masina de paine

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

se poate combina ce faina vrei. foloseste ceva retete din cartea masinii - cele cu faina integrala, sau modifica una normala. grija ca trebuie sa fie putin mai multa drojdie in cazul painilor cu faina negra/integrala, painea nu va creste asa mult.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu am o masina Alaska 2000 si pot sa va spun ca e super. Am facut si piine si cozonac. Cozonacul a iesit bun, dar nu ma declar eu inca prea multumita de reteta, mai incerc. Are programe speciale de piine neagra, alba, rapida, cozonac, marmelada, framintare si coacere.
Daca vreti sa va achizitionati o masina de piine va recomand din toata inima Alaska 2600 - se gaseste la Real sau Metro si costa intre 120 si 200 de lei (depinde daca prindeti sau nu vreo oferta).
Nu trebuie o masina scumpa, ca va costa destul piinea.
Eu fac de vreo 9 luni piine in continuu la ea si pot sa va dau citeva sfaturi:
la piinea alba va trebuie mai putina apa (500g faina alba merge cu 270 ml apa si 10g drojdie), iar la piine neagra cu cit mai integrala e faina cu atit mai multa apa trebuie ajungind pina la 320 ml de apa si 10g drojdie
am adaugat si lapte si ulei de masline, ochiometric si a iesit piinea mult mai inalta si mai pufoasa
am adaugat si seminte tot ochiometric (de in, de dovleac, chimen)

Pincipal e sa nu disperati ci sa incercati si in scurt timp veti face propriile retete.

Acum sint pe fuga dar mai vorbim.

Succes.

Karina, mami de Bogdan

PS Marius, cred ca si masina ta are program doar de coacere. Doar citeste mai atent cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cum doar de coacere? Pai eu introduc materiile prime doar programez ce vreau sa obtin restul (defapt totul) face doar ea. E chiar o masina desteapta, eu nu stiu inca sa folosesc tot ce stie ea. Dar o sa ajung precis.

Uite aici poza si fisa:
http://www.mediagalaxy.ro/catalog/index.jsp?categoryId=191&itemId=27887


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Karina ai raspuns pe sufletul meu; Multumesc, Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

... Nu am incotro si inchidem aparatul. Asa ca programul s-a resetat nu permite reluarea doar de la coacere asa ca am pierdut baghetele.

Marius, intre timp am studiat cartea masinii tale, am gasit-o si in format electronic daca te intereseaza: http://www.moulinex.ro/service/ProductManuals/OW5023.pdf si intr-adevar nu ai program separat de coacere. Masina mea are posibilitatea sa-i setezi doar program de coacere. Pentru ce e bun acest program ? Pai pentru cazul in care se intrerupe curentul si tu mai ai doar de dospit, copt piinea, sau de exemplu cum a fost la mine: sotul din greseala a scos cablul masinii de piine din priza. Am luat piinea, am pus-o intre perne, apoi am pus-o la copt. E drept ca poti s-o coci si in cuptorul de la aragaz (tu oare de ce n-ai copt baghetele in cuptor ?!), dar eu nu prea fac prajituri in cuptor si nu stiu exact cum coace.
Ai o masina foarte desteapta, dar cam scumpa dupa gustul meu. Imi place ca are un cirlig care te ajuta sa scoti paletele din paine. Asta este o mare provocare la noi. Dar cred ca o sa-mi rog sotul sa mestereasca un cirlig asemanator.
Am o colega care are o masina de paine tot Moulinex, dar mai veche, nu stiu modelul si are o carte f. interesanta de retete. Eu am scanat-o, daca va intereseaza, sa-mi trimiteti adresa de mail pe PM.
Prima mea paine facuta cu succes la masina de paiine (ca am avut si doua esecuri inainte) a fost facuta cu faina Dobrogea http://biomania.allshops.ro/produs/290838/Experta+Premix+bio+Paine+neagra.html (varianta bio) sau http://www.cristianmargarit.ro/tag/dobrogea. Va recomand din toata ininma premixurile de la Dobrogea, au si retetele pe ele. Doar la apa eu am pus pentru cea cu faina alba 270 ml, dar in rest 300 ml.
Am folosit si faina de griu macinis integral http://www.clubafaceri.ro/director/stand/10337/1428129/Faina+de+grau+macinis+integral+Dobrogea+1+kg.html cam jimi juma cu faina integrala, altadata am adaugat 50g de fulgi de ovaz, avind grija ca per total sa-mi iasa 500g de faina.
Painea alba sau cea care are in compozitie faina alba imi iese intotdeauna mai inalta si mai pufosa, iar painea integrala/neagra cu cit are mai putina faina alba in ea cu atit e mai scunda si mai densa. Dar gustoasa.
Painea normala nu o fac nici cu lapte, nici cu ulei, doar apa, sare, faina si drojdie, eventual ceva seminte.
Cozonacul l-am facut doar cu stafide, dar se paote face si clasic, doar ca trebuie scos din aparat, adaugata nuca/macul rulat si copt apoi in masina sau in cuptorul clasic.
Marius, cred ca masinuta ta poate face cozonacul ca am vazut ca are o pauza de o ora intre dospire si coacere timp in care poti sa asamblezi cozonacul - asta am vazut la reteta ta de baghete, dar nu stiu daca are si altundeva.

Va doresc pofta buna la paine,

Karina, mami de Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Bine v-am gasit bucatari si bucatarese,
De Mos am primit si eu o masina de paine Alaska 2600. Astazi am incercat pentru prima data sa fac paine, inca este in masina. Va tin la curent sa va spun cum a iesit. Am incercat o reteta cu faina neagra, tarate, faina integrala si seminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Painea a iesit foarte bine, facuta dupa retetele din cartea masinii. Atat cea alba cat si cea intermederiara.Am incercat sa fac chec in tava de paine, tot asa cum scrie in carte, nu a iesit nimic, decat o pasta lipicioasa necomestibila. Stiti o reteta de dulce la masina? Sau gogosi? Inca nu suntem asa priceputi sa improvizam. De unde va aprovizionati cu faina, drojdie? Am vazut ca la cum facem noi paine zilnic se consuma destul de mari cantitati.O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Si eu am primit de la mosul (sora-mea) o masina de paine Moulinex de care sunt tare incantata. Are 16 programe, dar pana acum nu am facut decat paine si baghete. Fetelor mele le plac cel mai mult baghetele facute de mami si ele, asa ca in ultimul timp doar asta am facut. Am cumparat faina alba si neagra si le combinam. Am luat si seminte de in, mac si susan si facem si cu seminte. Inca nu am facut decat paine si baghete, dar o recomand cu caldura. ah, impreuna cu masina de paine am primit si un cd cu diverse retete, dar deja eu pentru baghete fac aluatul singurica (nu au fetele rabdare 1 ora si vreo 20 cat dureaza la masina prepararea aluatului)si decat bag baghetele in masina la copt cu programul 3 de preparare baghete. Este ceva mai scumpa decat celelalte masini de paine, dar am inteles ca cele Moulinex sunt cele mai bune. Poate unde francezii au asa un cult pentru paine si baghete mai ales.


mami fericita de Ilinca Alexandra(27 iulie 2004) si Elena Stefania(24 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Koko76

Si eu am primit de la mosul (sora-mea) o masina de paine Moulinex de care sunt tare incantata. Are 16 programe, dar pana acum nu am facut decat paine si baghete. Fetelor mele le plac cel mai mult baghetele facute de mami si ele, asa ca in ultimul timp doar asta am facut. Am cumparat faina alba si neagra si le combinam. Am luat si seminte de in, mac si susan si facem si cu seminte. Inca nu am facut decat paine si baghete, dar o recomand cu caldura. ah, impreuna cu masina de paine am primit si un cd cu diverse retete, dar deja eu pentru baghete fac aluatul singurica (nu au fetele rabdare 1 ora si vreo 20 cat dureaza la masina prepararea aluatului)si decat bag baghetele in masina la copt cu programul 3 de preparare baghete. Este ceva mai scumpa decat celelalte masini de paine, dar am inteles ca cele Moulinex sunt cele mai bune. Poate unde francezii au asa un cult pentru paine si baghete mai ales.


mami fericita de Ilinca Alexandra(27 iulie 2004) si Elena Stefania(24 mai 2007)

Si daca te rog imi spui si mie reteta si exact cum faci aluatul pana la copt? Dar asa ca pt copiii mici. Chiar ma intereseaza ce pui cat pui cand pui deci tot pas cu pas... vorba ta e mai simplu decat sa stau dupa masina - adica nu e mai simplu dar e mai rapid + simt eu aluatul sub mana daca imi convine.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Eu pana acum in ianuarie nu facusem niciodata paine, dar am ramas surprinsa sa vad cat de usor este. Mie imi place mult mai mult cum ies painea si baghetele framantate de mana, plus ca se economiseste timp si ceva energie electrica ca tot e fiica-mea cea mare ecologista si ma pune mereu sa sting becurile, sa inchid apa si strange si desenele vechi pentru reciclat.
Eu fac asa: intr-un lighean de inox pun circa 400 grame faina alba sau amestec cu faina neagra si fac o gaura in mijloc cum am vazut ca facea mamaia mea la tara; separat intr-o cana pun 200 ml apa plata cu jumatate de lingurita de zahar, o lingurita si jumatate de sare si jumatate dintr-un cub de 25g de drojdie proaspata (eu am folosit pakmaya)si le amestec bine pana se dizolva toate ingredientele; torn apoi continutul canii in gaura facuta in faina si mai pun si o lingura de ulei de masline si amestec totul pana se obtine un aluat elastic, care nu se mai lipeste de maini; pun putina faina pe masa, imi ung mainile cu ulei de masline si framant bine pana nu se mai lipeste deloc de masa; daca vad ca se lipeste mai pun faina pe masa si o incorporez prin framantare pana nu se mai lipeste; eu pentru baghete impart aluatul in 4 parti, le dau forma potrivita si le pun in formele speciale de baghete pe care le are masina din dotare; pun formele cu tot cu baghete putin la crescut pe caloriferul din bucatarie, iar dupa ce au crescut le dau cu pensula si cu apa plata, le crestez cu cutitul pe diagonala si pun deasupra semintele.
Cam asta ar fi tot. Sper sa-ti fie de ajutor!

mami fericita de Ilinca Alexandra(27 iulie 2004) si Elena Stefania(24 mai 2007)

Mergi la inceput