Clubul ursuletilor si al ursuletelor de novdec2010

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaint

Hello fetelor!

Ne-am intors acasa acum de dimineata (sa evitam macelul de pe sosele de ieri), si e un frig in apartament... brr! Bebe sta imbracat, doarme cuminte, cred ca are impresia ca e afara

Anymona, unde mergi la zumba? Iar in legatura cu varsta corectata, mie mi-au zis si la Lucas sa aplic corectia asta, chiar daca el e nascut la 37si4z (deci teoretic nu prematur) din cauza retardului de crestere. Deci eu voi scadea 3 saptamani.

Imi e frica sa ma cocot pe cantar. Daca auziti un urlet, sunt eu, am socializat cu monstrul din baie

Mami de Lucas Petru (27.10.2010)


am sa merg aici langa mine la Futuragym in complexul Miramar. Doar cobor din bloc si intru in complex. Nu am ineput inca, deci nu stiu cum e, dar am intrat pe site-ul lor si pare ok. Au si piscina, si spinning etc. Sper sa incep sapt asta.

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Anymona, eu trebuie sa o mai tin pe Maria acasa, imi aduce numai bazaconii de la gradi. Acum stiu ca e epidemie de varicela si scarlatina. Varicela a facut la 7 luni.
Astept vremuri mai bune, acum e destul de greu pentru o mama, cred ca plang aproape zilnic, ma impresioneaza foarte tare unele priviri, gesturi de-ale Mariei, mai e si nostalgia daruirii totale cand era ea mica. Ma intreb daca socializarea fetelor va compensa faptul ca nu mai pot sa ma dedic total Sarei.
Am incercat sa o las pe Sara sotului seara, sa petrec mai mult timp doar cu Maria, macar la culcare, dar daca nu simte caldura mea nu e linistita. Tot in 3 trebuie sa facem nani. Pe cat pot creez momente de intimitate cu fiecare, pe rand.

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si Sara - 8 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Ana_o, e ok reactia descrisa de tine la vaccinul din manuta; doar sa ai grija sa nu rupi cojita.

Lidia_P, la S am inceput diversificarea pe la 4 luni jumate cu cereale, apoi la 6 luni legume, si treptat-treptat fructe, carnita, galbenus de ou.

Batrice
, I e mai mare cu 3 zile decat baiatul tau si bea intre 80 si 140 la o masa, in total cam 600-700 ml / zi.Desi cantitatea bauta e mai mica decat cea calculata cf greutatii ei, a luat totusi in ultima luna 750 gr.Dr a zis ca e ok si in functie de cum va lua in greutate in urmatoarele 2 saptamani, vedem dc sunt motive de ingrijorare.

Fetelor care va plangeti de greutate, eu cred ca sunt in top; dar de astazi sunt la dieta recomandata de nutritionist...nu-i f usoara insa nu e restrictiva si e adaptata preferintelor si programului meu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonique spune:

Letzy, Fluturasha, saru'mana pt primire!

Despre noi ce pot sa zic: am doi baieti, unul de 5 ani si cel mic de o luna. Cel mic s-a nascut pe 5 decembrie cu 4,150 kg si 54 cm.
Fluturasha, legat de muci si noi am avut acu cateva zile un episod mai acut in care fornaia tare cu toate ca nu iesea nik cu pompita si am zis ca e racit. Am fost la medic si l-a consultat si a zis ca e ok, nu e racit si ca multi bebelushii au asa in primele luni. Ne-a dat ca si celorlalte fete dupa cum am mai citit, Colargol, ser fiziologic si apa de mare de pus in nasuc. Si acum mai fornaie dar e mai bine un pic parca...
Lidia,eu am inceput diversificarea la primul la aproape 6 luni timp in care am alaptat exclusiv. Noua ne-a zis pediatrul sa incepem cu o linguritza de suc de morcov cateva zile, apoi amestecat cu suc de mar si apoi supa. Dupa cum zicea si Anymona parca, se pare ca fiecare medic cu metoda lui. Noua ne-a mers bine asa, ce pot sa zic, nu am avut probleme...Singura chestie importanta care mi se pare mie ar fi ca sa introduci pe rand cate un aliment. Asa dak face vreo reactie neplacuta sa stii de la ce e.
Ana_o, imi pare rau pt experienta urata pe care ati avut-o la baie, imi imaginez ce sperietura ati tras. Uof, si eu asteptam colacelul cu asa nerabdare...si totusi d c zici ca a fost de la colacei, ca nu mai sunt ca ceilalti?
Sunset-zuzi, cu colicii eu tind sa cred ca nimic nu ii face sa dispara definitiv si nici nu e ceva universal valabil...deci nu avem ce face decat sa testam diverse "potiuni magice" pana ce fac ei vreo 3 luni cand vor disparea de la sine...imi amintesc si eu la cel mare ca adormeam cu feonul in pat langa noi, tare nasol a fost, acum inca nu am ajuns la feon dar nici nu e timpul pierdut(sper totusi sa nu fie cazul )
Anymona, ai o fetita tare desteapta, m-a amuzat foarte tare cum si-a spus ea of-ul clar si raspicat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonique spune:

Fetele, am si eu o intrebare - pt cele cu cezariana: voi va dati cu ceva, vreo crema, pe operatie? Mie nu mi-a dat nimic dar am tot auzit si alte persoane carora le-au fost recomandate creme. Eu zona taieturii inca o simt asa mai tare, e normal? O sa merg pe 15 la controlul de 6 saptamani si vad atuci concret dak e ok, dar as vrea sa stiu dak mai simte cineva asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaint spune:

Ana, acum am vazut ca ai povestit ca a fost nasoala experienta cu colacelul. Dar ce are de nu e la fel cu celelalte? Noi ne distram tare bine cu al nostru, bebe e deja expert, face pluta, se schimba de pe burta pe spate, inoata, schimba directia, ii place la maxim, imi pare tare rau ca nu e bun colacelul vostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaint spune:

Simonique, eu m-am dat cu o crema 6 saptamani dupa nastere - contratubex ii zicea, care cica lasa o cicatrice mai frumoasa, asa mi-a recomandat dra care m-a operat. Si la mine era tare cicatricea, mi-a zis ca e normal, acum vad ca de vreo saptamana-doua nu mai e asa tare. Eu am aprox 10 saptamani de la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Dana, tu ai vazut ce am scris?Ca m-ai determinat sa-mi iau wii acasaIa mai zi, ce ti-ai mai cumparat si mai umblu putinel doar la card.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaint spune:

Beatrice uitasem sa te felicit pentru wii Cum ti se pare? L-ai incercat? Eu i-am dus dorul astea 10 zile cat am fost plecata Uite, inspirational: http://www.momspective.com/wii-fit

Iar despre cumparaturi noi uite ce vreau sa iau lui bebe:

http://www.bebeshopp.ro/produse/products-page/jucarii/leagane/scaun-pentru-bebelusi-bumbo/




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

n-am citit, poate recuperez azi, dar am zis s ama laud Mi-am luat rochita pt botez. Sunt happy. Asta este: http://www.karenmillen.com/Lace-bubble-dress/Sale-Dresses/karenmillen/fcp-product/903000055396

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput