Clubul ursuletilor si al ursuletelor de novdec2010

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturasha23

Vasari, ce interesant e dispozitivul! L-ai testat la Maria sa inteleg?


Mami fericita si implinita de Iulia si Delia



Da. :)
I-am pus in el pepene rosu si cam tot ce nu se poate zdrobi cu limba de cerul gurii de exemplu. Unele alimente sunt inselatoare, par moi si zemoase, dar ei nu le pot mesteca usor. Plasuta aia se gaseste si separat, se pot lua multe rezerve. Mie mi-e cam teama de inecatul cu mancare si altele, asa ca dispozitivul si manevra Heimlich pt bebelusi au fost prioritare. Noi n-am avut niciun incident totusi cu Maria, dar am auzit de multe.

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si Sara - 8 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Vasari, super site-urile astea. Multumim.
In privinta diversificarii, o sa vedeti, exista zeci de metode diferite. Fiecare dr cu schema lui de parca au facut facultati diferite. Din pacate, sunt inca multi dr care recomanda inceperea diversificarii la 3 luni jumate - 4 indif dc bb este pe LP sau san. Eu, si dc i-as da LP, tot la 6 luni as incepe. Singurul lucru pe care i l-as baga mai devreme ar fi apa
La Clara am inceput la 6 luni cu cereale pt ca ea era la limita de jos cu greutatea. Apoi legumele si dupa legume am bagat fructele. Dc era ok cu greutatea incepeam cu legume.
Oare la bb-ii prematuri se ia in calcul varsta cronologica sau cea corectata? Robert la 6 luni va avea varsta corectata 4 luni. O sa intreb dr maine. Dar pun pariu ca si aici parerile dr sunt impartite

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_1984

LA MULTI ANI si de la noi. Nu am mai reusit sa intram inainte de sarbatori, abia acum am recuperat cu cititul.
Ma bucur sa va regasesc in casa noua, sa fie un club al ursuletilor cu vesti bune, ursuleti mancaciosi si necoliciosi

Eu nu ma simt pre bine si cu sarbatorile nu am reusit nici sa ajung la doctor. Am facut acum vreo sapt o febra mare, cu frisoane, voma, dureri de cap, de spate si de burta asemanatoare cu durerile menstruale....dar nu a aparut nimic. Bineinteles ca nu am reusit sa ma alimentez corespunzator si bebe nu se mai satura, sta mult mai mult la san si se trezeste mai des. Sper sa nu scada in greutate, ca la 2 luni avea 6,800 kg, a crescut f bine pana acum. Dupa ce am scapat de starea aia aiurea m-am procopsit cu herpes in jurul gurii, nici nu stiu cati sunt, si parca nu era de ajuns, mi-au iesit cativa si la un ochi pe pleoapa de sus Maine merg la doct sa vad ce si cum.
M-am descarcat si eu, ma scuzati ca intru asa rar, si cand intru ma plang, dar chiar imi face bine sa vb cu voi

Cate un pupic la toti ursuletii si pt ursoaice!!!

Alina mami de Ruth (14 mai 2009) si Matia (23 oct 2010)
poze


alina, fuga la dr.
Felicitari pt bb grasun. 6 800 la 2 luni este extraordinar
multa sanatate iti doresc

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Ana_O, groaznica experienta de la baita.
Inteleg ca a fost din cauza colacelului nou?


Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Despre kg....ce sa zic...aici am facut-o lata iar. Ca si la Clara, m-am ingrasat tare dupa nastere. Am plecat sa nasc cu 64, m-am intors din spital cu 59, iar acum am iar 64. As manca non stop. Si bag la dulciuri si ciocolata....zi si noapte
Dupa ce termin cu alaptatul am sa ma apuc iar de regimul medical Scarsdale. La mine a mers perfect dupa prima nastere. Si m-am mentinut super dupa ce l-am terminat. Nu am mai pus la loc niciun kg.
In plus, de luna asta voi merge seara la zumba fitness. Au program pana la ora 23 ceea ce e super. Dupa baita tati ramane in charge cu copiii si mami fuge la zumba

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

La multi ani ! An nou fericit !

Bine ati venit in casa noua !

Sa aveti parte de bebei cuminti, neplangaciosi si mancaciosi , sa creasca mari si voinici !!!

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunset_zuzi

m-am laudat degeaba nu merge nici cu colieful tot o doare burtica si singura chestie care o ajuta este feonul si acum facem noapte alba...offffffff mi-e somnnnnn

Fericita mamica de scorpiuta Alexia (20.11.2010)
Doamne ai grija si de noi


colieful nu da roade din prima zi, mai insista 2-3 zile cu el, pus la fiecare masa cate 4 picaturi, apoi mai poti diminua din doza daca vrei. Si incearca si saculetul cu samburi de cirese incalzit la microunde, la noi functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaint spune:

Hello fetelor!

Ne-am intors acasa acum de dimineata (sa evitam macelul de pe sosele de ieri), si e un frig in apartament... brr! Bebe sta imbracat, doarme cuminte, cred ca are impresia ca e afara

Anymona, unde mergi la zumba? Iar in legatura cu varsta corectata, mie mi-au zis si la Lucas sa aplic corectia asta, chiar daca el e nascut la 37si4z (deci teoretic nu prematur) din cauza retardului de crestere. Deci eu voi scadea 3 saptamani.

Imi e frica sa ma cocot pe cantar. Daca auziti un urlet, sunt eu, am socializat cu monstrul din baie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Sunteti sigura cu dieta daneza? Vai, eu n-as putea sa o tin, mi se pare dura rau.

Fetele, la mine bebe nu prea mai papa. Are 2 luni si cateva zile si manaca 120 ml la masa. Stiu ca acum deja ar cam trebui sa manance 180.

Eu cred ca ma reapuc de acupunctura, am facut candva, dar nu se mai poate, toate bolile napadite pe capul meu.

A facut cineva epilare definitiva? Recomandati un centru anume?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vasari

Eu toata dimineata sunt doar cu puiul mic, deci alintare la greu. Am nevoie de mai multe momente de-astea de intimitate. Cand Maria vede ca o alint pe Sara face niste ochisori asa de mari... mi se pare ca le sacrific putin pe amandoua incercand sa le protejez.

Acum suntem la cafea, v-am adus si voua .

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si Sara - 8 dec 2010



te inteleg perfect. Sunt in aceeasi situatie. Evit sa-l alint pe Robert de fata cu Clara si mi se pare asa nedrept!
desi suntem atenti si facem tot posibilul sa nu se simta mai putin alintata si bagata in seama, acum cateva zile ne-a zis: "aveti grija sa nu uitati ca si io sunt copil mic si vreau sa ma alintati mai mult si pe mine". Asta in afara de nazdravaniile pe care le face in ultimul timp doar ca sa atraga atentia asupra ei.
Desi ma simt vinovata ca simt asta, abia astept sa inceapa gradi. A fost frumos cu amandoi acasa toata ziua, dar si destul de greu

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput