Clubul ursuletilor si al ursuletelor de novdec2010

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Simonique, mutumesc pt raspuns!

Noi folosim lapte Nan. De 2 zile iar vomita, nu regurgiteaza. Sa-i mai dau Protectis?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vasari

Anymona, eu trebuie sa o mai tin pe Maria acasa, imi aduce numai bazaconii de la gradi. Acum stiu ca e epidemie de varicela si scarlatina. Varicela a facut la 7 luni.
Astept vremuri mai bune, acum e destul de greu pentru o mama, cred ca plang aproape zilnic, ma impresioneaza foarte tare unele priviri, gesturi de-ale Mariei, mai e si nostalgia daruirii totale cand era ea mica. Ma intreb daca socializarea fetelor va compensa faptul ca nu mai pot sa ma dedic total Sarei.
Am incercat sa o las pe Sara sotului seara, sa petrec mai mult timp doar cu Maria, macar la culcare, dar daca nu simte caldura mea nu e linistita. Tot in 3 trebuie sa facem nani. Pe cat pot creez momente de intimitate cu fiecare, pe rand.

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si Sara - 8 dec 2010



Eu incerc sa-i dedic Clarei tot timpul cand doarme Robert ziua. Bineinteles ca nu e destul, dar are aproape 5 ani si pot discuta altfel cu ea. Vorbim foarte mult, ii povestesc cum faceam cand era ea bb, ne uitam pe pozele de cand era bebelus, ii explic anumite lucruri si intelege.
In leg cu gradi, desi bb e prematur si dr mi-au rec sa nu o duc o perioada, eu am decis sa nu intrerupa gradinita. M-am gandit ca oricum nu o pot tine inchisa in casa, iar bazaconii si. virusi poate aduce si din parc si de la locurile de joaca etc. Bine, la ea este al treilea an de gradi. Dc era primul an, probabil ca decizia era alta.


Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaint

Fetelor, voi v-ati luat jucarie de aia care proiecteaza lumini si imagini pe tavan? Daca da, de care?

Mami de Lucas Petru (27.10.2010)


eu am carusel vtech care proiecteaza lumini si imagini pe tavan. E foarte dragut, dar nu cred ca bb vede deja pana acolo sus. Poate mai incolo il vor atrage. Deocamdata se uita doar la ratele care se invart deasupra lui

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaint

Si daca tot vorbim de cumparaturi uite ce mi-am mai comandat:
http://www.decorix.ro/farfuria-zi-de-nastere-personalizata.html

Acum ma uit de jucarii pt varsta lui Ai vostri isi tin deja capul ca lumea, mereu?

Mami de Lucas Petru (27.10.2010)

dana, ale mele isi tin capul, nu mereu dar il tin bine

Lore, fericita mamica de printese Amber Yanna & Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca83

neata mamici!!

am o problema..Ana nu mai are mucisori lichizi..acum cred ca s-au uscat sii ii aud in nasuc...oricat ser sau apa de mare ii pun tot o aud cum fornaie in nasuc...ii trag, dar tot mai ramane eva pe acolo..cum sa fac, ca sa ii scot??



mami de Ana-Maria!- 30.10.2010

ratusca, incearca sa-i faci 2-3 zile aerosol cu 3 ml de ser fiziologic si dupa aspirare si vezi daca functioneaza. la noi a functionat, dar am term cele 3 zile si parca tot fonfanite sunt... m-a disperat horcaitul asta...

Lore, fericita mamica de printese Amber Yanna & Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Beatrice, interesante biberoanele alea. Oare au gat larg sau ingust? pt mine e important sa aiba gat larg.
Eu folosesc acum bibe Playtex cu sistemul drop-ins. Imi plac pt ca nu necesita sterilizare. Punga este de unica folosinta si se arunca, iar tetina o oparesc un pic cu apa clocotita si gata. In plus, sunt si anti-colici pt ca pe masura ce bb suge din bibe, se creaza vid si punga din interior se strange astfel ca nu are cum sa traga aer.

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonique spune:

Anymona , baiatul meu cel mare e nascut in august 2005, deci numai bine sa ne incuscrim . In legatura cu gradi si eu am luat aceeasi decizie: sa il duc cu toate ca am mari temeri legate de boli. Decembrie l-am tinut acasa si la sfatul pediatrei care a zis ca e mai bine si macar sa faca asta mic o luna. Sa speram ca vom scapa pana in primavara fara incidente ceea ce va dorim si voua...
Beatrice, crezi ca de la Protectis vomita? Si eu ii dau cu toate ca nu observ mare efect...si ii mai dau si Infacol.
Danaint si noi tot carusel ca al Anymonei avem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sashenka_h

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

Sunteti sigura cu dieta daneza? Vai, eu n-as putea sa o tin, mi se pare dura rau.

Fetele, la mine bebe nu prea mai papa. Are 2 luni si cateva zile si manaca 120 ml la masa. Stiu ca acum deja ar cam trebui sa manance 180.

Eu cred ca ma reapuc de acupunctura, am facut candva, dar nu se mai poate, toate bolile napadite pe capul meu.

A facut cineva epilare definitiva? Recomandati un centru anume?





pai mananca bine...al meu desi are 7 sapt nu mananca mai mult de 60 ml, doar dimineata mananca 90. am incercat sa-l stimulez dar nu vrea si basta. este adevarat ca el suge la titi inainte de fiecare masa dar nu cred ca suge mult. ce lapte praf ii dai? noua ne-a dat humana AR si se face asa gros de zici ca este gris cu lapte. de doua zile vad ca cere mai des de mancare dar tot nu mananca mai mult doar mai des.

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)


si noi tot HUMANA AR si mancam 130 ml sarah si 160 ml amber si cateodata 150 ml respectiv 190 ml (dar asta o masa/zi, nu mai mult)

Lore, fericita mamica de printese Amber Yanna & Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaint

Ana, acum am vazut ca ai povestit ca a fost nasoala experienta cu colacelul. Dar ce are de nu e la fel cu celelalte? Noi ne distram tare bine cu al nostru, bebe e deja expert, face pluta, se schimba de pe burta pe spate, inoata, schimba directia, ii place la maxim, imi pare tare rau ca nu e bun colacelul vostru!

Mami de Lucas Petru (27.10.2010)


Da da asa exact si ale mele fac..Se destrabala de pe fata pe spate..dau din piciere, se invart..Nu stiu ce o fi patit bebe lu Ana..Sarcuta de ea cred ca s-a super speriat.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui sashenka_h

am pus si eu cateva poze proaspete

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)



Dar unde puneti voi pozele, ca eu nu vad nimic !!!

Mergi la inceput