Sezatoarea canadiana (203)***La multi ani 2011!***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Sanatate Iselin, oboseala isi face probabil efectul, un corp slabit cedeaza mai usor virusilor.
Parca mi-ai citit in ganduri cu intrebarile tale: anul asta nu mi-au iesit cozonacii (nu e prima oara, dar sa zicem ca de obicei imi ies) pentru ca am experimentat cum zicea Anka, m-am suparat nu pentru ca trebuia sa-i duc undeva, ci pentru faptul ca am munncit la ei si i-am descantat atata timp. Nu i-am aruncat, ca n-au iesit chiar asa de prosti, dar am trecut peste, nu cozonacul e esenta sarbatorii.

In timp ce asteptam sa adoarma Victor ma gandeam cand a trecut timpul atat de repede ??? Parca ieri eu eram cea care luptam cu somnul sa il vad pe Mosul sau cotrobaiam toata casa sa gasesc cadourile pitite de mama. Si acum ? Cine joaca rolul de mama ? Cand s-a intamplat asta ?
Un sentiment de bucurie se impleteste cu cel de tristete adus de trecerea anilor, Craciunul a dobandit o alta dimensiune, o dimensiune pe care eu trebuie sa o creez pentru copiii mei, este de fapt amintirea pe care ei o vor pastra toata viata.

Am privit in urma ultimii ani si am concluzionat ca anul acesta am avut cel mai reusit Craciun, simt ca in fiecare an s-a adaugat un pic de magie sarbatorii (si un membru familiei, la 2 ani :) si cred ca la anul va fi si mai frumos (si nu pentru ca va mai veni un membru in familie, nu inca ).

Sotul imi spunea ca sarbatorile il fac sa-i fie dor de parinti, de casa, mie nu, nu stiu de ce, adica nu in mod deosebit. Ma simt atat de "acasa" aici incat nu-mi trebuie decat sa-i stiu pe ai mei bine, sa ne uram la telefon cele bune si sa speram ca ne vom revedea sanatosi.

Nu stiu daca voi ati facut legatura intre partea religioasa si Mos Craciun, eu am incercat ceva la Victor, nu stiu cat a inteles. I-am spus ca de Craciun este ziua lui Doamne-Doamne, ca in ziua asta s-a nascut el si ca suntem foarte bucurosi, ca el este ce care ne ocroteste, etc. Iar Mos Craciun este cel care aduce cadouri la toti copiii cuminti de DD's birthday, la care Victor: "si unde-i cake-ul ?"

Si inca nu s-a terminat, mai avem doua zile de Craciun !



Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Si cu intarziere urez La Multi Ani toate Cristinelor, la noi Craciunul se considera ziua de nume pentru toti ce poarta numele Cristina/Cristian !

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Si cateva ajustari la profil, avem nevoie de un new facing pentru noul an care vine.

Am vazut ca majoritatea v-ati ascuns orasul, presupun ca au fost ceva incidente/indiscretii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Craciun fericit everybody! Merry Christmas!
Trudii din greu sa fac de-ale gurii,si cu toate astea nu mai am nimic in frigider, totul a fost de dat. Cred ca maine mananc pizza.Cine stie o reteta incercata de cozo?

eu mor dupa zambetul astuia, ce-are face????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Diana,
Cel mai bine e sa pui un film sa urmareasca cu nasterea Domnului Isus, stiu ca in Romania in perioada asta puteai vedea astfel de filme pe mai multe programe, vezi si tu daca gasesti ceva pe internet. E mult mai sugestiv.
Iselin, ai putea sa dai de pomana, daca vrei si ai la cine, chiar daca nu ai cunostinte in bloc, poti sa dai la straini, cica e mai bine primit. La noi craciunul are o semnificatie religioasa, facem brad natural, mancare romaneasca. Nu e chiar ca in Ro, acolo ne vizam familia, insa pt. noi are si o semnificatie aparte, 25 decembrie e ziua in care a murit tata socru, in spital fiind in Ro, ajuns cu complicatii pe 24, l-au programat pt operatie dupa craciun, ca medicii erau liberi insa el era intr-o stare f. grava.Asta se intampla in 1997' Dumnezeau sa il ierte. De asta am zis de dat de pomana, scuze daca sugestia nu e pertinenta.
Carmencita
Cristian si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

bai, dar emoticon de crapat de ciuda nu exista? Am zis ca nu va spun... dar acum tot a trecut totul si daca tot au fost 'laudati' pe aici cozonacii sau gospodinele care i-au facut... vin si eu sa ma laud, dar eu cred ca merit sa iau locul intii! Aici merge foarte bine un .

Au iesit cei mai buni si mai frumosi cozonacii din viata mea. Niciodata nu mi-a iesit aluatul atit de bun, sa-l pot rula de cite ori vreau eu, crema de cacao si nuca era nemaipomenita la gust... au crescut si in cuptor erau atit de frumooosi, ca la bunica acasa, pacat ca nu le-am facut o poza. Am zis ca le fac dupa ce ii scot. Am stat si i-a admirat amindoi in cuptor, Octav s-a dus la nani, iar eu am ramas sa-i pazesc. Mai erau vreo 10 minute din timpul de copt si am zis sa ma intind un pic in salon pina tipa cuptorul ca s-a terminat... Si m-am intins vreo ora si ceva...

Asa ca da, am cei mai buni cozonaci din viata mea, dar arsi! I-am curatat de coaja arsa si mi-a ramas miezul 'bine copt' al celor ce trebuiau sa fie cei mai buni cozonaci din viata mea.

In rest, au iesit bune si a fost tare relaxant pina acum Craciunul, desi nu am facut ceva special. Mai vin io... ca vor copiii cozonac cu lapte, e prima data cind maninca, pina acum doar alegeau miezul sau mincau din cel cu stafide si alte fructe uscate... faceau figuri, asta le-a placut din prima, v-am zis ca e bun!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Nelia, Nelia!!! Cred ca faceai ceva de genul. Eu nu fac cozonaci caci se mananca repede!!! Glumesc!!

Si la noi e calm, dar de maine intru la foc continuu in bucatarie! Si am oroare de asa ceva, dar ii am pe socri in vizita o saptamana si trebuie sa manance normal, nu ca noiPlus ca trebuie sa gatesc si pt. mine si cred ca si pt. copii, ca ei sunt obisnuiti cu mancare stil fr. Romaneste mananca doar tocanita de cartofi si mamaliga cu branza si smantana, si macaroane cu branza.

Ne laudam cu ce am primit de la Mos??? Incep eu...inele facute de Otilia...multe si taree faine!

O parte din ele:
in realitate sunt si mai faine

http://www.refletdo.eu/category.php?id_category=46

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Sarbatori fericite si La multi ani.
Si eu sint una din aia de citeste des si scrie foarte rar.
Si la noi Mos Craciuna venit incarcat si junior a tras concluzia ca noi nu am fost foarte cuminti ca nu am primit cadouri cit el....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:


LA MULTI ANI cu sanatate!
pentru

Eugenia, Eugen,
Cristina, Cristian,
Stefania, Stefan.



Un special pentru Cristina CGE
si
alta pentru copil mic si frumos de Anka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor!

Nelia, imi pare rau de cozonacii tai. Poate repeti reteta de Paste si atunci sigur vor iesi perfecti

Delphin, o, ce inele faine. Sa le porti sanatoasa.

Eu am primit un super cadou. Un somn de 2 ore de la 8 la 10 dimineata. Timp in care a stat sotul cu cei 3 prunci.
Ca noua am fost apoi toata ziua.
Si "ceva" pe un card sa-mi iau ce vreau eu. Si ...am luat. Pruncilor, de la Old Navy de pe net (ca sa nu zic ca nu am facut si eu ceva de Boxing Day)

Azi a fost la sanius la Lacul (Castorilor). F fain, deloc aglomerat. Un pic ger dar l-am indurat cu stoicism.




Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput