...
Multam

in sapt 25 cu minune de sanatos si vesel.
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

crysty...stai linistita in patut si nu agita bebeii
pup si ai grija de tine..maine poimiine bagi si tu amr-ul

Angie +36

bebe jucaus

amr 14 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

alina06: exact care este analiza in urma careia mi-a prescris clexanele, nu stiu sa-ti spun , insa iti enumar ce analize am facut acum (hemoleucograma, glicemie, acid uric, TGO, TGP, APTT, PT, fibrinogen, uree, creatinina, culturi col). eu inca nu am primit rezultatele insa d-na dr le-a vazut azi si maine sau poimaine cum le primesc si eu pe mail, iti scriu ce rezultate am avut. Stiu ca si la analizele din trim 1 nu am iesit prea bine la coagulare si mi-a dat sa iau Aspenter.
O sa revin cu mai multe dupa ce primesc rezultatele analizelor.
Va pupacesc

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

mai fetelor, cand se fac analizele de trimestrul 2, eu analizele de trimestrul 1 le-am facut la 5 saptamani...
alina, ar fi dragut sa ne intalnim la cabinet, eu merg insa pe 19 ian, tu am inteles ca mergi pe 25 ian, cand iti mai face programare sa-mi zici si mie
de cand sunt consemnata la pat sunt tare vorbareata, of, este atat de greu sa stai asa mult timp in pat...

and the miracle happened... 13 +

http://www.youtube.com/watch?v=Nu3t1OF4RMs

Mergi la inceput