masina de paine

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Perfect. Multumesc. Maine sau poimaine fac. Poate totusi maine desi am paine ca am facut azi noapte (masina a facut) eu dormeam. Dar este suficient ce mi-ai spus.

Bleah - aiurea am listat ce ai scris mai sus si tocmai am vazut ca nu am program de coacere separat. Adica nu pot sa imi aleg doar sa coaca aluatul. Aiurea...'n puii mei!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Am vazut ca ai aceeasi masina de paine ca si mine, Moulinex OW5023 homebread XXL+ baghete, deci poti coace separat. Sunt 2 programe, respectiv programul 3 (preparare bagheta) si 12 (preparare painica).
O seara placuta! Noapte buna!

mami fericita de Ilinca Alexandra(27 iulie 2004) si Elena Stefania(24 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am sa revad programele. Eram dezamagit (un pic) daca nu as fi fost putut sa imi fac eu aluatul. Sa inteleg ca tu coci (doar coci) cu programul nr...?
Ce m-as face eu fara voi uneori?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna!Eu am primit cadou de la sot o masina de paine marca Orion si se pare ca este minunata desi este printre cele mai ieftine.Are si program doar de coacere si pentru mai multe tipuri de paini,are doua palete ,dar nu are program special de cozonac ,are un program de paine dulce .Probabil ca acesta ar trebuii sa fie programul de cozonac,dar in reteta din manualu cartii nu se gasesc ouale la ingrediente.Ma gandesc daca adaug si oua la ingrediente o iesii ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am sa revad programele. Eram dezamagit (un pic) daca nu as fi fost putut sa imi fac eu aluatul. Sa inteleg ca tu coci (doar coci) cu programul nr...?
Ce m-as face eu fara voi uneori?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Koko76 are dreptate, cred ca intre timp te-ai lamurit si tu. N-am fost pe faza, eu cautam doar optiunea de coacere, prepararea piinicii m-am gindit ca e preparare completa.
Vioika, intr-adevar asa se numeste programul de cozonac. Poti folosi orice reteta de pe site pentru cozonac, bineinteles cu oua. Va iesi super !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

la Cora e o oferta pt masina de facut paine Moulinex OW2000,la un pret foarte bun,si ma tenteaza sa cumpar si eu si sa incerc sa fac paine,desi nu ma pricep absolut deloc la asa ceva

cred ca e un model mai vechi,dar probabil functiile de baza le indeplineste

are cineva modelul asta?
si daca da,sunteti multumiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

Vad ca aici nu mai raspunde nimeni si ma ingrijorez ca ma gandesc ca nu v-au iesit painicile . Va rog daca ati avut reusite majore, laudati-va!
Sunt disperata posesoare a unei masinarii de facut paine moulinex OW502330. Eu nu ma indoiesc de eficacitatea lor, mi-as fi luat un OW2000 ca ma tentase si pe mine pretul dar cum sotul s-a hotarat la alta... am zis sa-l fac fericit. Dar pana acum, exceptand gustul bun, problema e ca nu ne-au crescut painile si au coaja tarisoara. Hai, am schimbat faina ca foloseam intermediara, am trecut pe drojdie normala si ne-am dat pe baghete: crescute frumos, o minunatie! Dar poate am gresit gradul de rumenire ca au o coaja taaare de le folosesc la spart nuci.
Poate vine cineva cu o incurajare, un exemplu de faina minune, o reteta infailibila?
Spor la copt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

greiere,noi am cumparat o masina prin septembrie anul trecut.este Orion si a costa 100 de lei.am luat din asta pentru ca eram sceptici ca va iesi ceva bun si decat sa dam mult pe una renumita,am decis sa incercam pe asta no name.
acum,dupa circa 8 luni,coacere de 2-3 ori pe saptamana,spun cu mana pe inima ca nu brandul conteaza,poti face o super panine si cu 100 lei ,in cazul nostru.ceea ce e important in reusita painii la MP este RESPECTAREA stircta a retetei.daca se lasa spre finalul coacerii,inseamna ca s-a pus prea mult lichid ,sau daca s-a respectat volumul de lichid,atunci s-a pus prea putina faina.eu am observat ca e ok ca si consistenta,atunci cand aluatul este un guguluoi tare.
acum,referitor la cresterea aluatului- faina intermediara,cea din macinis integral,sau daca faci un amestec cu faina de secara,fac ca aluatul sa creasca mai putin.de obicei,la astfel de aluaturi pun mai multa drojdie.folosesc pakmaya,granule.faina OOO nu se foloseste la paine.e mai indicata pentru prajituri,aluaturi fine.eu folosesc faina macinis integral,din cea tip 550,650 si de secara.nu fac integral din secara.de obicei pun 1/3 tip 550, 1/3 macinis integral si 1/3 secara si tarate .
gradul de rumenire- si la mine ,pe setarea f rumenita,iese coaja groasa si tare.proaspata,imi place asa.daca doresc sa fie coaja mai putin groasa si mai putin rumena,dau pe gradul mediu.dupa ce o scot din aparat impreuna cu cuva,imediat pun deasupra un prosop curat de bucatarie .asa ca, aburul umejeste coaja si o face moale.dar,atentie,nu trebuie lasata mai mult de cateva minute(max 10)pentru ca se inmoaie coaja cu aburul condensat si se face ca o paine imnuiata in apa.sau o poti scoate din cuva si o infasori intr-un prosop curat de bucatarie.
vezi si ce tip de paine faci.cea frantuzeasca are coaja f tare si miezul pufos si aerat.
retete- gasesti pe net cate vrei.personal, sunt de parere ca retetele sunt general valabile atat pentru masinile de toate marcile cat si pentru framantarea manuala.dar,aici vorbesc de cantitati,volume,respectate,nu de "o parte apa,5 faina,jumatate drojdie".
spor la treaba! si incearca variantele cu cantitatile cele mai mici,astfel pagubele sunt diminuate si pe de alta parte,faci mai des si deprinzi experienta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu ce sa zic la mine ies bine si baghetele si painea. Deja aproape ca pun dupa ochi, le cam stiou din cap dar ma uit cand malaxeaza si daca e prea moale aluatul il indrept pun faina treptat pana imi place - daca e prea tare pun un pic de apa si gata. In rest alte detalii nu as sti spun. Folosesc insa drojdie uscata.

Pt mine conteaza eventual ce cantitate de paine sa fac, 1 kg 1.5 kg 1.75 kg sub 1 kg... depinde ce se proiecteaza la pranz ca si mancare. Fac paine in medie la 2 zile.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Mda.... sambata spre seara neavand ce sa fac zic ma pun putin pe Dc sa vad ce mai e nou, dau peste acest subiect si mi se face o pofta crunta de un cozonac cald, cu mult rahat, si alaturi o cana de lapte...
wow, urc in masina si fug repede la domo, vreau si eu masina de paine, si normal ca m-am ars de cateva ori cu lucruri ieftine, o iau pe cea mai scumpa din magazin
Am cumparat si incrediente (ce ma gandeam eu ca ar trebui pentru un cozonac, nu am facut niciodata) si fug acasa.Normal ca nu aveam cantar, la ce "bcatareasac sunt eu.... le pun toate dupa ochi....ajung cu chiu cu vai la faza unde incepe sa coaca, deja salivam toti din casa , era un miros tare ademenitor
Rezultatul? O chestie foarte tare, miezul dens, in nici un caz ceea ce visam.
Si da, m-am ales cu o masina de facut ca a lui Marius, sper sa ajung cat pot de repede sa iau un cantar si sa incerc iar....daca tot asa iese o fac cadou mamei...

Mergi la inceput