Floricelele de Liliac mai_iun 2010 (45)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

ola chicas!
am venit de la pediatra
nu avem nimic la plamani nici bronhiile nu sunt afectate

doar k ne a tras un pic curentul la nasuc
ne a dat picaturi Colargol si sa continui cu oscilo
si mare veste mare: AVEM UN DINTOC!
lA MULTI ANI Cris sotul tau cat si pentru al meu!!
va las si va doresc o zi buna, plecam sa il cinstim pe tatii!!


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Am revenit si noi dupa un sfarsit si un inceput de an tare incarcate, cu multe vizite si petreceri. Abia am reusit sa ma reglez si eu putin cu somnul dupa noaptea pierduta de anul nou ca eram tare adormita.

Asadar, va urez si eu toate cele bune pentru anul 2011, sa fie sanatosi, cuminti, mancaciosi, mergatori si vorbitori mititeii. Si sa ne bucuram de ei in fiecare clipa! Si va urez sa aveti parte de liniste si cat mai putine probleme.

Pentru muci mie un ORL-ist mi-a recomandat aerius 2,5 ml o data pe zi seara si picaturi vibrocil de 3 ori pe zi, cate o picatura in fiecare nara. Eu nu i-am dat decat vibrocil, dar Eva are muci in nas de o luna si jumatate, de cand a fost putin racita. E drept ca nu sunt foarte multi, doar fornaie putintel. Acum nu ii mai dau nimic, o las asa si o mai aspir din cand in cand, doar atunci cand mi se pare ca respira mai greu. Eu cred ca mucii astia sunt si de la aerul uscat din casa, din cauza caloriferelor. Si nasul meu este un dezastru. Cred ca ar trebui sa ma interesez de un umidificator ceva ca nu mai tine cu tavite pe calorifer si prosoape ude.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

La multi ani !

Bine v-am gasit in noul an !

D-zeu sa vegheze asupra floricelelor de liliac sa fie sanatoase si anul 2011 sa le aduca numai bucurii si clipe de neuitat alaturi de cei dragi !

Am reusit si eu sa ajung la zi cu cititul avand in vedere ca s-a scris intr-un ritm lent de sarbatori.
Pupam puiutii bolnaviori si le uram sanatate multa !
Noi am scapat de raceli , deocamdata , si tare ma bucur ca ai mei nu mai vor sa inghita nici un siropel si daca il inghit cu forta totusi, in secunda 2 isi provoaca greata si vomeaza tot ce au mancat
Am iesit si noi afara zilele astea, am fost sa vedem cum e impodobit orasul seara si erau vreo -3 grade, asa ca sper sa nu ne astepte vreo raceala surpriza, cu toate ca am citit ca nu e voie sa ii scot la mai putin de -7 grade.
Voi ce stiti legat de temperatura : pana la cat e voie sa ii scoatem ?
In rest nu stiu ce mai voiam sa zic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Ale, bine ca e OK Karina, sanatate!

Ruxi, multumim de urari, La multi ani si voua! Apropo de temperatura, nu am nici eu idee, asta am intrebat si eu acu' vreo 3 zile, dar banuiesc ca daca nu bate vantul pot fi scosi si la -10, doar ca mai putin., eu stiu?

Diana, ai higrometru? Ca si eu am investit intr-un umidificator pana sa iau higrometru, dupa care am constatat ca l-am luat degeaba, stam bine cu umezeala, asa ca obiectul zace in debara nefolosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Mamicile BLW, cum le-ati dat (daca ati dat) bebeilor galbenusul de ou?
Ca mie personal, cel fiert tare mi se pare groaznic (o sa incerc sa i-l dau totusi si asa). Ma gandeam, ati facut careva omleta din galbenus? Ca ma gandeam sa incerc asa... Opinii? Sugestii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ALE, felicitari pt. iepurica! Poate si la voi tot de la dinti au aparut mucii, ca la noi. La multi ani fericiti sotului tau si distractie placuta!!!

ANCUTZICA, eu nu sunt mamica BLW si inca nici n-am inceput sa-i dau ou celui mic, insa i-l voi da amestecat cu piure de legume, nu gol. Acum e drept ca daca insisti sa ia legumele cu mana n=ai cum sa-l amesteci. De omleta din galbenus nu stiu ce sa zic, nu stiu daca e destul de facut in omleta, mai ales pt. inceput cred ca ar trebui fiert bine oul.

Noi mergem la 5 la pediatru cu amandoi copiii, ca sunt mucosi si haraiti in gat, de muci nu mi-ar fi nimic (ca vad ca tot sunt la moda printre floricele :) )dar de haraiala ma tem si nu vreau sa-i las asa.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!


Know you what it is to be a child? It is to be something very different from the man of to-day. It is to have a spirit yet streaming from the waters of baptism; it is to believe in love, to believe in loveliness, to believe in belief; it is to be so little that the elves can reach to whisper in your ear; it is to turn pumpkins into coaches, and mice into horses, lowness into loftiness, and nothing into everything, for each child has its fairy godmother in its own soul. (Francis Thompson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Monica, merci, o sa incerc sa i-l dau si fiert, e posibil sa ii placa. Mie si avocado mi se pare groaznic, dar ea il molfaie cu placere. Sanatate copiilor!

Aaaa, si, Ale, felicitari pentru dintoc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancutzicab

Mamicile BLW, cum le-ati dat (daca ati dat) bebeilor galbenusul de ou?
Ca mie personal, cel fiert tare mi se pare groaznic (o sa incerc sa i-l dau totusi si asa). Ma gandeam, ati facut careva omleta din galbenus? Ca ma gandeam sa incerc asa... Opinii? Sugestii?

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10



Noi inca n-am incercat, dar ma gandesc ori fiert tare, ori ca "spread" pe ceva, poate pe bucatele de toast.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Si toastu' de cand? Si de care? Paine facuta in casa, prajita? Sau bagata la cuptor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ANCUTZICA, si mie mi se pare oribil avocado, dar asa mie toata mancarea nesarata de bebe mi se pare oribila si tot ma minunez cum de o mananca :)

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!


Know you what it is to be a child? It is to be something very different from the man of to-day. It is to have a spirit yet streaming from the waters of baptism; it is to believe in love, to believe in loveliness, to believe in belief; it is to be so little that the elves can reach to whisper in your ear; it is to turn pumpkins into coaches, and mice into horses, lowness into loftiness, and nothing into everything, for each child has its fairy godmother in its own soul. (Francis Thompson)

Mergi la inceput