Clubul ursuletilor si al ursuletelor de novdec2010

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Citat:
citat din mesajul lui sashenka_h

anymona chiar trebuie sa faci toate investigatiile alea??? eu nu am facut asa ceva la nici unul, cred si eu ca esti stresata dar linisteste-te ca va fii bine.

andreea dar eu deja am arvunit sala . pai inseamna ca postul are 8 sapt.....

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)



nu sunt toate obligatorii, dar pt ca bb s-a nascut prematur, dr le-a recomandat pe toate. Asta si pt ca eu nu am apucat sa fac eco de 32 de sapt de sarcina.
Si cum sunt incluse in abonament, deci gratuite, si cum eu sunt mai paranoia asa, am zis sa le fac pe toate ca sa scap de grija

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunset_zuzi

salut si de la noi bineinteles ca sunt zombi de somn ca mandra mea nu vrea sa doarma noaptea, iar ziua prea putin cand va aud pe voi ca dorm 4-5 ore legat mi se pare vis

lorin esti f tare ca poti sa o "dresezi" pe micuta...as vrea sa mearga si la mine dar din pacate mandra mea plange pana se ineaca cu lacrimi si chiar daca ma tin tare sa nu o iau din patut la un moment dat cedez pt ca urla din ce in ce mai tare

simonique si bebelina mea la fel face noapte de noapte "petrecem" pana la ziua spre disperarea mea si a sotului

Azi am fost la controlul de 6 sapt...sunt bine refacuta medicul ne-a dat voie la ...dar nu stiu fiica-mea ce parere are

Legat de botez si noi suntem in pregatiri mai ales ca mai avem fix o luna... pe 5 februarie petrecem ...am ales un restaurant aproape de casa asta ca sa nu o agite si sa o oboseasca evenimentele de la restaurant

Intrebare: fetita mea a facut niste cojite in cap arata mai mult a matreata asa cum scapam de ele?

Fericita mamica de scorpiuta Alexia (20.11.2010)
Doamne ai grija si de noi


Ref la cojitele din cap, cred ca este vb despre dermatita seboreica. Noua ne-a dat dr pt asa ceva o crema prep in farmacie din 50 gr vaselina si 0,5 g acid salicilic. Dupa aplicare se piaptana in raspar si se duc foarte usor.

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisuletzul spune:

buna mamicilor!!!

noi am fost putini ocupati...a venit soacra in vizita, m-am luptat putin cu mastita si cu putinii colici care o chinuie pe Eva!

cu totusi ca are 3 saptamani jumate, imi doarme cam 5-6 ore pe noapte si recupereaza mesele ziua!

astazi mergem la consult pentru ca sunt putin ingrijorata din cauza ca i-a aparut pe pielea capului niste bubite albe pe care nu le-a avut si in plus vreau sa ii fac si gaurile in urechiuse!

apropo, in cat timp ii dispar pctele albe de grasime de pe nasuc?

si acum o intrebare.....am in laterat pe solduri 3 fire de vergeturi rosii si pe sanul stang mi-au aparut ...... cum pot sa scap de ele? arata groaznic!!!!

tin sa spun ca am o fetita incredibil de cuminte! de la 4 zile isi ridca capusorul si se lupta sa il tina ridicat, zambeste atat de frumos cand ii cant sau o mangai pe obrajori! toate sunt bune si frumoase pana la FOAME! cand este vorba de mancare face un scandal ingrozitor.....asa e si tataso

mananca de la bun inceput o data la 3-4 ore....am foarte mult lapte si gras....

colicii o chinuie seara intre 7 si 9.....are valuri de dureri...ma bucur ca nu este ceva continuu.....imi vine sa plang langa ea cand o vad cum se chinuie si urla cand chiar nu mai poate de durere

in schimb trage la vanturi fata mea de tresar de multe ori cand este la mine in brate:)

chiar....la voi a facut vreun bebe basicuta pe buza de sus de la lapte? daca da,cu ce ati tratat-o?

in rest nu stiu ce sa mai zic.....banuiesc ca este normal sa ii se duca pielea de pe fata....mai ales din jurul ochisorilor...


FELICITARI BEBELU SI AMELIA....LIANA....SI CINE A MAI NASCUT !!!




va pup si mi-ati lipsit!

Kitty, de pisicutza Eva!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Sunset, daca cojitele sunt galbene e vorba de dermatita seboreica si tratamentul este cel spus de anymona.Daca sunt albe, doar periaj in raspar si trec in timp.

Cu botezul asta-i problema in post ca trb mancare de post ptr ca unii tin, altii nu si mi s-a parut f complicat; asa ca noi facem mai devreme si gata, am scapat de bataia de cap.

Beatrice, eu i-am dat lactoza in bibe de dimineata si cel de seara cate lingurita rasa in lapte timp de 3 zile si s-a rezolvat problema chiar din prima zi.

Elfica, dureaza 45-60 min sedinta, depinde cat de cooperanta e mandra.Face masaj, gimnastica si scufundari in cada plina cu apa.Mandrei ii plac toate activitatile, nu plange chiar deloc...totul e sa fi mancat cu cca 1 ora inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Crisuletzule, bine ai revenit!

Punctele albe de pe nasuc or sa dispara cam pe la 1 luna, dar mai pot reaparea.

Basicuta de la supt aparae si la noi cand pe buza de sus, cand pe cea de jos, nu ai cu ce sa le tratezi, trec de la sine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Andreeac, ai PM de la mine

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisuletzul spune:

andreea , soacra mea a vorbit cu ceva asistenta de copii si aia i-a spus sa fac o solutie formata din 100ml apa fiarta si 2 lingurtie de bicarbonat.....sa o las sa se raceasca si sa ma fac pe san si pe micuta pe buze dupa ce suge!
acum astept parerea doctoritei! sper sa decurga totul bine astazi la control

Kitty, de pisicutza Eva!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syl spune:

La multi ani fetelor, La multi ani bebeilor. Bine v-am regasit intr-o noua odisee si intr-un an nou.

am reusit sa citesc din urma, predarea stafetei in primul rand a fost foarte frumoasa. Din acest capitol n-am reusit sa citesc decat 12 pagini dar nu ma las, o sa fug imediat sa recuperez.

Eu sunt daramata, fizic, psihic...cum vreti. Bebe s-a invatat in brate, in patul meu si in special noaptea. Se trezeste la 2 sau 3 noaptea si la 5 sau 5 dimineata. Nu vrea sa renunte la papat noaptea cu niciun chip. Eu am frisoane in ficare zi cu bufeuri si apoi dardaieli din alea pana la buze invinetite cu dureri de cap, ameteli. Imediat ce ma bag in pat si ma infofolesc cu plapuma si transpir si schimb 4-5 randuri de haine sunt ca noua. Dar imediat o iau de la capat si tot asa, vad ca nu-mi mai trece.

Ieri am fost ff rau asa incat am luat o jumatate de fiola de algocalmin, in ideea ca am primit si la postoperator asa ceva si am continuat si acasa cateva zile cand am venit de la spital. Si ma uit pe prospectul de la algicalmin si am ramas masca ce scrie acolo asa ca azi noapte si azi m-am muls si aruncat laptele si bebe mananca LP.
Nu inteleg de ce unii medici recomanda algocalmin, ei nu se uita pe prospect?

In fine, maine avem control la pediatru, sper sa fie totul ok, noi la bebe Thomas acum n-ammai luat pediatru sa vina acasa. O sa merg la Medlife unde duc si fata de atata timp si medic de familie imi aleg tot acolo. Nu stiu daca fac bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:


Salutare la mamici si bebelusi!!!!
La multi ani!
Cu multa sanatate si fericire!

Va rog mult sa-mi scuzati absenta cam indelungata

dar, ce sa-i faci, eu sunt mai inceanta in revenire, recuperare somn si in a ma obisnui cu noul program ....

Eu nu stiu cum sa dorm mai repede cand doarme asta mica a mea, sau sa mai fac ceva treaba prin casa, orice, sau chiar sa mai ies prin oras sa ma mai relaxez cand are cine sa stea cu fata!

Oricum multi


la mamici si bebelusi!

Sper ca nu ati uitat de mine de tot!!


cu Adina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

A facut bebe kk!Fara niciun ajutor!Uff, noi n-am avut probl cu constipatia si chiar ma speriasem.Eu am grija de el singurica(tati, na, cu seriviciul!), ma si imapacientez repede. Asa ca eu am mare incredere in sfaturile voastre!
Andreea, ai PM!
Syl, chiar ma gandeam pe unde ai disparut!Poate incerc si eu pediatra ta!
Joy, niciun semn, la fel Miruna!

Mergi la inceput