masina de paine

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Paleta(e una singura) la masina mea de paine e situata pe fundul vasului. Din fabrica. Deci se poate :).

edit: probabil depinde si cat e de mare cuva masinii, cum sunt paletele...nu se gasesc garnituri de schimb?

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mihaela, ba cred ca da, trebuie sa sun la reprezentanta, din pacate ei sunt multi-brand si se ocupa de o gramada de firme mari... in concluzie timpi de asteptare mari si rateuri gramada.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tmirona2010 spune:

imi explicati cum se face cozonacul la masina de paine? adica cum v-a iesit produsul final?
ms anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Ne-am achizitionat o masina de paine Electrolux. Acum am alte intrebari- exista retete la care nu e nevoie de lapte praf, tot ce am primit odata cu masina contine si lapte praf. Si inca ceva, are vreo importanta tipul masinii, sau retetele pe care le culeg de la voi se pot face la orice masina de paine? Ma gandesc sa nu difere gramaje, ingrediente.Multumesc inca o data.

Albert Simon ( 12.08.2010) si fratioru mare Teo ( 27.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui tmirona2010

imi explicati cum se face cozonacul la masina de paine? adica cum v-a iesit produsul final?
ms anticipat



La cozonac se face numai aluatul in masina, apoi eu il rulam cu nuca sau scortisoara si il mai lasam 30 de minute la crescut dupa care il coceam. Silvi insa spune ca ea il mai lasa la dospit si dupa ce il scoate din masina si apoi ii ruleaza si urmeaza procedura de mai sus. Produsul final mie mi-a iesit minunat, cu mana nu am reusit asa aluat niciodata.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby
www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissteo

Multumesc mult pentru raspunsuri. Ne-am achizitionat o masina de paine Electrolux. Acum am alte intrebari- exista retete la care nu e nevoie de lapte praf, tot ce am primit odata cu masina contine si lapte praf. Si inca ceva, are vreo importanta tipul masinii, sau retetele pe care le culeg de la voi se pot face la orice masina de paine? Ma gandesc sa nu difere gramaje, ingrediente.Multumesc inca o data.

Albert Simon ( 12.08.2010) si fratioru mare Teo ( 27.04.2007)


Nici una din retetele mele nu sunt cu lapte praf, nici cu lapte macar(in afara de cozonac, dar asta nu e in caietul cu retete al masinii). Unele paini contin seminte, uleiuri, iaurt, dar nu lapte praf. Eu cred ca poti prelua si alte retete, eu am adaptat reteta de cozonac de la reteta pe care o am de ani de zile. Am adaptat-o in functie de cantitatea maxima de faina pe care o pot pune in masina mea(700-800 g). Altfel nu gasesc nici o problema.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby
www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si la moulinex retetele sunt cu lapte praf, inclusiv cea de la paine de baza. nu am pus niciodata si nu am simtit vreo diferenta.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu ca tot profanul - am dat Cezarului ce este al Cezarului si am respectat reteta - adica am pus si lapte praf. M-am gandit ca are un rol el acolo.
Am insa o noua intrebare. Ieri am cumparat faina - ca deh de cand cu facutul painii - trece en gross, dar ideea este ca am luat un kg si de faina neagra. Acum e acum.
As vrea sa fac paine semi - adica sa utilizez si faina neagra alaturi de cea alba. Intrebarea este daca se pot combina (cea alba cu cea neagra) si daca da, in ce proportii, daca se modifica in acest caz cantitatea de drojdie sau nu este cazul de modificari. In fine aici este dilema mea. Dar clar vreau sa incerc si altfel de faina si alte retete.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissteo

Multumesc mult pentru raspunsuri. Ne-am achizitionat o masina de paine Electrolux. Acum am alte intrebari- exista retete la care nu e nevoie de lapte praf, tot ce am primit odata cu masina contine si lapte praf. Si inca ceva, are vreo importanta tipul masinii, sau retetele pe care le culeg de la voi se pot face la orice masina de paine? Ma gandesc sa nu difere gramaje, ingrediente.Multumesc inca o data.

Albert Simon ( 12.08.2010) si fratioru mare Teo ( 27.04.2007)

Si eu tot electrolux, si intr-adevar toate retetele contin lapte praf.La inceput respectam retetele, apoi am inlocuit laptele praf cu lapte proaspat, de fapt, cantitatea de apa necesara. Si a iesit foarte ok si asa. Dar am facut si fara, doar cu ulei, sau cu unt si este ok.

Ghiulten, mami de printesa Ayla (15.01.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Marius, poti sa combini linistit cele 2 tipuri de faina, in ce procentaj vrei. E u am incercat si juma-juma, si doar o cana de faina alba, restul de faina neagra, sau invers. Mie mi-au iesit bune oricum. Stiam ca nu trebuie sa combini faina integrala cu faina normala( alba), dar cred ca am vazut pe undeva o reteta in care le combinau. Inca nu am incercat.Am combinat doar mai multe feluri de faina integrala intre ele.

Ghiulten, mami de printesa Ayla (15.01.2004)

Mergi la inceput